17.06.2016

Pływanie. Angelika Koniecko poczwórną mistrzynią Europy, Bartłomiej Śniatkowski z brązem [zdjęcia]

Na Starym Kontynencie nie ma mocnych na 19-letnią pływaczkę z Suwałk. W przeprowadzonych we Włoszech mistrzostwach Europy federacji INAS Angelika Koniecko obroniła trzy tytuły sprzed dwóch lat z Liberca i dołożyła czwarty.

W pięciodniowych zawodach na długim, otwartym basenie w Loano  tegoroczna absolwentka IV LO triumfowała w wyścigach na 50, 100 i 200 m w swoim koronnym stylu grzbietowym, a czwarty złoty medal wywalczyła na 200 m zmiennym. Jakby tego było mało, niepełnosprawna intelektualnie podopieczna trenera wspaniały dorobek uzupełniła o brąz na 200 m dowolnym.

- Te osiągnięcia cieszą tym bardziej, że nie mamy przecież możliwości trenowania na 50-metrowej pływalni – opowiada Jerzy Piątkowski. -  Dodatkowo, na otwartych basenach często hula wiatr i tworzy się fala,  trudniej o dobre wyniki, zwłaszcza właśnie w stylu grzbietowym.

We Włoszech tytułu z Liberca nie udało się natomiast obronić Bartłomiejowi Śniatkowskiemu. Z powodu długotrwałej kontuzji kolana, suwalczanin nie był w optymalnej formie i w swojej specjalności – w wyścigu na 1500 m kraulem tym razem zajął 5. miejsce. Na tej samej pozycji uplasował się na 200 m stylem zmiennym, a na 200 m dowolnym był ósmy. Najlepiej Bartek spisał się w wyścigu na 400 m zmiennym. Zdobył brązowy medal.

Mistrzostwa Europy były najważniejszą w tym roku imprezą dla wychowanków trenera Piątkowskiego. Podczas ubiegłorocznych igrzysk światowych Global Games w Ekwadorze Koniecko zdobyła brązowy medal, a Śniatkowski uplasował się tuż poza podium, ale nie udało się im uzyskać wyśrubowanych minimów na igrzyska paraolimpijskie w Rio de Janeiro.

- Dlatego we Włoszech skupiali się na najmocniej obsadzonych wyścigach na „olimpijskich” dystansach 200 m – mówi szkoleniowiec suwalczan. – Dzięki miejscom w finałach, zarówno Angelika, jak i Bartek nadal  będą otrzymywać państwowe stypendia. Oboje skończyli naukę, pieniądze pozwolą im na kontynuowanie pływackich karier.