02.12.2023

Projekt Warszawa – Ślepsk Malow Suwałki 3:0. Do wyboru, do koloru [opinie, wyniki]

Biało-Niebiescy w stolicy nie byli w stanie przerwać złej serii. Ponieśli piątą porażkę z rzędu, w tym czwartą kolejną w stosunku 0:3.

- Wychodzenie z kryzysu musimy zacząć od wygrania seta – powtarza PaweÅ‚ Halaba, przyjmujÄ…cy Åšlepska Malowu. – ByliÅ›my blisko w drugiej partii, ale w koÅ„cówce popeÅ‚niliÅ›my bÅ‚Ä™dy, których tak klasowa drużyna, jak Projekt, nie wybacza. Tabela nie kÅ‚amie, wicelider pokonaÅ‚ nas zdecydowanie.

Projekt Warszawa byÅ‚ niepokonany do ubiegÅ‚ego tygodnia, kiedy sensacyjnie przegraÅ‚ w BeÅ‚chatowie. Tamto niepowodzenie podopieczni Piotra Grabana postanowili sobie zrekompensować na suwalskim zespole. Nie dali nam najmniejszych szans, a szkoleniowiec stoÅ‚ecznej drużyny mógÅ‚ spokojnie rotować skÅ‚adem, zÅ‚ożonym z najwiÄ™kszych siatkarskich gwiazd. NajwiÄ™kszych nawet dosÅ‚ownie, bo ukraiÅ„ski Å›rodkowy Jurij Semeniuk mierzy 210 cm.

Semeniuk przebywaÅ‚ na boisku niemal non-stop, ale za dobrze grajÄ…cego na Å›rodku Andrzeja WronÄ™ w drugim secie wszedÅ‚ znany z wystÄ™pów w olsztyÅ„skim AZS-ie Amerykanin Taylor Averill, awaryjnie Å›ciÄ…gniÄ™ty do Warszawy w miejsce kontuzjowanego Serba Srecko Lisinaca. Z trybun spotkanie oglÄ…daÅ‚ dochodzÄ…cy do zdrowia Piotr Nowakowski. Do wyboru, do koloru trener Piotr Graban ma zresztÄ… na każdej pozycji. W ataku sÄ… „nasz” Bartosz  BoÅ‚Ä…dź i Niemiec Linus Weber , na przyjÄ™ciu Artur Szalpuk, wybrany MVP spotkania, Francuz Kevin Tillie, którego Igor Grobelny zmieniÅ‚ dopiero w koÅ„cówce. W wielkiej formie znajduje siÄ™ rozgrywajÄ…cy Jan Firlej, już w ubiegÅ‚ym roku powoÅ‚ywany do reprezentacji Polski.

- GrÄ™ w PlusLidze Å‚Ä…czymy z europejskimi pucharami, ale w każdym meczu dajemy z siebie maksimum energii, po to by te spotkania wygrywać jak najszybciej – oznajmiÅ‚ Artur Szalpuk.

I ta energia biÅ‚a od siatkarzy warszawskiej drużyny od samego poczÄ…tku. BiaÅ‚o-Niebiescy, którymi tym razem dyrygowaÅ‚ serbski rozgrywajÄ…cy Maksim Buculjević także zamierzali mocno zacząć, ale na blok nadziali siÄ™ najpierw Bartosz Filipiak, a zaraz PaweÅ‚ Halaba. BartÅ‚omiej BoÅ‚Ä…dź popisaÅ‚ siÄ™ asem, nastÄ™pnie huknÄ…Å‚ zagrywkÄ… tak, że piÅ‚ka wróciÅ‚a na stronÄ™ Projektu. SkoÅ„czyÅ‚ jÄ… Artur Szalpuk, Projekt prowadziÅ‚ już 6:2 i trener Dominik Kwapisiewicz zmuszony byÅ‚ ratować siÄ™ czasem.

Nic nie dala przerwa, ani podwójna zmiana – wprowadzenie na rozegranie Matiasa Sancheza i Arkadiusz Å»akiety do ataku. Projekt, w którym pierwsze skrzypce na zagrywce, w ataku i bloku grali Artur Szalpuk i Kevin Tillie uciekÅ‚ na 20:15, a ostatnie trzy akcje skoÅ„czyÅ‚ blokami na Zidze Sternie i Pawle Halabie oraz zagrywkÄ… Artura Szalpuka – 25:15.

Na boisko wrócili Maksim Buculjevic i Bartosz Fiipiak, dziÄ™ki któremu po raz pierwszy w tym meczu wyszliÅ›my na prowadzenie 3:2, a po ataku Zigi Sterna i asie PawÅ‚a Halaby – 6:3. Projekt próbowaÅ‚ gonić, ale zepsuÅ‚ kolejne trzy zagrywki i byÅ‚o już 14:10 dla Åšlepska Malowu.

- Za to goÅ›ciom dÅ‚ugo wychodziÅ‚a ryzykowna zagrywka – tÅ‚umaczyÅ‚ Damian Wojtaszek, libero Projektu. – WyczekaliÅ›my ich i koÅ„cówka seta należaÅ‚a już do nas.

W suwalskiej drużynie dwukrotni z rzÄ™du na zagrywce pomyliÅ‚ siÄ™ Ziga Stern, przewaga Åšlepska Malowu zmalaÅ‚a do 18:16 i w tym momencie zagrywkÄ™ zepsuÅ‚ także celujÄ…cy w narożnik Konrad Stajer. Warszawianie odżyli, wyprowadzili wynik na 21:20, a od remisu 22:22 blokowali Taylor Averill i BartÅ‚omiej BoÅ‚Ä…dź. Przy setbolu Projekt oddaÅ‚ nam piÅ‚kÄ™ za darmo, ale Mateusz Czunkiewicz i Ziga Stern nie mogli siÄ™ zdecydować, który z nich ma jÄ… podbić i w setach byÅ‚o już 2:0.

Po zmarnowaniu okazji w takim stylu, z siatkarzy suwalskiej drużyny uszÅ‚o powietrze, a miejscowi nabrali wiatru w żagle.  Na poczÄ…tku ostatniej częśći dwukrotnie zablokowali Zige Sterna, a potem bodaj trzykrotnie nie pozwolili koÅ„czyć ataku jego zmiennikowi, Bartoszowi Firsztowi. Projekt prowadziÅ‚ 10:5 i z akacji na akcjÄ™ deklasowaÅ‚ psujÄ…cych zagrywki, nie potrafiÄ…cych koÅ„czyc pierwszych piÅ‚ek Bialo-Niebieskich. Trzeciego seta na 25:13 i mecz na 3:0  blokiem skoÅ„czyÅ‚ Kevin Tillie.

- Nie spodziewaliÅ›my siÄ™, że w dwóch setach dostanieniemy takie laÅ„sko - przyznaje w klubowych mediach Dominik Kwapisiewicz, trener suwalskiej drużyny. - CaÅ‚y czas szukamy naszej pierwszej akcji. Nie jest ona na takim poziomie jak wczeÅ›niej. Nawet  w dogodnych sytuacjach nie potrafimy skoÅ„czyć piÅ‚ki, przeciwnik zdobywa przewagÄ™, musimy gonić wynik i pod presjÄ… gra siÄ™ nam zdecydowanie trudniej.

Projekt okazaÅ‚ siÄ™ za silny. Swoich szans BiaÅ‚o-Niebiescy bÄ™dÄ… teraz szukać na boisku jego ubiegÅ‚otygodniowego pogromcy, w BeÅ‚chatowie. W ten weekend Skra nie daÅ‚a rady w Rzeszowie. W najbliższy wtorek (poczÄ…tek meczu 10. kolejki o 15:45) któraÅ› z przegranych teraz drużyn bÄ™dzie cieszyć siÄ™ ze zwyciÄ™stwa. Skra czy Åšlepsk Malow?

BeÅ‚chatowianie uciekajÄ… od strefy spadkowej, a dla BiaÅ‚o-Niebieskich to ostatni gwizdek, żeby ruszyć w poÅ›cig za ósmÄ… lokatÄ…. Swoje spotkanie wygraÅ‚ zajmujÄ…cy 9. miejsce Indykpol AZS Olsztyn, który mimo że ma jeden mecz rozegrany mniej, wyprzedza Å›lepsk Malow już o  5 punktów.

Projekt Warszawa – Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki 3 : 0

(25:15, 25:22, 25:13)

MVP: Artur Szalpuk

Projekt: Jan Firlej 1, Kevin Tillie 13, Andrzej Wrona 1, Bartlomiej BoÅ‚Ä…dź 12, Jurij Semeniuk 9, Artur Szalpuk 21, Damian Wojtaszek libero oraz Igor Grobelny,  Taylor Averill 6

Ślepsk Malow: Konrad Stajer 5, Joaquin Gallego 2, Bartosz Filipiak 10, Ziga Stern 8, Paweł Halaba 4, Maksim Buculjević 1, Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Matias Sanchez, Arkadiusz Żakieta, Bartosz Firszt, Jakub Macyra 2