W piątek w Gorzowie Wlkp. i Opolu rozpoczynają się trzydniowe mistrzostwa Polski na krótki basenie 16 oraz 17-18 latków. Czasy, niezbyt odległe, kiedy medale dla MUKS Olimpijczyk Suwałki zdobywali Alicja Szczytko czy Daniel Rzadkowski, to już niestety przeszłość. Może blask suwalskiemu pływaniu przywróci działający w Suwałkach od 1.01.2014 Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży w Pływaniu.
Jeśli nawet tak się stanie, to nie za rok czy dwa. W Ośrodku, w systemie stacjonarnym, pod okiem Celiny Szmajda i Edwarda Deca, trenuje ośmioro zawodników MUKS Olimpijczyk. Sa to (na zdjęciu od lewej): Patryk Piotrowski, Patryk Fidrych, Barbara Bożena Błuś, Krzysztof Madej, Jakub Januszanis, Piotr Sadłowski, Karol Cieślukowski i Katarzyna Sztukowska. Wszyscy są uczniami gimnazjów, bo tylko ta kategoria wiekowa objęta jest centralnym szkoleniem.
- Od 1 marca pieniądze na finansowanie ośrodków Ministerstwo Sportu i Turystki będzie przekazywało Polskiemu Związkowi Pływackiemu, a ten dalej do ośrodka – tłumaczy Edward Dec. – Ośrodki przejęły rolę zlikwidowanych kadr wojewódzkich. Dlatego naszymi podopiecznymi są nie tylko zawodnicy z Suwałk, ale też pływacy z Białegostoku i Bielska Podlaskiego. Niestety oni trenują u siebie. Zrobimy co się da, aby od nowego roku szkolnego w ośrodku trenowała większa liczba pływaków. Białegostoku raczej nie przekonamy do zmiany miejsca treningów, nauki, życia. Ale być może uda się ściągnąć od nas pływaków z Augustowa, Olecka, Gołdapi, Sokółki. Tylko w ośrodku, powiązanym z klasami sportowymi zapewniamy 20-22 godziny treningu tygodniowo (10 w ramach lekcji wf w szkole +10-12 w ośrodku – dop. wł.). Ośrodki to przyszłość polskiego pływania. Rzecz w tym, żeby wszyscy, którzy w tej dyscyplinie pracują i trenują zrozumieli i zaakceptowali to jak najszybciej.
W ubiegłym tygodniu swoje możliwości z pływakami z kraju skonfrontowali 14 i 15-latkowie, w tym pięcioro trenujących w suwalskim Ośrodku. Konfrontacja ta nie wypadła zbyt okazale. Jedynie Piotr Sadłowski dwukrotnie pływał w finałach A (5 na 100 dow., 6 na 50 motyl.) i raz w fianle B (12 na 200 dow.). Pozostali oglądali pięty rywali.
W ten weekend w akcji zobaczymy pozostałą trójkę. W mistrzostwach 16-latków rywalizować będą : Barbara Bożena Błuś, Krzysztof Madej i Jakub Januszanis oraz pozostająca poza ośrodkiem Aleksandra Barwicka. Patrząc na czasy zgłoszone tylko Januszanis ma szanse na występy w finałach A na 400 zm i 100 klas. W finałach B na 400 zm. powinna znaleźć się Barbara Bożena Błuś, a na 200 klas. może Januszanis. Dla pozostałych miejsca w trzecich dziesiątkach będą sukcesem.
Z dwojga suwalskich pływaków w rywalizacji 17-18 latków więcej do powiedzenia powinna mieć Monika Aleksandra Walendzewicz, która ma m.in. 8 wynik na 200, oraz 14 na 50 i 100 grzb. Najlepszy czas jej kolegę Patryka Fiedorowicza plasuje na 24 m (na 100 motyl) na listach startowych.
Można się dziwić, ale też trzeba starć się zrozumieć, działania trenera Edwarda Deca, który na Mistrzostwa Polski seniorów montuje sztafetę męską złożoną w komplecie z zawodników trenujących w ... USA. Popłyną w niej na pewno Daniel Rzadkowski i Bartosz Zarzecki.
Jeśli jesteśmy przy pływaniu to jeszcze jedna chyba ciekawa informacja. Otóż na 9 sierpnia 2014 ustalono wstępnie datę zawodów w pływaniu długodystansowym na otwartych akwenach. W zależności od tego gdzie odbędą się zawody, a w grę wchodzą jez. Wigry lub Zalew Arkadia, panowie będą mili do pokonania odpowiednio 5 i 3 km, a panie 3 lub 1,5 km. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego tych zawodów został Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk. Być może ta impreza zwiększy szanse Suwałk na otwarcie w naszym mieście (na bazie Ośrodka OSiR w Starym Folwarku) centralnego ośrodka szkolenia uprawniających tę olimpijską dyscyplinę.