04.09.2024

Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024. Rafał Czuper zagra o złoto, o prezent dla żony

Tylko połowicznie dojdzie do powtórki z Rio i Tokio. Rafał Czuper znowu wystąpi w finale paraigrzysk w tenisie stołowym na wózkach w klasie 2, ale rywalem już nie będzie jego dwukrotny pogromca, Francuz Fabien Lamirault.

U siebie, w Paryżu 44-letni już francuski tenisista przegraÅ‚ w wyrównanym póÅ‚finale z Czechem Jirim Suchankiem 1:3 (9:11, 11:6, 10:12, 9:11).

W drugim, niezwykle zaciÄ™tym póÅ‚finaÅ‚owym boju RafaÅ‚ Czuper, rodem  Raczek, wygral z KoreaÅ„czykiem Soo Yong Cha 3:1. Zaczęło siÄ™ niedobrze dla Polaka. Reprezentant Startu BiaÅ‚ystok pierwszego seta przegraÅ‚ gÅ‚adko 3:11. NastÄ™pne partie, przypominajÄ…ce horrory Polak wygraÅ‚ 14:12, 11:8 i 13:11.

- Tragicznie zaczÄ…Å‚ to spotkanie, miaÅ‚em też trochÄ™ pecha, bo piÅ‚eczka minimalnie mijaÅ‚a stóÅ‚ – przyznaÅ‚ RafaÅ‚ w rozmowie z reporterka Polsatu Sport. – Szczęście uÅ›miechnęło siÄ™ do mnie za to w koÅ„cówkach setów toczonych na przewagi, w których KoreaÅ„czyk poczÄ…tkowo zyskiwaÅ‚ przewagÄ™. Zawsze jednak gram o każdÄ… piÅ‚kÄ™, do koÅ„ca.

RafaÅ‚ Czuper bÄ™dzie faworytem czwartkowego meczu o zÅ‚oto, który rozpocznie siÄ™ o godz. 13:00. Dwukrotny wicemistrz paralimpijski po raz trzeci wystÄ…pi w finale i liczy na to, że sprawdzi siÄ™ porzekadÅ‚o „do trzech razy sztuka”. Oprócz wiÄ™kszego doÅ›wiadczenia, 36-letni raczkowianin ma też przewagÄ™ psychicznÄ…. W Tokio, w ćwierćfinale pokonaÅ‚ Jiriego Suchanka 3:1 (11:6, 11:4, 7:11, 11:9).

Trzeci powód przemawiajacy za Polakiem jest taki, że w dniu finaÅ‚u żona RafaÅ‚a Czupera bÄ™dzie obchodziÅ‚a urodziny. ZÅ‚oty medal, którego brakuje mężowi do paralimpijskiej kolekcji, bÄ™dzie najlepszym prezentem.