05.05.2022

OOM Podlaskie 2022. Zapaśnicy klasyczni z medalami, finały kobiet w piątek w Suwałki Arenie

W hali Suwałki Arena trwają zmagania Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Zapasach. Zakończyła się rywalizacja kadetów w zapasach klasycznych, w których suwalczanie nie występowali. W zapasach kobiet walczyły dwie zawodniczki LMUKS Suwałki.

Podopiecznym trenera Andrzeja Koncewicza (na zdjęciu), niestety nie udało się stanąć na podium.

W wadze do 65 kg 17-letnia Karolina Palacz (na zdjęciu od lewej) w I rundzie wygrała z Natalią Przekotą (Czarni Połaniec), w drugiej przegrała z Mają Nowakowską (LKS Mazowsze Teresin), a w trzeciej musiała uznać wyszość Weroniki Smaczyńskiej (MULKS Junior Dzierżoniów).

16-letnia Zuzanna Konopko w kat. do 69 kg najpierw przegrała z Dominiką Pochowską (GLUKS Invictus Sicienko), następnie z Pauliną Kucharczyk (Feniks Pesta Stargard), a później uległa Oliwii Delong (Unia Racibórz).

Finały zapasów kobiet zostaną przeprowadzone w piątek przed południem.

Zakończyła się rywalizacja w zapasach w stylu klasycznym w ramach XXVIII OOM Podlaskie 2022.

Na starcie stanęło 167 zawodników z 52 klubów, którzy w ramach OOM walczyli o medale MP. W turnieju stoczono 290 walk, z których aż 131 zakończyło się zwycięstwem przez przewagę techniczną.

Czterech zawodników ( Filip Iwaszko, Wojciech Iwanowski, Sebastian Warchoł, Jakub Lisek) obroniło tytuły OOM wywalczone przed rokiem w Pabianicach.

W najniższej kategorii (45 kg) nie miał sobie równych Filip Iwaszko (UKS Zapasy Kostrzyn nd Odrą), który w turnieju stoczył 4 zwycięskie pojedynki. Zwycięzca ubiegłorocznej edycji OOM potwierdził tym samym, że w tej kategorii jest numerem 1.

W kategorii 48 kg na najwyższym stopniu podium stanął kolejny zawodnik klubu z Kostrzyna Kacper Sobczyk, który przez turniej przeszedł jak burza wygrywając wszystkie 4 pojedynki przez przewagę techniczną.

Dwukrotny brązowy medalista OOM, Wojciech Kuźmiak (MLKS Agros Żary) w końcu dopiął swego i na suwalskich matach okazał się najlepszy w kategorii 51 kg.

Zwycięzca tegorocznego Pucharu Polski kadetów, Kajetan Jakubowski (MKZ Unia Racibórz) okazał się również najlepszy na podlaskich matach pewnie triumfując w wadze 55 kg.

Swój  największy w karierze sukces odniósł kolejny przedstawiciel żarskiej szkoły zapasów, Gracjan Jedut (Agros Żary), który na mistrzowskim turnieju odniósł 5 zwycięstw i zasłużenie stanął na najwyższym stopniu podium.

Rewelacją turnieju okazał się triumfator kategorii 65 kg, Dominik Jagusz (ZKS Koszalin), który na suwalskich matach wywalczył swój trzeci złoty medal OOM. Walczący na co dzień w stylu wolnym podopieczny trenera Kreta tym razem stanął do rywalizacji w stylu klasycznym i po wygraniu czterech walk na jego szyi zawisł medal z najszlachetniejszego kruszcu. Dominik za kilka dni stanie przed szansą powiększenia medalowego dorobku bowiem walczyć będzie również w stylu wolnym.

Tegoroczny triumfator Pucharu Polski kadetów, Marcin Szymiczek (Unia Racibórz) musiał nieźle się namęczyć w mistrzowskim turnieju, by zwyciężyć kategorię 71 kg. Raciborzanin w finale po bardzo zaciętej i emocjonującej walce wygrał przy remisie (3:3) z Igorem Dąbrowskim (Granica Gdańsk).

Kapitalnie w turnieju powalczył kolejny raciborzanin - Wojciech Iwanowski (Unia Racibórz) który bezapelacyjnie zwyciężył kategorię 80 kg. W drodze po złoto obrońca tytułu mistrzowskiego wszystkie 4 pojedynki wygrał przez przewagę techniczną.

W kategorii 92 kg mistrzowski tytuł obronił Sebastian Warchoł (Sobieski Poznań), który stoczył 4 zwycięskie pojedynki, w których pokonał m.in dwóch medalistów ostatnich OOM Daniela Zawadzkiego (Legia 1926 Warszawa) i Jakuba Korcza (Olimpijczyk Radom).

Kategorię najcięższą 110 kg wygrał mistrz ostatniej OOM, Jakub Lisek (MLUKS Orlik), który stoczył dramatyczny bój finałowy z ambitnym Pawłem Janzenem (Cartusia Kartuzy) Tych dwóch młodych gladiatorów stworzyło widowisko godne finału MP. Kartuzjanin przez cały pojedynek był aktywniejszy i prowadził na punkty 2:0. Gdy do końca walki pozostało 40 sekund podopieczny Bartka Pryczkowskiego zdecydował się na kolejny atak (rzut przez biodro) co skrzętnie wykorzystał Lisek, skutecznie go kontrując i na 11 sekund przed końcem walki, przegrywając (4:6) położył na łopatki zapaśnika z Kartuz.

Klasyczny turniej w ramach XXVIII OOM przechodzi do historii. Wszystkim medalistom serdecznie gratulujemy, a tym którym nie udało się wywalczyć medalu życzymy wiary w dążeniu do realizacji sportowych marzeń. Słowa uznania należą się również organizatorom za perfekcyjne przeprowadzenie zawodów.

Teraz przed polskimi kadetami ostatnie szlify formy przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy, które w połowie czerwca odbędą się w rumuńskiej stolicy Bukareszcie.