Jedyny suwalski klub, który może poszczycić się medalem olimpijskim, zdobytym przez Marię Andrejczyk w Tokio, w tym roku może wzbogacić się o kolejny, bo nasza oszczepniczka przygotowuje się do igrzysk 2024 w Paryżu.
Suwałki, w którym dzisiaj dominują zawodnicy młodszych kategorii wiekowych i juniorzy. Do zmiany pokoleniowej doszło też w gronie działaczy i szkoleniowców. Zorganizowane w sali Aquaparku uroczyste Podsumowanie Sezonu Sportowego 2023, pod nieobecność prezesa Karola Sikorskiego, poprowadziły niedawne czołowe w kraju zawodniczki, a dzisiaj członkinie zarządu i trenerki klubu – Agnieszka Kozłowska (po mężu Stachurska), Izabela Dziedziech (Sawicka) i Monika Piekarska. Pierwsze dwie w klubie i II Liceum Ogólnokształcącym szkolił obecny na uroczystości Stanisław Namiotko, a trzecią Jarosław Jutkiewicz, walczący obecnie z ciężką chorobą.
- Dzięki paniom, pozostałym trenerom i działaczom, nauczycielom i rodzicom, LUKS Hańcza radzi sobie bardzo dobrze, jest perełką w naszym mieście – mówił Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk. – Cieszy też, że w II LO powstała klasa sportowa, której uczniami są m.in. lekkoatleci.
Zawodnicy Hańczy biorą udział w programie i zawodach „Lekkoatletyka dla każdego”, w „Czwartkach lekkoatletycznych”, w mistrzostwach województwa i kraju młodzików i juniorów.
- W minionym sezonie startowaliśmy w 22 imprezach, wywalczyliśmy 4 medale na zawodach ogólnopolskich, zdobyliśmy 59 punktów w Systemie Sportu Młodzieżowego, które w Suwałkach lokują nas za badmintonistami SKB i siatkarzami SUKSS – prezentowała ubiegłoroczne osiągnięcia Agnieszka Stachurska. - W 2024 roku tych punktów powinno być więcej, ponieważ wielu zawodników może jeszcze przez rok występować w tych samych kategoriach wiekowych, w których już odnosili sukcesy.
Po medale na ogólnopolskiej arenie sięgali oszczepnik Mateusz Żyliński, wicemistrz kraju U20 z rekordem życiowym 59,83 m i mistrz Polski LZS, skoczkini wzwyż Julia Jasielon, wicemistrzyni Polski U16 z wynikiem 168 cm oraz Jakub Pigiel, trzeci w Mistrzostwach Polski LZS w biegu na 800 m U18 z czasem 1.59.76.
Do tego duża liczba miejsc w finałowych ósemkach, tytuły i medale w finale „Czwartków lekkoatletycznych”, mistrzostwach województwa i międzywojewódzkich.
Najlepsi zawodnicy, a także nauczyciele i trenerzy, a także przyjaciele klubu otrzymali podziękowania i upominki. Największym podziękowaniem dla wszystkich, którzy angażują się w działalność LUKS Hańcza będzie przekazanie klubowi 1,5% podatku: KRS 0000721549.
Wkrótce ferie zimowe, a dla młodych sportowców i trenerów to pierwsze zgrupowania i halowe starty. Wszystkim lekkoatletom LUKS Hańcza życzymy rekordów życiowych i jak najwyższych miejsc na wszystkich zawodach, w których będą uczestniczyć w sezonie 2024.
Tekst i fot. Wojciech Drażba