12.11.2023

Barkom Każany Lwów – Ślepsk Malow Suwałki 3:1. Uciekali spod topora

Wieluń, nowa baza ukraińskiej drużyny, nie okazał się szczęśliwym miastem dla Biało-Niebieskich. Ślepsk Malow poniósł tu pierwszą w sezonie wyjazdową porażkę.

Dominik Kwapisiewicz, trener suwalskiego zespoÅ‚u przed meczem najbardziej obawiaÅ‚ siÄ™ mocnej zagrywki siatkarzy Barkomu. Nie bez podstaw. Gospodarze zaserwowali 9 asów, przy 5 naszych. PozostaÅ‚e zagrywki mieli na tyle mocne, ze mieli czas ustawić blok, którym punktowali aż 15 razy (nasz zespóÅ‚ zaliczyÅ‚ 9 bloków).

Åšlepsk Malow zaczÄ…Å‚ obiecujÄ…co – od dwupunktowej przewagi. ProwadziÅ‚ jeszcze 5:4, by stracić trzy akcje z rzÄ™du i już do koÅ„ca bezskutecznie gonić wynik. Co prawda, swój pierwszy punkt blokiem w sezonie zdobyÅ‚ Jakub Macyra, ale zaraz na blok nadziaÅ‚ siÄ™ Ziga Stern, w ataku przestrzeliÅ‚ PaweÅ‚ Halaba, miejscowi dodali asa i ciÄ…gle byli bliżej wygrania seta. Kiedy prowadzili 22:20, Dominik Kwapisiewicz zarzÄ…dziÅ‚ potrójna zmianÄ™ – weszli Maksim Buculjević i Arkadiusz Å»akieta oraz Konrad Stajer na zagrywkÄ™. Manewr nie przyniósÅ‚ powodzenia i nastÄ…piÅ‚y zmiany powrotne. Seta mocnym atakiem o nasz blok zakoÅ„czyÅ‚ leworÄ™czny atakujÄ…cy Vasyl Tupchii (na zdjÄ™ciu, wybrany MVP spotkania) - 25:23.

Ataki suwalskich siatkarzy, zwÅ‚aszcza na skrzydÅ‚ach nie byÅ‚y tak skuteczne. W drugim secie Barkom odskoczyÅ‚ na 18:14 i wydawaÅ‚o siÄ™, że zmierza w kierunku szybkiego zakoÅ„czenia spotkania. Za psujÄ…cego ataki PawÅ‚a HalabÄ™ wszedÅ‚ Bartosz Firszt, na zagrywkÄ™ powÄ™drowaÅ‚ Ziga Stern i BiaÅ‚o-Niebiescy po raz pierwszy w tym meczu uciekli spod topora - zdobyli 6 punktów z rzÄ™du i to oni prowadzili 20:18. W koÅ„cówce dwoma widowiskowymi atakami oraz asem popisaÅ‚ siÄ™ Bartosz Filipiak, Åšlepsk Malow wygraÅ‚ 25:22 i wyrównaÅ‚ stan spotkania na 1:1.

Bialo-Niebiescy nie poszli za ciosem. Set trzeci rozwijal siÄ™ tak, jak to byÅ‚o w pieerszej części z tym, że Tupchija wsparli na zagrywce i w ataku Oleh Shevchenko i Ilia Kovalov. Za ich sprawÄ…, z remisu 14:14 zaraz zrobiÅ‚o siÄ™ 20:15. Matiasa Sancheza i Bartosza Filipiaka zastÄ…pili Maksim Buculjevic i Arkadiusz Å»akieta, ale Åšlepsk Malow nie ruszyÅ‚ w pogoÅ„. Seta zakoÅ„czyÅ‚ ArgentyÅ„czyk Luciano Palonsky – 25:18.

Luciano Palonsky zakoÅ„czyÅ‚ też niezwykle emocjonujÄ…cego czwartego seta i mecz, chociaż BiaÅ‚o-Niebiescy ambitnie próbowali doprowadzić do tie-breaka. Dobrze w tej partii poczynali suwalscy ArgentyÅ„czycy Matias Sanchez i punktujÄ…cy Å›rodkiem Joaquin Gallego. Åšlepsk Malow prowadzil 4:0 i 7:2, by zaraz zaprzepaÅ›cić przewagÄ™. Zablokowani zostali Bartosz Firszt i Bartosz Filipiak, asa huknÄ…Å‚ Shevchenko, Å›rodkiem atakowaÅ‚ reprezentant Francji Mousse Gueye i to już Barkom prowadziÅ‚ 15:12 i 22:18. UkraiÅ„ska drużyna byÅ‚a już pewna swego, ale wtedy, przy zagrywkach Bartosza Filipiaka, podopieczni Dominika Kwapisiewicza raz jeszcze uciekli spod topora wyrównali na 22:22, a potem doprowadzili do gry na przewagi. Åšlepsk Malow obroniÅ‚ dwa meczbole, przy trzecim nie wykorzystaÅ‚ kontry, Barkom wygraÅ‚ 27:25 i po raz pierwszy cieszyÅ‚ siÄ™ ze zwyciÄ™stwa w Wieluniu.

Po wygranych z Norwidem CzÄ™stochowa, GKS-em Katowice i Enea Czarnymi Radom, BiaÅ‚o-Niebieskim nie udaÅ‚o siÄ™ przedÅ‚użyć serii zwyciÄ™stw nad zespoÅ‚ami pozostajÄ…cymi w ich zasiÄ™gu. Na kolejne liczymy w najbliższy czwartek, 16 listopada, kiedy w SuwaÅ‚ki Arenie o godz. 18:30 rozpocznie siÄ™ mecz  Åšlepska Malowu z KGHM Cuprum Lubin.

Barkom Każany Lwów - Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki 3 : 1

(25:23, 22:25, 25:18, 27:25)

MVP: Vasyl Tupchii

Barkom: Mousse Gueye 14, Ilia Kovalov 14, Lucino Palonsky 11, Vitalij Shchurov 2, Vasyl Tupchii 23, Petrovs 3, Kanajew (libero) oraz Vitalij Kuczer, Bohdan Mazenko 2, Oleksii Holoven i Yaroslav Pampuschko (libero)

Åšlepsk: Matias Sanchez 1, Joaquin Gallego 12, Brtoszz Filipiak 18, Ziga Stern 13, PaweÅ‚ Halaba 3, Jakub Macyra 8, Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Konrad Stajer, Arkadiusz Å»akieta 1, Maksim Buculjević, Bartosz Firszt 11 i Ernest Kaciczak