27.08.2024

Siatkówka plażowa. Zuzanna Rapczyńska z SAS Sejny i Aleksandra Wolny odpadły z Mistrzostw Świata

Rozgrywane we wtorek kwalifikacje zainaugurowały mistrzostwa świata U19 w siatkówce plażowej w chińskim Shangluo. Do walki w eliminacjach do głównej drabinki przystąpiły cztery polskie pary: Julia Radelczuk i Paulina Łabuz, Aleksandra Wolny i Zuzanna Rapczyńska, Jakub Krzemiński i Szymon Pietraszek oraz Marcel Wanat i Tomasz Warych.

Niestety nasze młode siatkarki po zaciętej walce przegrały swoje mecze i zostały wyeliminowane z turnieju. Lepiej kwalifikacje rozpoczęli siatkarze - wygrali swoje spotkania, a następnie kwestię awansu do głównej drabinki musieli rozstrzygnąć w bratobójczym pojedynku. W mecz polskich par górą byli Jakub Krzemiński i Szymon Pietraszek, którzy jutro rozpoczną zmagania grupowe.

Runda 1: Maric/Conion - Rapczyńska/Wolny 2:0 (22:20, 24:22)

Zuzanna Rapczyńska i Aleksandra Wolny jako jedyna polska para kwalifikacje rozpoczynały w pierwszej rundzie - pozostałe trzy duety z racji wyższego rozstawienia miały wolny los. Młode reprezentantki Polski zmierzyły się z australijskim duetem Maric/Conion. Mecz był niezwykle zacięty i oba sety rozgrywane były na przewagi, ale niestety to rywalki rozstrzygnęły go na swoją korzyść, eliminując naszą parę z dalszej gry.

Runda 2: Piret/Bex - Radelczuk/Łabuz 2:1 (19:21, 22:20, 15:7)

Julia Radelczuk i Paulina Łabuz w kwalifikacjach były drugą najwyżej rozstawioną parą. Ich rywalkami w meczy Rundy 2 były belgijski duet Piret/Bex. Belgijski w meczu pierwszej rundy pokonały Brazylijki. Polki solidnie rozpoczęły to spotkanie, wygrywając pierwszego seta 21:19. Również druga partia była bardzo zacięta, a obie drużyny twardo walczyły o każdy punkt, jednak w grze na przewagi to rywalki przechyliły szalę na swoją korzyść, zamykając tę partię 22:20. Belgijki niesione zwycięstwem w poprzedniej partii zdominowały tie-breaka (15:7) i to one awansowały do kolejnej rundy.

Runda 2: Pietraszek/Krzemiński - Donovan/Philippe 2:1 (12:21, 21:19, 15:12)

Obie pary naszych młodych siatkarzy plażowych miały wolny los w pierwszej rundzie, zaczynając rywalizację od rundy 2. Jakub Krzemiński i Szymon Pietraszek w swoim meczu podejmowali australijską parę Donovan/Philippe. Rywale Polaków kilka godzin wcześniej w tie-breaku odprawili Brazylijczyków i bardzo dobrze weszli w mecz z Biało-Czerwonymi, wygrywając partię otwarcia 21:12. Polacy musieli szybko odnaleźć swój rytm gry, aby pozostać w grze o awans. Drugi set po zaciętej walce wygrali 21:19, a następnie w tie-breaku triumfowali 15:12, pieczętując awans do trzeciej rundy kwalifikacji.

Runda 2: Wanat/Warych - Kozii/Nahornyi 2:1 (21:10, 16:21, 15:12)

Marcel Wanat i Tomasz Warych rozpoczęli rywalizację od meczu z ukraińskim duetem Kozii/Nahornyi. Zarówno dla Polaków, jak i ich rywali, był to pierwszy mecz turnieju. Nasza para perfekcyjnie rozpoczęła spotkanie, łatwo wygrywając inaugurującą odsłonę 21:10. Tak pewna wygrana nieco uśpiła czujność naszych zawodników, a rywale wrócili na boisko ze świeżą energią, pokazując się ze znacznie lepszej strony, dzięki czemu doprowadzili do tie-breaka. W decydującej partii walka była wyrównana, ale ostatecznie lepsi okazali się nasi zawodnicy, którzy zamknęli tę partię 15:12.

Runda 3: Pietraszek/Krzemiński - Wanat/Warych 2:0 (21:16, 21:13)

W decydującym o awansie do głównej drabinki meczu doszło do polskiego starcia - Jakub Krzemiński i Szymon Pietraszek zmierzyli się z Marcelem Wanatem i Tomaszem Warychem. Duet Krzemiński/Pietraszek, rewelacja czerwcowego turnieju Beach Pro Tour Futures w Krakowie, gdzie zdobyli srebrne medale, od początku spotkania narzucali swoje warunki gry (11:6) i mimo starań swoich reprezentacyjnych kolegów, którzy doprowadzili do remisu 14:14, zamknęli pierwszego seta 21:16. Druga partia od początku do końca przebiegała pod dyktando pary Pietraszek/Krzemiński (12:6, 17:10), którzy wygrywając 21:13 zdobyli awans do turnieju głównego.