02.10.2024

Kolarze MTB Suwałki na podium ostatniego wyścigu i całego cyklu Maratonów Kresowych [zdjęcia]

W Michałowie odbyła się ostatnia edycja cyklu Maratony Kresowe 2024. W tym roku zawodniczki i zawodnicy mieli okazję rywalizować w 14 wyścigach w województwie podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim oraz na Litwie.

Na każdym z etapów Suwałki miały swych reprezentantów. W kolorowym, kolarskim peletonie zawsze można było zobaczyć koszulki Klubu Rowerowego MTB Suwałki oraz Suwalskiej Szkółki Kolarskiej. Nie brakowało też ich na podium podczas dekoracji najlepszych zawodniczek i zawodników.

W Michałowie ta tendencja została podtrzymana i tegoroczna kolekcja medali powiększyła się o następne:

• Oliwia Brylińska – 1 miejsce w kategorii Kobiety 15-39 lat
  • Malgorzata Dębska – 1 miejsce w kategorii Dziewczęta 9-10 lat
  • Krzysztof Dębski – 1 miejsce w kategorii Mężczyźni 40-49 lat
  • Antoni Wińcza – 2 miejsce w kategorii Mężczyźni 60-69 lat
  • Wiktor Jacewicz – 3 miejsce w kategorii Mężczyźni 15-18 lat
  • Aleksander Bryliński – 3 miejsce w kategorii Chłopcy 9-10 lat.
  • Jakub Zoń – 3 miejsce w kategorii Chłopcy 7-8 lat

Klasyfikacje drużynowe przyniosły dwa kolejne miejsca na podium.

• Dystans Fit – 1 miejsce
  • Dystans Mini – 2 miejsce

Po odebraniu trofeów za wyścig w Michałowie przyszedł czas na podsumowanie sezonu i wręczenie nagród najlepszym zawodniczkom i zawodnikom w poszczególnych kategoriach wiekowych. Do klasyfikacji generalnej zaliczanych było 7 najlepszych wyników. Aby stanąć na podium trzeba było utrzymać wysoki poziom przez kilka miesięcy. Walka o czołowe pozycje toczyła się do ostatnich metrów. Po ogłoszeniu końcowych wyników na podium wywołane zostały trzy zawodniczki i siedmiu zawodników z Suwałk.

Oliwia Brylińska – 1 miejsce w kategorii Kobiety 15-39 lat. Siedemnastoletnia Oliwia była w tym roku niepokonana. Wygrała wszystkie wyścigi w których startowała. Zdystansowała rywalki uzyskując maksymalną ilość punktów. Otrzymała też statuetkę Finiszera za ukończenie 13 wyścigów.

Małgorzata Dębska – 1 miejsce w kategorii Dziewczęta 9-10 lat. Gosia wystartowała w tym roku we wszystkich wyścigach za co otrzymała tytuł Superfiniszera. Była niezwykle skuteczna. Wygrała 12 z nich, a pozostałe 2 ukończyła na 2 miejscu.

Jakub Zoń – 2 miejsce w kategorii Chłopcy 7-8 lat. Niezwykle utalentowany ośmiolatek z Suwałk wywalczył w tym roku 11 medali, w tym aż 6 złotych. Defekt roweru w ostatnim wyścigu spowodował że zabrakło mu kilka punktów do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej.

Antoni Wińcza  – 2 miejsce w kategorii Mężczyźni 60-69 lat. Antoni w tym sezonie prezentował bardzo wyrównana formę. Każdy wyścig ukończył na pozycji medalowej.

Krzysztof Dębski – 2 miejsce w kategorii Mężczyźni 40-99 lat. Krzysztof rozpoczął sezon dopiero z początkiem czerwca . Mimo tego zdążył ukończyć 8 wyścigów. Zwyciężył w 5 z nich.

Wiktor Jacewicz – 3 miejsce w kategorii Mężczyźni 15-18 lat. Wiktor skończył w tym roku 15 lat i był to jego pierwszy sezon na dystansie Półmaraton. Dodajmy, że był najmłodszym półmaratończykiem w stawce. Walczył do końca o każdy punkt, dzięki czemu ukończył sezon na podium. Powtórzył sukces z ubiegłego roku, gdy startował jeszcze na krótszym dystansie Fit. Otrzymał też statuetkę Finiszera za ukończenie 13 wyścigów.

Aleksander Bryliński – 3 miejsce w kategorii Chłopcy 9-10 lat. Dziesięciolatek z Suwałk wywalczył w tym roku 11 medali. Wygrał wyścig w Krzywym i aż 8 razy kończył wyścigi na 2 miejscu. Startował w bardzo silnie obsadzonej kategorii wiekowej gdzie rywalizował z dwoma medalistami Mistrzostw Polski.

Michał Dębski – 3 miejsce w kategorii Młodzik. Michał wystartował we wszystkich wyścigach w tym sezonie i otrzymał statuetkę Superfiniszera. W przekroju całego sezonu zdobył 3 srebrne i 3 brązowe medale.

Zuzanna Borkowska – 3 miejsce w kategorii Dziewczęta 9-10 lat. Dziewięcioletnia Zuzia wywalczyła w tym roku 6 medali (złoty, 3 srebrne i 2 brązowe). Do drugiego miejsca zabrakło jej kilka punktów.

Filip Bryliński – 3 miejsce w kategorii Żak. Filip w tym sezonie wywalczył 5 medali. Wygrał swą kategorię wiekową w Krzywym. Na podium klasyfikacji generalnej stał obok Mistrza Polski.

Najwięcej emocji przyniosły dekoracje najlepszych drużyn sezonu 2024. Na dystansie FIT Klub Rowerowy MTB Suwałki obronił tytuł z 2023 roku zwyciężając z olbrzymią przewagą nad drużynami Elkond Team Białystok i M2 MTB Wasilków.

Na dystansie MINI Suwalska Szkółka Kolarska zajęła 2 miejsce przegrywając po zaciętej walce z drużyną UKS Juvenia Białystok. Na trzecim miejscu sezon ukończyła Szkółka Kolarska z Ogrodniczek.

W sumie suwalscy kolarze wywalczyli w klasyfikacjach generalnych sezonu 12 miejsc na podium. W roku 2023 było ich 8, więc progres jest bardzo duży. Na uwagę zasługuje fakt, że aż dziesięcioro z dekorowanych to dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 roku życia. Młodzi adepci kolarstwa licznie meldowali się na starcie wszystkich wyścigów. Łącząc dobrą zabawę ze sportem odnosili wiele sukcesów i zbierali cenne doświadczenie. Po tak udanym sezonie można z optymizmem spojrzeć w przyszłość i spokojnie przygotowywać się do kolejnego sezonu.