07.12.2017

Polska – Węgry 28:31. Suwalczanka nie pomogła

Biało-Czerwone przegrały mecz o wszystko. Uległy Węgierkom i straciły szanse na wyjście z grupy. Zamiast o czołowe lokaty, w Niemczech powalczą o 17. miejsce w mistrzostwach świata piłkarek ręcznych.

To spore rozczarowanie, bo dwa i cztery lata temu nasze zawodniczki zajmowały w MŚ czwarte pozycje. Prowadził je wtedy Duńczyk Kim Rasmussen, dzisiaj selekcjoner reprezentacji Węgier.

Dla Polek, które na inauguracjÄ™ 23. czempionatu niespodziewanie wygraÅ‚y ze Szwedkami, ale potem ulegÅ‚y Czeszkom i zostaÅ‚y rozbite przez Norweżki, czwartkowy mecz byÅ‚ z gatunku tych o życie. Wygrane z Madziarkami i w piÄ…tek z ArgentynÄ… mogÅ‚y im dać nawet drugie miejsce w grupie. Niestety już wiadomo, że w najlepszym razie podopieczne Leszka Krowickiego uplasujÄ… siÄ™ na 5. pozycji i w meczach pocieszenia o Puchar Prezydenta bÄ™dÄ… rywalizowaÅ‚y o 17. miejsce.

Mimo zapewnieÅ„, że dadzÄ… z siebie wszystko i zagrajÄ… na 120 procent, Polki byÅ‚y równorzÄ™dnymi rywalkami dla WÄ™gierek tylko do stanu 7:7. Później nie wykorzystaÅ‚y  przewagi liczebnej i nie potrafiÅ‚y rzucić bramki aż przez 8 minut. W 20 minucie Leszek Krowicki posÅ‚aÅ‚ w bój wychowankÄ™ HaÅ„czy SuwaÅ‚ki SylwiÄ™ LisewskÄ…, która za pierwszym razem strzeliÅ‚a bardzo niecelne, a po jej drugim rzucie  piÅ‚ka odbiÅ‚a siÄ™ od sÅ‚upka i poleciaÅ‚a na aut.

W drugiej poÅ‚owie debiutujÄ…ca w imprezie tej rangi 31-letnia suwalczanka zaliczyÅ‚a Å‚adnÄ… asystÄ™ do obrotowej, ale caÅ‚y nasz zespól spisaÅ‚ siÄ™ fatalnie. WÄ™gierki, które do przerwy prowadziÅ‚y 13:11, szybko zwiÄ™kszyÅ‚y przewagÄ… do szeÅ›ciu bramek, a potem odskoczyÅ‚y już nawet na osiem. Takiej różnicy BiaÅ‚o-Czerwone nie byÅ‚y w stanie odrobić.

W piÄ…tek o 14.00 Polska zagra z najsÅ‚abszÄ… w grupie ArgentynÄ…. GrajÄ…ca w Kramie Start ElblÄ…g Sylwia Lisewska, najlepsza snajperka ekstraklasy poprzedniego sezonu, bÄ™dzie miaÅ‚a okazjÄ™ poprawić swój dorobek w finaÅ‚ach mistrzostw Å›wiata. Teraz ma zdobyte dwie bramki w meczu z NorwegiÄ….