06.10.2024

Skra Bełchatów – Ślepsk Malow Suwałki 3:1. Mogło być na odwrót

Mecz w Bełchatowie najbardziej zapamiętają najmłodsi zawodnicy suwalskiej drużyny – Antoni Kwasigroch, który zadebiutował w PlusLidze w wyjściowym składzie i zdobył 12 punktów oraz drugi libero Jakub Kubacki, który wchodził na boisko w roli przyjmującego.

Wszystko dlatego, że nie mogli wystąpić kontuzjowani podstawowi przyjmujący – Paweł Halaba i Bartosz Firszt. Mimo tak znacznego osłabienia, drużyna Dominika Kwapisiewicza zaprezentowała się dużo lepiej niż w przegranym u siebie po wyrównanej walce meczu z Treflem Gdańsk 1:3. Po raz trzeci z rzędu przegrała takim wynikiem, ale równie dobrze, to ona mogła wygrać w takim samym stosunku.

W Bełchatowie suwalski zespół popełnił mniej błędów własnych, nie zepsuł aż 24 zagrywek, jak w starciu z Treflem. Przeciwko Skrze siatkarze Ślepska pomylili się w polu serwisowym 18 razy, ale posłali 12 asów.

Biało-Niebiescy wystąpili w tym sezonie po raz piąty i po raz piąty przegrali pierwszego seta. Niewiele brakowało, by zerwali z tą tradycją. Przy wyniku 24:23 mieli setbola i piłkę w górze, ale w trudnej sytuacji Bartosz Filipiak zaryzykował i huknął w siatkę. Żal, bo to właśnie kapitan zespołu poderwał w tym secie kolegów do boju. Dzięki jego zagrywce i kontrom, Ślepsk Malow ze stanu 14:17 wyszedł na 19:17. Dobra partię rozgrywali Matias Sanchez, Henrique Honorato i Quentin Joufffroy, ale jeszcze lepiej poczynali sobie byli przyjmujący Ślepska Ziga Stern i Miran Kujundzić, a przede wszystkim irański atakujący Skry Amin i to gospodarze wygrali pierwszą część 28:26.

We wszystkich dotychczasowych spotkaniach Biało-Niebiescy zdecydowanie byli lepsi od przeciwników w drugim secie. Nie inaczej było w Bełchatowie. W obronie błyszczał Mateusz Czunkiewicz. Technicznymi sztuczkami i inteligentnymi kiwkami popisywał się Henrique Honorato, w jego ślady szli Antoni Kwasigroch oraz Quentin Jouffroy, na dodatek nasz mistrz olimpijski z Francji efektownie zablokował Amina i słynny rumuński trener Skry Gheorghe Cretu musiał prosić o czas najpierw przy stanie 11:15, a potem, po potrójnym bloku na Irańczyku, przy wyniku 14:20. Wysokie prowadzenie ośmieliło Antoniego Kwasigrocha, który sprytnym atakiem doprowadził do setbola 24:17 i od razu zakończył tę partię potężną zagrywką w bezradnego Zigę Sterna.

Antoni Kwasigroch

Słoweniec zemścił się na byłych kolegach z Suwałk w trzecim secie, który Ślepsk Malow zaczął od prowadzenia 3:0 i 4:1. Ziga Stern zaatakował na 3:4, a potem katował gości zagrywką. Skra wygrała 8 kolejnych akcji, odjechała na 11:4 i mimo ze straty zmniejszył wprowadzony przy podwójnej zmianie Damian Wierzbicki, nie wypuściła wygranej -  25:19.

Skra poczuła szanse zwycięstwa za 3 punkty, a Ślepsk Malow chciał pozostać w meczu. Czwarty set, w którym po stronie gospodarzy błyszczal wprowadzony za Mirana Kujundzicia jego rodak Pavle Peric, był niezwykle wyrównany. Po bloku na atakującym trudna piłkę Henrique Honorato, Skra wyszła na prowadzenie 16:13, a po zepsutej zagrywce Quentina Jouffroy miała nawet przewagę 21:16. Te różnicę do dwóch punktów zniwelowali Jakub Macyra i znowu nękający rywali zagrywką Bartosz Filipiak, a wkrótce był remis 23:23. Biało-Niebieskim za sprawą ataku przez blok Herique Honorato udało się jeszcze obronić pierwszego meczbola, ale przy drugim, zakończonym kontra Amina byli bezradni. Skra wygrała 26:24 i mecz 3:1.

Z bilansem 2 zwycięstwa – 3 porażki Ślepsk Malow pozostaje na 8. miejscu w tabeli, ale kilku plasującym się zanim rywali rozegrało mniej spotkań. W najbliższą niedzielę, znowu o 14:45 i znowu na wyjeździe, oby już ze zdrowymi Pawłem Halabą i Bartoszem Firsztem, suwalski zespół zmierzy się z Bogdanka LUK Lublin, nowym liderem PlusLigi.