18.09.2024

Narciarstwo wodne. Augustowianie z sukcesami w Mistrzostwach Świata i Europy, debiut suwalczanki

Od minionego weekendu, przez cały tydzień, stolicą narciarstwa wodnego za wyciągiem jest Ośrodek Wake Zone Stawiki w Sosnowcu.

Najpierw rozegrane tu zostały Mistrzostwa Świata w najbardziej prestiżowej kategorii Open.  W zawodach wystartowało kilkudziesięciu zawodników z 10 państw. Bezprecedensowy sukces osiągnęli Polacy, którzy wywalczyli aż 6 medali indywidualnych (1 złoty, 2 srebrne, 3 brązowe) oraz brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

Pierwsza na podium stanęła drużyna. Zgodnie z regulaminem zawodów do klasyfikacji drużynowej wliczane są najlepsze wyniki indywidualne uzyskiwane w eliminacjach wszystkich trzech konkurencji – skokach, jeździe figurowej i slalomie. Dla biało-czerwonych punktowali: Ewa Bartoszewska (KS Zefir Bytom), Zuzanna Polkowska (MOS Augustów), Dawid Kazek (KS Zefir Bytom), Bartosz Pieczonka (KS Zefir Bytom), Jakub Siedlarski (KS Zefir Bytom) i Erwin Zawadzki (MOS Augustów). Polskę wyprzedzili tylko Niemcy i Słowacy.

Augustowianie świecili też  indywidualne sukcesy w skokach. Erwin Zawadzki został Mistrzem Świata, a Zuzanna Polkowska zdobyła w tej konkurencji brązowy medal.

Wczoraj w Sosnowcu rozpoczęły się Mistrzostwa Europy Juniorów. Najpierw zaległe za rok 2023, które z powodu ataku Hamasu nie mogły odbyć się w Izraelu. Debiutowała w nich 14-letnia Maja Żuk z UKS Na-Wa Suwałki (na zdjęciu), która mogła pojechać na tydzień do  Sosnowca dzięki wsparciu Prezydenta Suwałk i samorządu. W slalomie suwalczanka zajęła 11. miejsce.

Polacy zdobyli dwa srebrne medale w drużynie. Srebro w kategorii U15 zdobyli: Lena Zamykal (XSKI Gliwice), Lena Drewiczewska (KS Zefir Bytom), Zofia Olejnik (MOS Augustów), Roksana Witek (KSW Farwater), Oskar Domaszewski (AKS Sparta Augustów), Jakub Drewiczewski (KSW Farwater) a do lat 19: Dominika Cyl (AKS Sparta Augustów), Gabriela Koszycka (AKS Sparta Augustów), Ewa Bartoszewska (KS Zefir Bytom), Emilia Szumańska (KS Zefir Bytom), Ksawery Szumański (KS Zefir Bytom).

W piątek w Ośrodku sportów wodnych Wake Zone Stawiki w Sosnowcu rozpoczną się Mistrzostwa Europy Juniorów i Seniorów 2024. UKS Na-Wa Suwałki i Polskę reprezentować będą Maja Żuk i Mariusz Krzywicki.