Od 30 września Suwałki są na mapie akademickich ośrodków sportowych w Polsce. Stało się tak po oficjalnej inauguracji działalności Akademii Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego przy Gimnazjum nr 7, akademii, do której przystąpiły szkoły podstawowe nr 6 i 9 z Suwałk oraz 3 z Gołdapi, akademii, w której, jak powiedziała Halina Walendzewicz, dyrektor SP 10 w Suwałkach „budujemy przyszłość sportu w Polsce”.
Akademie, takiej jak suwalska, oparte na 144 działających dziś w Polsce Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych, w których, pod opiek ponad 300 nauczycieli, trenuje 5.300 dzieci, to nowy model szkolenia siatkarek i siatkarzy. PZPS chce objąć nim do 15.000 dziewcząt i chłopców. Ambasadorem Akademii w Suwałkach został Kamil Skrzypkowski, brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów z roku 2004 i I ligi siatkarzy w barwach Ślepska Suwałki w sezonie 2014/15. Wspierać go będzie m.in. drugi z siatkarzy Ślepska Łukasz Rudzewicz. Im oraz prezesowi SOS Stefanowi Dojnikowskiemu obecny na uroczystości prezes PZPS Paweł Papke wręczył srebrne Odznaki Honorowe PZPS. Złotą odebrał Leszek Lewoc, prezes Podlaskiej Federacji Sportu. „Medalami Okolicznościowymi 80-lecia PZPS za zasługi dla rozwoju siatkówki w Polsce” odznaczonych zostało dziesięć osób: byli siatkarze suwalskich Wigier, nauczyciele wychowania fizycznego, dziennikarze, w tym Wojciech Drażba, redaktor naczelny naszego portalu.
Obecny na spotkaniu Łukasz Kurzyna, zastępca Prezydenta Miasta Suwałk, zadeklarował dalszą pomoc samorządu w rozwoju sporu w mieście, a siatkarzom trenującym już w SOS-ie życzył wytrwałości w pracy, dzięki której trafią do „I-ligowej drużyny Ślepska, a może i reprezentacji Polski”.
- Siatkarskie Ośrodki Szkolne i Akademie to kuźnie talentów, które kształcić będą przyszłych reprezentantów Polski na Igrzyskach Olimpijskich, mistrzostwach Europy i świata, to przyszłość naszej siatkówki, naszego sportu - dodał Paweł Papke.
Wśród gości był Wojciech Winnik, najbardziej utytułowany siatkarz z grona wychowanków Suwalskiego Uczniowskiego Klubu Siatkówki, aktualnie zawodnik i prezes MKS Ślepsk Suwałki. Ale w historii suwalskiej siatkówki, a konkretnie z czasów kiedy sekcja taka istniała przy SKS Wigry Suwałki (lata 60-te i 80-te XX wieku), sukcesy nie tylko na krajowych parkietach odnosiły m.in. Beata Skibicka i Małgorzata Wołyniec, które grały w takich klubach jak Wisła Kraków, Płomień Sosnowiec, Czarni Słupsk czy Stal Mielec oraz reprezentacjach Polski juniorek i seniorek, a z drużyny męskiej Krzysztof Olszewski, który z Suwałk trafił do Gwardii Wrocław i grał w niej obok Ireneusza Kłosa, Lecha Łasko Macieja Jarosza. Wychowankiem sekcji siatkarskiej Wigier jest też dr Jerzy Skrobecki, który już jako trener, z siatkarkami Gedanii Gdańsk zdobył wicemistrzostwo, z Pałacem Bydgoszcz mistrzostwo Polski, a z reprezentacją Polski seniorek (prowadził ją w latach 1996-1999) zajął 8. miejsce w finałach ME i wygrał Euroligę, a z reprezentacją juniorek piąte miejsce na MŚ.