Od kilku dni z wizytą w Suwałkach przebywa czworo Koreańczyków z Południa, członków Pokojowego Korpusu Taekwondo. To pierwsze z czterech polskich miast na ich trasie promującej tę olimpijską dyscyplinę sportu.
Są mistrzami nie tylko taekwondo, ale też w nawiązywaniu kontaktów z naszą młodzieżą. Od pierwszych chwil, od wymiany pierwszych zdań w języku angielskim zawładnęli sercami naszych zawodników. Byli gośćmi na sobotnim meczu I ligi siatkarzy Ślepska ze Stalą Nysa, gwiazdami niedzielnego sportowego karnawału w hali OSiR. Podbili serca suwalczan elegancją i skromnością w bezpośrednich kontaktach, sportowymi umiejętnościami w czasie pokazów i zaangażowaniem w czasie treningów.
- Nie jesteśmy nowicjuszami na matach, bo w klubie brązowych medalistów mistrzostw Polski w układach formalnych i walkach. Mamy pracowitą i zdolną młodzież. Dostrzegły to i doceniły władze Polskiego Związku Taekwondo przysyłając do nas zawodników z Korei Południowej. My takiej szansy na podpatrzenie mistrzów, na naukę nie zaprzepaścimy – zapewniają trenerzy i zawodnicy UKS Taekwondo Hańcza Suwałki.
Sekcja taekwondo powstała w Suwałkach w roku 1995 przy SP 7. Od 2004 r korzysta z gościnności dyrekcji SP 9 przy ul. Ks. Hamerszmita. Tam, w maleńkiej sali gimnastycznej, trzy razy w tygodniu (poniedziałki, środy i piątki od godz. 17:00) trenuje prawie 50 osób, w tym liczna, bo niemal 30-osobowa grupka dzieci.
Trzon sekcji tworzą trenerzy Piotr Stabiński, Krzysztof Dębski oraz Michał Lulis , którzy mieszkają na stałe w Suwałkach. W prowadzeniu treningów pomaga również Marcin Opolski, brązowy medalista Technicznych Mistrzostw Polski oraz Jacek Królczyk.
Taekwondo jest sztuką walki i samoobrony, która rozwinęła się w Korei w ciągu ostatnich dwudziestu stuleci. Stosuje się w niej uderzenia, pchnięcia, kopnięcia, uniki, bloki, rzuty i dźwignie w celu obezwładnienia przeciwnika. Jest fizycznym wyrażeniem ludzkiej chęci przetrwania – wszystkie ruchy rozwinięte zostały z instynktu samozachowawczego i chęci samoobrony. Obecnie Taekwondo jest jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich.
Nazwa taekwondo składa się z trzech fonetycznych elementów koreańskiej wymowy (hangul):
tae (태 ) oznaczającego stopę, uderzenie stopą lub system technik wykonywanych nogą;
kwon (권) oznaczającego pięść, uderzenie pięścią lub system technik wykonywanych pięścią;
do (도) oznaczającego sztukę, drogę lub metodę wyrażającą osiągnięcie pewnego stanu intuicji w zachowaniu, wynikającej z doświadczenia umysłu i ciała.
Więcej o UKS Taekwondo Hańcza Suwałki na stronie internetowej klubu - TUTAJ