16.12.2023

Jastrzębski Węgiel - Ślepsk Malow Suwałki 3:0. Nie było argumentów

W meczu 12. kolejki siatkarze Ślepska Malow Suwałki, mimo ambitnej walki i momentami dobrej gry, gładko, w setach do 17, 18 i 19 ulegli na parkiecie lidera PlusLigi i finalisty Ligi Mistrzów 0:3.

Najlepszym zawodnikiem spotkania zostaÅ‚ wybrany rozgrywajÄ…cy gospodarzy - Bejniamin Toniutti. To już ósma porażka drużyny trenera Dominika Kwapisiewicza.

W wyjÅ›ciowym skÅ‚adzie szkoleniowiec Åšlepska Malowu postawiÅ‚ na Jakuba MacyrÄ™, który przed sezonem trafiÅ‚ do SuwaÅ‚k wÅ‚asnie z JastrzÄ™bskiego WÄ™gla. Åšrodkowy okazaÅ‚ siÄ™ najlepszym siatkarzem BiaÅ‚o-Niebieskich, wÅ›ród których byÅ‚o dużo rotacji - grali obaj rogrywajÄ…cy Matias Sanchez i Maksim Buculjecić, atakujÄ…cy Bartosz Filipiak i Arkadiusz Å»akieta przyjmujÄ…cy PaweÅ‚ Halaba, Bartosz Firszt, a także Ziga Stern, kolejni Å›rodkowi Konrad Stajer i Joaquin Gallego, obaj libero - Pawel Filipowicz i Mateusz Czunkiewicz.

Dominacja drużyny JastrzÄ™bskiego WÄ™gla rozpoczęła siÄ™ już od pierwszego punktu, w którym Å‚atwo zablokowany zostaÅ‚ PaweÅ‚ Halaba. Jurij Gladyr przy pierwszej zagrywce zdobyÅ‚ asa serwisowego, bÅ‚Ä…d w ataku popeÅ‚niÅ‚ Halaba i gospodarze prowadzili już na samym poczÄ…tku 3:0 a po chwili 5:1. BiaÅ‚o-Niebiescy co prawda zbliżyli siÄ™ do rywala do stanu 7:6, ale skutecznie zaczÄ™li punktować Jean Patry i Tomasz Fornal. W kolejnych akcjach Sanchez zepsuÅ‚ serwis, dwukrotnie blokiem zatrzymany zostaÅ‚ Bartosz Filipiak i przy rezultacie 12:7 trener Dominik Kwapisiewicz poprosiÅ‚ o czas. Na nic siÄ™ on nie zdaÅ‚. Wciąż problemy w przyjÄ™ciu mocnej zagrywki miaÅ‚ PaweÅ‚ Halaba i PaweÅ‚ Filipowicz i jastrzÄ™bianie już pod peÅ‚nÄ… kontrolÄ… wygrali pierwszÄ… partiÄ™ 25:17 w zaledwie 19 minut gry.

W drugiej odsÅ‚onie tylko przez moment powiaÅ‚o optymizmem. Siatkarze JastrzÄ™bskiego WÄ™gla znowu od poczÄ…tku seta wypracowali sobie bezpiecznÄ… 2-3 punktowÄ… przewagÄ™, ale BiaÅ‚o Niebiescy potrafili rywali dogonić i doprowadzić do remisu 13:13. Niestety znów gospodarze odpowiedzieli mocnymi zagrywkami, odrzucali od siatki suwalczan, którzy nie mogli skutecznie koÅ„czyć pierwszych piÅ‚ek i to gospodarze zdobyli cztery punkty z rzÄ™du. UtrzymujÄ…c wysokÄ… przewagÄ™ znów pewnie wygrali drugÄ… odsÅ‚onÄ™ 25:18.

- Całkiem dobrze dzisiaj zagrywaliśmy i na pewno ciężej im się grało. Z nami, jak i z drużynami wyżej notowanymi ciężej się gra, gdy na początku zdobywamy te 3-4 punkty przewagi to ciężej się nas goni niż taka gra na styku. Przez trzy sety zaczynaliśmy z kilkupunktową przewagą i potem to utrzymywaliśmy i kontrolowaliśmy spotkanie - oceniał reprezentant Polski Tomasz Fornal.

Po raz pierwszy w tym meczu siatkarze Åšlepska Malowu SuwaÅ‚ki prowadzili na poczÄ…tku trzeciej partii, kiedy to skutecznym atakiem zapunktowaÅ‚ Ziga Stern. NiedÅ‚ugo potem kibice byli Å›wiadkami chyba najwiÄ™kszych w tym meczu emocji, ale nie siatkarskich. Norbert Huber i Tomasz Fornal zostali ukarani czerwonÄ… kartkÄ… za protesty odnoÅ›nie decyzji sÄ™dziów po wideoweryfikacji. Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki prowadziÅ‚ 6:4, ale szybko przewagÄ™ roztwoniÅ‚. Dwukrotnie zablokowany zostaÅ‚ Ziga Stern, Filipiak zmarnowaÅ‚ serwis, Marko Sedlacek obiÅ‚ nasz potrójny blok i JastrzÄ™bski prowadziÅ‚ 15:11. Podobnie jak w poprzednich odsÅ‚onach, utrzymujÄ…c bezpiecznÄ… do koÅ„ca seta przewagÄ™ wygrali 25:19. Dla jastrzÄ™bskiego WÄ™gla byÅ‚o to jedenaste zwyciÄ™stwo w lidze.

Tradycji staÅ‚o siÄ™ zadość, bowiem Åšlepsk Malow ani razu nie wygraÅ‚ z JastrzÄ™bskim Weglem. W najbliższy piÄ…tek o 17:30 w SuwaÅ‚ki Arenie BiaÅ‚o-Niebiescy spóbujÄ… zerwać z równie zÅ‚Ä… tradycjÄ… w spotkaniach z ZAKSÄ„ KÄ™dzierzyn-Koźle, ktora dzisiaj poniosÅ‚a już szóstÄ… porażkÄ™ w tym sezonie, u siebie przegraÅ‚a 1:3 z Projektem Warszawa.

Jastrzębski Węgiel - Ślepsk Malow Suwałki 3:0

(25:17, 25:18, 25:19)

MVP: Benjamin Toniutti

JastrzÄ™bski Wegiel: Benjamin Toniutti 2, Jean Patry 9, Jurij Gladyr 11, Tomasz Fornal 13, RafaÅ‚ Szymura (4), Norbert Huber 8, Jakub Popiwczak (libero) oraz Skruuders, Marko Sedlacek 5, Ryan Sclater 3

Åšlepsk Malow : Matias Sanchez, Joaquin Gallego 3, Bartos Filipiak 12, PaweÅ‚ Halaba 4, Bartosz Firszt 6, Jakub Macyra 8, PaweÅ‚ Filipowicz (libero) oraz Konrad  Stajer 2, Arkadius Å»akieta, Ziga Stern 5,  Mateusz Czunkiewicz (libero), Maksim Buculjević