25.08.2021

Igrzyska Paraolimpijskie. Joanna Mendak o 23 setne od finału, Rafał Czuper zaczął od wygranej

Już kilka godzin po ceremonii otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, podczas której była chorążym polskiej ekipy, suwalska pływaczka Joanna Mendak wystartowała w eliminacjach na 100 m motylkiem w kategorii osób niedowidzących S13.

Na tym dystansie 32-letnia podopieczna trenera Edwarda Deca ustanawiała rekordy świata: w 2006 roku w Berlinie - 1:03.11 i paraigrzysk w 2008 w Pekinie - 1:03.34, sięgała po złote medale paraolimpijskie w Atenach, Pekinie i Londynie.

W Tokio wychowanka MUKS Olimpijczyk Suwałki, w sporcie niepełnosprawnych reprezentująca Start Białystok, w swojej serii z wynikiem 1:08.41 zajęła 3. Miejsce, za zawodniczkami  z Uzbekistanu (1:06.24) i Brazylii (1:07.30). W dwóch innych seriach szybsze od Polki były po 3 najlepsze zawodniczki, a do finału kwalifikowało się 8.

Ostatecznie, w wyścigu na 100 m stylem motylkowym Joanna Mendak zajęła 9. miejsce - 1:08.41 (z ósmym czasem do finału weszła zawodniczka z Irlandii – 1:08.18).

Naszą pływaczkę czeka teraz niedzielny występ w wyścigu na 50 m stylem dowolnym.

Już w pierwszym dniu paraigrzysk, w tenisie stołowym na wózkach wystąpił też Rafał Czuper z Raczek. Srebrny medalista z Rio na początek eliminacji grupowych pokonał 3:0 (11:3, 11:4, 11:4) Rosjanina Rasula Nazirowa.

Pierwszy medal dla Polski w Tokio zdobyli parakolarze. W wyścigu na torze na 4000 m Marcin Polak i pilot Michał Ładosz wygrali z Francuzami rywalizację o 3. miejsce.