Bez medalu, ale z wielką wolą kontynuowania kariery do igrzysk w Rio de Janeiro wróciła z przeprowadzonych w Kanadzie mistrzostw świata osób niepełnosprawnych suwalska pływaczka Joanna Mendak.
Ze względu na niedawną operację barku, trzykrotna z rzędu mistrzyni paraolimpijska nie wystąpiła w swoim koronnym stylu motylkowym. W Montrealu zajęła czwarte miejsce na 50 m dowolnym, piąte na 100 m dow. oraz grzbietowym i ósme na 100 m klasycznym.
- Jeszcze w czerwcu wydawaÅ‚o siÄ™, że nie pojedziemy do Kanady – opowiada Edward Dec, trener MUKS Olimpijczyk SuwaÅ‚ki i jeden ze szkoleniowców kadry narodowej. – Praktycznie bez przygotowaÅ„, z nie do koÅ„ca zrehabilitowanym barkiem, Asia udanie wystartowaÅ‚a w obowiÄ…zkowych dla kadrowiczów mistrzostwach Polski, na których wywalczyÅ‚a dwa tytuÅ‚y. Po ledwie trzech tygodniach poważniejszych treningów, w Kanadzie uzyskaÅ‚a czasy zbliżone do rekordów życiowych. Od medalu na 50 m dowolnym dzieliÅ‚y jÄ… ledwie 0,3 sekundy.
Do kłopotów zdrowotnych doszły, niestety, problemy organizacyjne i finansowe naszej reprezentacji. Polacy zameldowali się w Kanadzie przynajmniej o trzy dni za późno i na początku nie mogli przyzwyczaić się do sześciogodzinnej różnicy czasu. W trakcie finałów, które były rozgrywane, gdy u nas była godz.1-2 w nocy, dosłownie przysypiali. Rozstrzygający wyścig na 50 m kraulem odbył się pierwszego dnia mistrzostw.
- JesteÅ›my pod wrażeniem wspaniaÅ‚ej organizacji i atmosfery zawodów, no i postÄ™pujÄ…cej olbrzymimi krokami profesjonalizacji sportu niepeÅ‚nosprawnych – opowiada trener Dec. – Od 2004 r., kiedy Asia zaczęła zdobywać tytuÅ‚y i medale mistrzostw Å›wiata, zmieniÅ‚o siÄ™ niemal wszystko. Ekipy Rosji, USA, Australii czy Brazylii, w których nie może zabraknąć lekarzy i fizjoterapeutów, przyjeżdżajÄ… z wÅ‚asnymi wannami krioaktywnymi, caÅ‚ym zapleczem do odnowy biologicznej. ByliÅ›my przy nich kopciuszkami – przyznaje.
Na pociechę, dzięki wysokim lokatom w mistrzostwach świata, Joanna Mendak nadal będzie otrzymywała stypendium z ministerstwa sportu, a w przyszłym roku znajdzie się w kadrze narodowej przygotowującej się do igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro.