31.05.2014

Legia - Lech w finale, Wigry szóste [zdjęcia]

Legia Warszawa – Lech Poznań na stadionie miejskim w Suwałkach. To nie żart, ale też nie finał rozgrywek polskiej ekstraklasy. To finałowa para II Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej U – 13 o Puchar Prezydenta Miasta Suwałk. O brąz zagrają Suduva Mariampol z Niemnem Grodno, a na szóstym miejscu, po 0:7 z Wisłą Kraków, uplasowały się suwalskie Wigry.

Sobotnie mecze o lokaty przyniosły sporo emocji. Zwycięzców aż czterech meczy wyłaniały rzuty karne. W jednym, o zwycięstwie zadecydował karny w ostatnich sekundach spotkania.

Bohaterem meczu Wigry Suwałki – Grodno był bramkarz suwalczan Paweł Jeleniewicz, który broniąc trzy rzuty karne dał swoje drużynie prawo gry o miejsce 5-6. Niestety, w tym właśnie meczu ani on, ani jego koledzy nie mieli nic do powiedzenia w spotkaniu z Wisłą Kraków. Wynik 7:0 dla krakowian, może nieco za wysoki, ale oddaje różnicę poziomów obu drużyn.

Pech, który dosięgnął Białorusinów w meczu z Wigrami, w ich spotkaniu o miejsca 7-8 spotkał Iglopol Dębica. Dębiczanie ze stanu 0:1 wyciągnęli na 2:1, ale wyniku nie zdołali utrzymać. Grodnianie wyrównali, a w ostatnich sekundach los im sprzyjał. Rzut karny zamienili na trzeciego gola i w ten sposób w końcowej klasyfikacji turnieju Białorusini zajęli 7. miejsce.

Bohaterem meczu o miejsca 9-10 pomiędzy Progressem Czerniachowsk (Rosja) i Jagiellonią Białystok był napastnik Rosjan Artem Khoma, który cztery raz umieszczał piłkę w bramce Jagi.

Niezwykłe emocje towarzyszyły meczowi o miejsca 9-10. Norweski Notodden do 40 minuty przegrywał z litewskim Żalgirietisem 0:1. W 38 i 39 minucie sędziowie usunęli (na 2 minuty) z boiska dwóch piłkarzy litewskich. Tę przewagę wykorzystali Norwegowie i zdołali doprowadzić do remisu 1:1. O tym, która z drużyn zajmie 9, a która 10 miejsce decydować miały rzuty karne. Te lepiej rozpoczęli Litwini, których bramkarz pierwszego karnego sparował na poprzeczkę. Ale i tym razem w końcówce szczęście uśmiechnęło się do Skandynawów, To ich zawodnicy już się nie mylili, bramkarz wygrał dwa pojedynki z zawodnikami z Wilna. Takiej radości, jaką zademonstrowali Norwegowie nie było po  żadnym wcześniej rozegranym meczu.

Oprócz Wigier w turnieju wystąpiła jeszcze jedna drużyna z Suwałk. Była to Akademia 2012, która po zwycięstwie z łotewskim Priekuli, przegrała  z ekipą z litewskich Druskiennik i zajęła ostatecznie 14. miejsce.

W niedzielę o godz. 11.15 polski finał  Lech – Legia, a nieco wcześniej (o godz. 10.00) międzynarodowy mecz o brąz Suduva Mariampol (Litwa) – Niemen Grodno (Białoruś).
Ok. 12.15 zakończenie turnieju i wręczenie pucharów i nagród (na zdjęciu) dla trzech najlepszych drużyn w turnieju, najlepszej drużyny polskiej i zagranicznej oraz fair play, a także dla najlepszego zawodnika turnieju, strzelca i bramkarza.