03.04.2023

BBTS Bielsko-Biała – Ślepsk Malow 0:3. Szybko i przyjemnie, a teraz dwumecz o 9. miejsce z Lublinem

Niespełna półtorej godziny, wliczając w to prezentację drużyn, pożegnanie kończącego karierę Adriana Hunka, przerwy między setami i wręczenie statuetki MVP Mateuszowi Czunkiewiczowi, trwał ostatni mecz BBTS-u Bielsko-Biała w PlusLidze, który dał suwalskiej ekipie 10. miejsce na koniec fazy zasadniczej.

Podopieczni Dominika Kwapisiewicza uzyskali tÄ™ lokatÄ™ z bilansem 13 zwyciÄ™stw i 17 porażek. Wygrana z beniaminkiem w Bielsku-BiaÅ‚ej przyszÅ‚a im równie Å‚atwo, jak grudniowa w SuwaÅ‚ki Arenie. Pierwszy set, w którym suwalski zespóÅ‚ zdeklasowaÅ‚ rywala do 12, trwaÅ‚ niewiele dÅ‚użej niż przedmeczowa uroczystość wrÄ™czania prezentów i upominków 37-letniemu Adrianowi Hunkowi, kapitanowi BBTS, który w trakcie dÅ‚ugiej kariery przez trzy sezony wystÄ™powaÅ‚ w I-ligowym Åšlepsku i też byÅ‚ jego kapitanem. Nie zapomniaÅ‚ o tym byÅ‚y kolega Adriana z boiska, prezes suwalskiego klubu Wojciech Winnik.

Na pożegnanie z profesjonalnÄ… siatkówkÄ…, sympatyczny Å›rodkowy rozegraÅ‚ przeciwko dawnym kolegom caÅ‚e spotkanie, zdobyÅ‚ w nim 6 punktów.

Najskuteczniejszy wÅ›ród gospodarzy byÅ‚ Wojciech Siek, również byÅ‚y Å›rodkowy Slepska w I lidze i PlusLidze, który zakoÅ„czyÅ‚ mecz z dorobkiem 10 punktów.

WÅ›ród siatkarzy suwalskiej drużyny, którym niemal bezbÅ‚Ä™dnie wystawiaÅ‚ piÅ‚ki Matias Sanchez, najefektowniej wypadli szalejÄ…cy na lewym skrzydle i w atakach pipe’m PaweÅ‚ Halaba, atakujÄ…cy Bartosz Filipiak oraz Å›rodkowi Andreas Takvam i Cezary SapiÅ„ski. Kilkoma efektownymi paradami  w obronie popisaÅ‚ siÄ™ Matusz Czunkiewicz i to on zostaÅ‚ wybrany najwartoÅ›ciowszym graczem.

Åšlepsk Malow wystÄ…piÅ‚ w najmocniejszym skÅ‚adzie, w którym, oprócz wymienionych, figuruje jeszcze serbski przyjmujÄ…cy Miran Kujundzić. Tylko na chwilÄ™, na zagrywkÄ™ w koÅ„cówce ostatniego seta wszedÅ‚, na parkiet wszedÅ‚ rezerwowy rozgrywajÄ…cy Mariusz Magnuszewski.

Drużyna  Dominika Kwapiewicza wyraźnie dominowaÅ‚a nad najsÅ‚abszÄ… ekipÄ…, której w caÅ‚ym sezonie udaÅ‚o siÄ™ wygrać tylko trzy razy. W pierwszym secie spadkowicz trzymaÅ‚ siÄ™ dzielnie tylko do stanu 7:8. Ataki Paawla Halaby i Mirana Kujundzicia oraz uruchomiony kilkukrotnie suwalski blok sprawiÅ‚y, że na tablicy  pojawiÅ‚ siÄ™ wynik 9:16, a im dalej w las, tym przewaga goÅ›ci jeszcze bardziej siÄ™ powiÄ™kszaÅ‚a.

W drugiej części, w której pole do popisu mieli gÅ‚ównie Å›rodkowi, gra punkt za punkt trwaÅ‚a ledwie do stanu 4:5. BiaÅ‚o-Niebiescy powoli, acz systematycznie odskakiwali, mieli dwa, trzy, a po zepsutej zagrywce przez Wojciecha Sieka skoÅ„czyli seta z 7-punktowa przewagÄ…, wygrali 25:18.

Trzeci set zaczÄ…Å‚ siÄ™ od prowadzenia goÅ›ci 2:0 i tk to rozluźnilo Bialo-Niebieskich, że pozwolili Wojciechowi Siekowi i Adrianowi Hunkowi na zbyt wiele. BBTS wyrównaÅ‚, trochÄ™ skutecznoÅ›ci w ataku pokazaÅ‚ Kanadyjczyk Daulton Sinoski, Miran Kujundzić zaatakowal z drugiej linii w aut i to BBTS wyszedÅ‚ na prowadzenie 9:5, 11:7 i 15:12. Wówczas nie wytrzymaÅ‚ Dominik Kwapisiewicz, chwila przerwy na jego żadanie przyniosÅ‚a efekt. BiaÅ‚o-Niebiescy wygrali 5 kolejnych akcji, zyskali 2-punktowÄ… przewagÄ™, a w szeregi gospodarzy wdarÅ‚y siÄ™ nerwy i proste bÅ‚Ä™dy. Seta i mecz zepsuta zagrywka zakoÅ„czyÅ‚ RadosÅ‚aw Gil.

Ostatnie spotkanie fazy zasadniczej (szkoda, że rozegrane tak daleko i z tak słabym rywalem) było dla Biało-Niebieskich przetarciem przed dwumeczem o 9. miejsce. Takie zajęli w debiutanckim sezonie 2019/2020, przedwcześnie zakończonym z powodu pandemii koronawirusa.

Rywalem BiaÅ‚o-Niebieskich bÄ™dzie LUK Lublin - ten sam, z którym przed rokiem dwukrotnie przegrali 2:3 dwumecz o 11. lokatÄ™. Podobnie jak wtedy, gospodarzem pierwszego spotkania bÄ™dzie niżej notowany Åšlepsk Malow. Mecz w SuwaÅ‚ki Arenie zaplanowany zostaÅ‚ dopiero po Å›wiÄ™tach, na niedzielÄ™, 16 kwietnia o godz. 20:30.

Już od najbliższego czwartku ruszajÄ… natomiast ćwierćfinaÅ‚y play-off o mistrzostwo Polski z udziaÅ‚em czoÅ‚owej ósemki, w których gra siÄ™ do trzech wygranych (gospodarzem pierwszych dwóch oraz ewentualnie piatego meczu jest drużyna z wyższego miejsca w tabeli

BBTS Bielsko–BiaÅ‚a – Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki 0:3 (12:25, 18:25, 23:25)

BBTS: Wojciech Siek 10, Radosław Gil 1, Adrian Hunek (6), Daulton Sinoski 8, Radosław Puczkowski 2, Konstantin Cupkovic 2), Dominik Teklak (libero) oraz Ovidiu Darlaczi 4.

Åšlepsk Malow: Matias Sanchez, Bartosz Filipiak 8, Miran Kujundzić 8, Andreas Takvam 9, Cezary SapiÅ„ski 6, PaweÅ‚ Halaba 13, Mateusz  Czunkiewicz (libero) oraz Mariusz Magnuszewski.

MVP: Mateusz Czunkiewicz

Pozostałe wyniki 30., ostatniej kolejki fazy zasadniczej PlusLigi siatkarzy

PiÄ…tek, 31.03.

Aluron CMC Warta Zawiercie – Cuprum Lubin   3 : 2 (22:255, 25:22, 25:11, 21:25, 15:13)

GKS Katowice – Asseco Resovia Rzeszów  0 : 3 (18:25, 21:25, 21:25)

Sobota, 1.04.

ZAKSA KÄ™dzierzyn-Koźle – JastrzÄ™bski WÄ™giel  3 : 1 (23:25, 25:23, 25:22, 25:20)

Niedziela, 2.04.

Trefl GdaÅ„sk – Projekt Warszawa   3 : 2 (21:25, 25:17, 25:23, 15:25, 15:12)

Indykpol AZS Olsztyn – Cerrad Enea Czarni Radom  3 : 1 (24:26, 25:21, 25:13, 25:21)