29.01.2024

Enea Czarni Radom – Ślepsk Malow Suwałki 3:1. Ostatnia drużyna lepsza od naszej

Nie tak miały wyglądać mecze Biało-Niebieskich z zespołami broniącymi się przed spadkiem. W miniony czwartek Ślepsk Malow wygrał z GKS Katowice tylko 3:2, a w poniedziałek w Radomiu dostał lanie od najgorszej drużyny sezonu.

Trzeba przyznać, że Czarni rozegrali swój najlepszy mecz, że dzieÅ„ konia mieli i mÅ‚ody Bartosz GomuÅ‚ka, wybrany MVP spotkania i 36-letni RafaÅ‚ Buszek, byÅ‚y mistrz Å›wiata i Konrad Formela, kolejny skrzydÅ‚owy gospodarzy. Faktem jest jednak, że siatkarze suwalskiej drużyny swojÄ… chaotycznÄ… grÄ… pomogli przeciwnikom na tego konia wsiąść, ustÄ™powali im przede wszystkim wiarÄ… w sukces.

Po drugie zwyciÄ™stwo w oddanej do użytku ponad dwa lata temu hali gospodarze ruszyli z ogromnym animuszem, a z naszej drużyny szybko uszÅ‚o część powietrza, kiedy boisko już przy stanie 9:8 musiaÅ‚ opuÅ›cić kontuzjowany PaweÅ‚ Halaba. Jego miejsce na lewym skrzydle zajÄ…Å‚ byÅ‚y gracz Czarnych, Bartosz Firszt i wyrównana, ale peÅ‚na bÅ‚Ä™dów z obu stron gra toczyÅ‚a siÄ™ do wyniku 19:19. Wtedy leworÄ™czny Bartosz GomuÅ‚ka zaatakowaÅ‚ jak z armaty, a po chwili doÅ‚ożyÅ‚ asa serwisowego. W podobny sposób przewagÄ™ miejscowych podwyższyÅ‚ Konrad Formela, Czarni odjechali na 24:21, a seta wygrali 25:22.

ByliÅ›my przekonani, że ten set to tylko wypadek przy pracy podopiecznych Dominika Kwapisiewicza tym bardziej, ze w drugiej partii zagrali o niebo lepiej. Poziom, szczególnie na zagrywce, podnieÅ›li też zawodnicy argentyÅ„skiego trenera Waldo Kantora i oglÄ…daliÅ›my wyrównane, emocjonujÄ…ce i widowiskowe spotkanie. Tym razem to BiaÅ‚o-Niebiescy, wÅ›ród których najlepiej prezentowaÅ‚ siÄ™ Å›rodkowy Konrad Stajer, postawili blok i nie dali rozhulać siÄ™ gospodarzom. Niemal caÅ‚y czas prowadzili dwoma punktami i z taka też przewagÄ… wygrali seta 25:23.

Wszystkim wydawaÅ‚o siÄ™, że Åšlepsk Malow wjechaÅ‚ na wÅ‚aÅ›ciwe tory. BiaÅ‚o-Niebiescy odjechali miejscowym na 6:2, ale tak siÄ™ tym prowadzeniem rozkojarzyli, że znowu ich poczynaniami rzÄ…dziÅ‚ chaos. Matias Sanchez zÅ‚ym rozegraniem wpakowaÅ‚ atakujÄ…cych na blok rywali i trener Kwapisiewicz potanowiÅ‚ dać mu odpocząć. ZastÄ™pujÄ…cy ArgentyÅ„czyka Serb Maksim Buculejvić na moment uspokoiÅ‚ grÄ™ swoich kolegów, ale nie miaÅ‚ wpÅ‚ywu na postawÄ™ rywali. Czarni przegrywali 6:7, ale pięć kolejnych akcji padÅ‚o już ich Å‚upem. Gospodarze uwierzyli, że mogÄ… wygrać tego seta i zdobyć przynajmniej 1 punkt. Zablokowali Bartosza Filipiaka i Bartosza Firszta, prowadzili już 24:18. Bartosz Filipiak zdążyÅ‚ jeszcze skutecznie zaatakować i doÅ‚ożyć asa, ale ostatnie zadanie należaÅ‚o do Bartosza GomuÅ‚ki i Czarni wygrali 25:20.

Na boisko wróciÅ‚ Matias Sanchez, liczyliÅ›my na to, że nasz zespóÅ‚ doprowadzi do tie-breaka. Nic z tego. Nasz rozgrywajÄ…cy uparcie wystawiaÅ‚ piÅ‚ki Zidze Sternowi, który nie skoÅ„czyÅ‚ trzech ataków, a po czwartym piÅ‚ka po siatce wyleciaÅ‚a na aut, dwie nieudane próby ataku zanotowaÅ‚ Bartosz Filipiak. ByÅ‚o już 8:3 dla zespoÅ‚u z Radomia. SzansÄ™ dostaÅ‚ kolejny przyjmujÄ…cy, Ernest Kaciczak, ale nie zapobiegÅ‚ nieuchronnej  już katastrofie. Carni uciekli na 11:4, gra suwalskich siatkarzy zrobiÅ‚a siÄ™ bardziej nerwowa, musieli ryzykować i zagrywki zepsuli Konrad Stajer, Jakub Macyra dwukrotnie, Bartosz Filipiak, Matias Sanchez i Bartosz Firszt. W ostatniej akcji Czarni zablokowali Konrada Stajera, wygrali seta 25:20 i mecz 3:1.

W Radomiu radość, bo ostatnia drużyna w tabeli ma 9 punktów i nie musi wcale spaść, bo traci już tylko 5 oczek do przedostatniego KGHM Cuprum Lubin. W ekipie BiaÅ‚o-Niebieskich rozczarowanie porażkÄ… z outsiderem i obawa, czy uda siÄ™ utrzymać 11. pozycjÄ™. W najbiższÄ… sobotÄ™ o godz. 20:30 w SuwaÅ‚ki Arenie Åšlepsk Malow podejmie 12. w tabeli Barkom Każany Lwów, który traci do naszej drużyny tylko 3  punkty i rozegraÅ‚ o 1 mecz mniej.

Enea Czarni Radom – Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki 3 : 1

(25:22, 23:25, 25:20, 25:20)

MVP: Bartosz Gomułka

Enea Czarni: Michał Ostrowski 8, Rafał Buszek 13, Vuk Todorovic 1, Konrad Formela 14, Bartosz Gomułka 24, Wiktor Rajsner 13, Maciej Nowowsiak (libero) oraz Przemysław Smoliński, Brodie Hofer,

Ślepsk Malow: Matias Sanchez 1, Konrad Stajer 13, Joaquin Gallego 10, Bartosz Filipiak 22, Ziga Stern 11, Paweł Halaba, Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Bartosz Firszt 11, Arkadiusz Żakieta, Jakub Macyra 3, Maksim Buculjević 1, Ernest Kaciczak 2