Na zmodernizowanym suwalskim stadionie przed rokiem gościliśmy najlepszych polskich lekkoatletów w kategoriach juniorów (U21), a w miniony weekend młodzieżowców (U23), a być może za rok nad Czarną Hańczą rywalizować będą najlepsi seniorzy. I to dopiero będzie impreza.
- Rozmawiałem na ten temat z władzami PZLA i podjąłem decyzję, że będziemy składali wniosek o przyznanie nam prawa do organizacji Mistrzostw Polski seniorów w roku 2018 – mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. – Mamy też jeszcze inny pomysł na znaczącą imprezę, ale już w obsadzie międzynarodowej. Co z tego wyjdzie zobaczymy.
Piękna sobotnie ceremonia otwarcia 34 PZLA Mistrzostw Polski U23 w lekkoatletyce, a po niej rywalizacja w 38 konkurencjach (po 19 w każdym dniu), która przyniosła wiele rekordów życiowych i sześć , ale tylko w pierwszym dniu, suwalskiego stadionu (4 pań, 2 mężczyzn). Rywalizację w drugim dniu utrudniały zimno i silny zachodni wiatr.
W gronie najbardziej znanych lekkoatletek, które wystartowały w Suwałkach zabrakło oszczepniczki Hańczy Marii Magdaleny Andrejczyk, sprinterki Ewy Swobody i biegającej średnie i długie dystanse Sofii Ennaoui.
Byli natomiast i bardzo dobrze zaprezentowali się Konrad Bukowiecki i Marcelina Witek. Bukowiecki w wygranym konkursie pchnięcia kulą dwukrotnie, w 3 kolejce uzyskał 20,36 m, a w 5. - 20,80 m, poprawiał rekord stadionu 20,34 należący od 18.09.2004 do Tomasza Majewskiego, a w rzucie dyskiem wywalczył medal srebrny, bijąc rekord życiowy.
Natomiast Marcelinie Witek do zwycięstwa w rzucie oszczepem wystarczyło 57,24 m, a w konkursie pchnięcia kulą z wynikiem 13,38 zajęła czwarte miejsce.
Nie udała się próba pobicia rekordu stadionu w skoku o tyczce, którą w niedzielę podjął Mateusz Jerzy (AZS AWF Warszawa). W drugiej próbie był bardzo, bardzo blisko pokonania poprzeczki zawieszonej na wysokości 5,31 m, czyli o 1 cm wyżej niż wynosi rekord stadionu należący od 31.08. 1996 do Wojciecha Buciarskiego.
W mistrzostwach wystartowały dwie wychowanki suwalskiej Hańczy. Anna Bałon, aktualnie zawodniczka AZS AWF Warszawa, zajęła 6. miejsc w skoku wzwyż – 155 cm i 7. w trójskoku – 10,61, a Dominika Dabulis, startująca w barwach AZS AWF-S Gdańsk, z rezultatem 49,15 m była czwarta w konkursie rzutu oszczepem.
Złote medale i tytuły mistrzów Polski wywalczyli:
Kobiety:
100 m ppł. – Marlena Morton (Zawisza Bydgoszcz) – 13,64
400 m ppł. – Justyna Saganiak (UKS 55 Łódź) – 59,71
100 m K – Kamila Ciba (OŚ AZS Poznań) – 11,62 rek. stadionu
200 m – Adrianna Janowicz (MKS Baszta Szamotuły) – 24,35
400 m K – Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków) – 52,54 rek. stadionu
800 m – Paulina Waśniewska (RLTL ZTE Radom) – 2:11,08
1500 m K – Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) – 4:19.89
5.000 m – Aleksandra Hołda (AZS-AWF Warszawa) – 17:10,10
3000 m przeszk. K – Aneta Konieczek (Nadodrze Powodowo) – 10:41,30 rek. stadionu
4 x 100 m – CWZS Zawisza Bydgoszcz SL (Marlena Morton, Katarzyna Tuniewicz, Natasza Weiland, Weronika Częsz) – 46,84
4x400 m – AZS AWF Warszawa (Natalia Bartosiewicz, Angelika Sarna, Karolina Grzegorczyk, Dominika Muraszewska) – 3:45,24
w dal K – Magdalena Żebrowska (Podlasie Białystok) – 6,27
wzwyż K – Justyna Konior (KS AZS AWF Kraków) – 173 cm;
trójskok – Małgorzata Kiełbasa (AZS Łódź) – 12,95
dysk – Daria Zabawska (Podlasie Białystok) – 56,73
tyczka – Wiktoria Wojewódzka (OSOT Sopot) – 4,05
oszczep K – Marcelina Witek (Polanik Piotrków Tryb.) – 57,24
kula K – Klaudia Kardasz (Podlasie Białystok) – 17,88
rzutu młotem - Katarzyna Furmanek (KKL Kielce) – 66, 29 rek. stadionu
Mężczyźni
110 m ppł. – Marcin Grudka (WKS Flota Gdynia) – 14,26
400 m ppł. – Szymon Zięba (AZS AWF Kraków) – 52,96
100 m – Dominik Kopeć (Agros Zamość) – 10,38 rek. stadionu
200 m – Dominik Kopeć (Agros Zamość) – 21.63
400 m – Wiktor Suwara (AZS Łódź) – 46,42
800 m – Mateusz Borkowski (RKS Łódź) – 1:54,70
1500 m – Roman Kwiatkowski (Start Otwock) – 3:48.46
w dal – Bartosz Wójcik (WLKS Nowe Ignanie) – 7,39
3000 m przeszk. – Mateusz Kaczmarek (Flota Gdynia) – 9:11,76
5.000 m – Grzegorz Ebel (MLKS Baszta Bytów) – 14:44.82
4 x 100 m – Adros Zamość (Dawid Muzyczuk, Cezary Mirosław, Marcin Talacha, Dominik Kopeć) – 41,82
4x400 m – AZS Łódź (Kamil Mroczek, Natan Buch, Tomasz Sych, Kajetan Duszyński) – 3:18,79
kula – Konrad Bukowiecki (Gwardia Szczytno) – 20,80 rek. stadionu
oszczep – Rafał Gierek (Uczniak Szprotawa) – 71,92
rzut młotem – Adrian Muszyński (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) – 60,62
trójskok – Jan Kulmaczewski (Misiaczki Pruszków) – 15,53
dysk – Bartłomiej Stój (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole) – 60,73
wzwyż – Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) – 2,19
tyczka – Mateusz Jerzy (AZS AWF Warszawa) – 5,20
Czołowa 10. w klasyfikacji medalowej: (po nazwie klubu w kolejności złote-srebrne-brązowe – razem)
1. KS AZS AWF Kraków 3 7 2 12
2. AZS-AWF Warszawa 3 4 2 9
3. AZS Łódź 3 2 2 7
4. Zawisza Bydgoszcz SL 3 1 3 7
5. KS Podlasie Białystok 3 1 - 4
6. KS Agros Zamość 3 - 1 4
7. OŚ AZS Poznań 2 2 2 6
8. WKS Flota Gdynia 2 - 1 3
9. WLKS Nowe Iganie 1 2 - 3
10. RLTL ZTE Radom 1 1 1 3
Medale złote zdobyli zawodnicy 36 klubów, a w sumie na podium stawali reprezentanci aż 50 (ze 111 startujących) klubów.
Natomiast punktowali zawodnicy z 82 klubów, aczołowa 10. to:
1. KS AZS AWF Kraków 426
2. AZS-AWF Warszawa 340
3. Zawisza Bydgoszcz SL 302
4. KS AZS AWF Wrocław 295
5. AZS Łódź 199
6. KS Podlasie Białystok 198
7. KS Agros Zamość 181
8. OŚ AZS Poznań 180
9. WKS Flota Gdynia 94
10. WLKS Nowe Iganie 93
Ania Bałon dla swojego klub u zdoyła 22, a Dominika Dabulis 16 punktów. Gdyby startowały w barwach Hańczy, suwalski klub z 38 pkt. zajałby 32 miejsce w klasyikacji punktowej.
Tadeusz Moćkun
fot. 1-74 Tadeusz Moćkun, 75-99 Wojciech Drażba