Ewelina Marcisz i Mateusz Ligocki to królowa i król narciarskich tras biegowych w Szelmencie. Na rozegranych w ośrodku WOSiR Młodzieżowych Mistrzostwach Polski zdeklasowali rywali wygrywając po trzy (wszystkie) konkurencje. To bohaterowie pierwszych w historii Suwalszczyzny mistrzostw kraju w narciarstwie biegowym. Mistrzostw, przeprowadzonych perfekcyjnie i na ... śniegu, którego brakuje nawet w stolicy polskich...Tatr.
Po trzy tytuły wicemistrzowskie wywalczyli Magdalena Kozielska i Mariusz Dziadkowiec-Michoń. Trzy brązowe krążki wywiozła Dominika Hulawy, dwa Piotr Skowron, a jeden Krzysztof Kukuczka. Reprezentanci podlaskiego byli tylko tłem dla rywali. W kończącym zawodny biegu pościgowym zawodniczki Hubala nie wystartowały bowiem nie zostały zwolnione z zajęć na ... uczelni.
Zdaniem uczestników mistrzostw i ich trenerów trasa w Szelmencie, o której już podczas Pucharu Bieguna Zimna mówiono, że jest polskim Alpe Cermis, doskonale nadaje się do przeprowadzenia mistrzostw Polski seniorów. Ponieważ w górach brakuje śniegu mistrzostwa 2014 prawdopodobnie zostaną przełożone na ... zimę 2014/2015. Można jednak tego uniknąć i zawody rozegrać w ciągu najbliższych kilkunastu dni właśnie w Szelmencie. Można, ale przeciw są górale. Niewiadomą jest też stanowisko PZN. Przeniesienie zawodów na Suwalszczynę popierają m.in. Wojciech Fortuna i niektórzy zawodnicy startujący w championacie młodzieżowców. Nie chcą jednak podawać nazwisk, żeby nie podpaść swoim trenerom i działaczom z Podhala.
- Decyzja należy do działaczy, a naszym, zawodników obowiązkiem jest się z nią pogodzić i startować tam, gdzie mistrzostwa będą organizowane. Jeśli mają być na tej trasie, trzeba dowieźć trochę śniegu, bo w kilku miejscach wystają już kamienie. Ale to drobiazg w porównaniu z tym, co mamy na Podhalu - mówią narciarze.
Po raz drugi w tym roku na Polskim Biegunie rywalizowali bracia Krzysztof i Arkadiusz Wójciccy. Narciarze spod Kielc startowali bowiem w V Międzynarodowym Biegu Narciarskim o Puchar Bieguna Zimna.
- Wówczas wygrał mój młodszy brat Krzysiek, a ja byłem czwarty – mówił na mecie Arkadiusz. – Dziś też przegrałem z bratem, ale żadnemu z nas nie udało się załapać na podium. Rywale byli silniejsi. Nie ukrywam, że z obu startów w Szelmencie jesteśmy zadowoleni. Odkryliśmy nowe, piękne okolice, wspaniałą trasę, poznaliśmy otwartych, szczerych ludzi. Tu naprawdę chce się biegać. Fajnie, że wreszcie padło hasło mistrzostwa Polski w Szelmencie, teraz trzeba zrobić wszystko, żeby wcielić je w życie.
W Suwalszczyznie zakochała się też Ewelina Marcisz, która zapewniała, że ...
- Wrócę tu i to jeszcze w tym roku, ale nie na narty, nie po to żeby biegać, ale odpocząć, wykąpać się w jeziorze, wygrzać w słońcu. Jeśli już narty, to może spróbuję sił na wodzie, bo słyszałam, że będzie tu czynny wyciąg narciarski ... – deklaruje trzykrotna młodzieżowa mistrzyni Polski.
Grzegorz Staręga, trener UKS Rawa Siedlce, przewodniczący Komisji Biegów PZN na trasach w Szelmencie chętnie widziałby uczestników organizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich "Biegu na Igrzyska".
- Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska” jest programem sportowo-społecznym adresowanym do młodzieży skupionej w klubach sportowych prowadzących sekcje narciarstwa biegowego – mówi G. Staręga. - W naszym kraju kilkadziesiąt klubów sportowych prowadzi sekcje biegów narciarskich, w których trenuje na co dzień, w różnych młodzieżowych i dziecięcych kategoriach wiekowych kilkaset zawodniczek i zawodników. Z tej licznej rzeszy młodych sportowców w ciągu najbliższych lat zostaną wyłonieni zawodnicy, którzy będą reprezentować biało czerwone barwy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2018 roku. Jest to cykl 10 biegów rozgrywanych głównie na Podhalu. W tym roku dwa odbyły się w Tomaszowie Lubelskim. Jeśli cel programu, a jest nim zakrojona na szeroką skalę promocja biegów narciarskich, która ma pomóc w szukaniu największych talentów tej dyscypliny sportu, ma być realizowany, to trzeba z nim wyjść nie tylko na Lubelszczynę, ale też w Podlaskie, Warmię i Mazury, wszędzie tam, gdzie są warunki i chętni do uprawiania narciarstwa biegowego. Dlatego będę rozmawiał i namawiał do wpisania Szelmentu na listę organizatorów „Biegu na Igrzyska”. Może jeszcze nie w sezonie zimowym 2014/15, ale za dwa lata... Oby tylko udało mi się przełamać niechęć górali do podróżowania po Polsce. My możemy jechać w góry 500 czy 600 kilometrów, to dlaczego oni nie mogą przyjechać tutaj? Tym bardziej, że w Szelmencie jest śnieg, a w górach trzeba go szukać ze świeczką – kończy przewodniczący Komisji Biegów PZN.
Wracając do Młodzieżowych Mistrzostw Polski w narciarstwie biegowym, poniżej medaliści biegu sprinterskiego ,12 km techniką dowolną i końcowa klasyfikacja biegu pościgowego:
Bieg sprinterski:
Kobiety:
- Ewelina Marcisz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne)
- Magdalena Kozielska (UKS Regle Kościelisko)
- Dominika Hulawy (KS AZS AWF Katowice)
mężczyźni:
- Mateusz Ligocki (NKS Trójwieś Beskidzka)
- Mariusz Dzaidkowiec – Michoń (KS Śnieżka Karpacz)
- Piotr Skowron (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
Bieg pościgowy
5 km kobiety:
- Ewelina Marcisz (MKS Halicz Ustrzyki Dolne)
- Magdalena Kozielska (UKS Regle Kościelisko)
- Dominika Hulawy (KS AZS AWF Katowice)
- Ewa Buchla (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
- Magdalena Czusz (MULKS Tomaszów Lubelski)
- Kamila Buchla (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
- Patrycja Wąchała (LKS Witów Mszana Górna)
- Anna Rucka (LKS Witów Mszana Górna)
- Anna Stypczyńska (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
10 km mężczyźni:
1. Mateusz Ligocki (NKS Trójwieś Beskidzka)
2. Mariusz Dzaidkowiec – Michoń (KS Śnieżka Karpacz)
3. Krzysztof Kukuczka (NKS Trójwieś Beskidzka)
4. Piotr Skowron (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
5. Krzysztof Wójcicki (ULKS Olimp Wzdół Rządowy)
6. Damian Duk (UKS Rawa Siedlce)
7. Zbigniew Obrochta (UKS Regle Kościelisko)
8. Arkadiusz Wójcicki (ULKS Olimp Wzdół Rządowy)
9. Adrian Cheba (MKS Karkonosze Jelenia Góra)
10. Dawid Pietraszewski (UKS Hubal Białystok)
11. Kamil Majewski (UKS Rawa Siedlce)
12. Aron Daniel Jóźwicki (UKS Hubal Białystok)