03.01.2023

Ślepsk Malow - Asseco Resovia 1:3. Z liderem jak równy z równym, ale bez zdobyczy [wideo, opinie]

Biało-Niebiescy w starciu z faworytem wygrali tylko pierwszego seta, ale w następnych partiach pokazali, że nie można ich skreślać z walki o czołową ósemkę, że w następnej kolejce są w stanie wygrać na wyjeździe z Projektem Warszawa.

Åšlepsk Malow nie sprawiÅ‚ kibicom noworocznego prezentu, ale nie sprawiÅ‚ im tez zawodu. PrzegraÅ‚ trzeci mecz z rzÄ™du, ale zagraÅ‚ już na poziomie, jaki prezentowaÅ‚ do grudnia, na poziomie, dziÄ™ki któremu po pierwszej rundzie plasowaÅ‚ siÄ™ na 6. miejscu w tabeli.

W spotkaniu z Asseco ResoviÄ… podopieczni Dominika Kwapisiewicza byli lepsi od przyjezdnych na poczÄ…tku i dali nadzieje na sukces. W drugim secie role siÄ™ odwróciÅ‚y, ale trzeci i czwarty set mógÅ‚ paść Å‚upem każdej z drużyn. WypadÅ‚o na lidera z Rzeszowa, który w koÅ„cówkach  wygraÅ‚ na przewagi 26:24, a potem 25:22.

- To byÅ‚ twardy, wyrównany mecz - ocenia Dominik Kwapisewicz. - MieliÅ›my swoje szanse, ale nie wykorzystywaliÅ›my ich. - W meczu z takim zespoÅ‚em masz zazwyczaj jednÄ…-dwie piÅ‚ki, które powinieneÅ› skoÅ„czyć i nie wydaje siÄ™ to trudne. Jednak nie skonczyliÅ›my, pozwoliliÅ›my przeciwnikowi wrócić do gry i stÄ…d taki wynik.

Szczególnie pierwszy i trzeci set pokazaÅ‚, że suwalska drużyna, której aspiracje siÄ™gajÄ… awansu do czoÅ‚owej ósemki, potrafi grać jak równy z równym z ekipÄ… walczÄ…cÄ… w tym sezonie o tytuÅ‚ mistrza Polski.

BiaÅ‚o-Niebiescy, dziÄ™ki bardzo dobrej, mocnej, odrzucajÄ…cej od siatki zagrywce i niemal bezbÅ‚ednemu przyjÄ™ciu, w pierwszym secie odskoczyli na 10:8, 17:12, 20:15 i 23:18. Nie zrazili siÄ™ tym, że po kapitalnych serwach Jakuba Buckiego, Asseco Resovia zdobyÅ‚a pięć punktów z rzedu i wyrównaÅ‚a. Bartosz Filipiak obiÅ‚ blok, a po bÅ‚Ä™dzie przeciwnikow w odbiorze Pawel Halaba huknÄ…Å‚ z przechodzÄ…cej i Åšlepsk Malow wygraÅ‚ 25:23, co zapowiedziaÅ‚o jeszcze wiÄ™ksze emocje.

Po zmianie stron obraz gry zmieniÅ‚ siÄ™ na korzyść goÅ›ci, którzy lepiej czytali grÄ™ suwalczan, zbudowali przewagÄ™ przy stanie 8:4 i gÅ‚ównie za sprawÄ… Macieja Muzaja i Torey'a DeFalco sukcesywnie jÄ… utrzymywali. Gra blokiem staÅ‚a siÄ™ atutem podopiecznych Giampaolo Medei, którzy częściej zatrzymywali suwalczan, sami wykazujÄ…c siÄ™ wyższÄ… skutecznoÅ›ciÄ… w ataku. Åšlepsk przegrywaÅ‚ już 14:21, a caÅ‚a partia zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ rezultatem 19:25.

W trzecim, niezwykle zaciÄ™tym, okraszonym wiÄ™kszÄ… iloÅ›ciÄ… bÅ‚Ä™dów na zagrywce z obu stron siatki to goÅ›cie narzucili swoje tempo gry. Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki goniÅ‚ rywali i udaÅ‚o siÄ™ to dopiero przy wyniku 21:21, a potem na 24:24. W nerwowej Torey DeFalco dwukrotnie obiÅ‚ nasz blok, Miran Kujundzić dotknÄ…Å‚ taÅ›my, a przy piÅ‚ce setowej zablokowany zostaÅ‚ BartÅ‚omiej Filipiak i goÅ›cie wyszli na prowadzenie 2:1 w setach.

W ostatniej partii goÅ›cie zbudowali sobie bezpiecznÄ…, siÄ™gajÄ…cÄ… nawet czterech punktów przewagÄ™. W dużej mierze zasÅ‚ugÄ… byÅ‚a Å›wietna gra Jakuba Kochanowskiego, który w caÅ‚ym meczu zdobyÅ‚ 15 punktów, uzyskujÄ…c 79 proc. skutecznoÅ›ci w ataku i zasÅ‚użenie wybrany MVP meczu. BiaÅ‚o - Niebiescy przegrywali 14:18, ale w koÅ„cówce byli bliscy doprowadzenia do remisu. Zbliżyli siÄ™ na 20:21, ale znów Å›wietnych wyborów dokonywaÅ‚ Fabian Drzyzga, zagrywajÄ…c piÅ‚ki do Macieja Muzaja i na Å›rodek do Jakuba Kochanowskiego. GoÅ›cie wygrali 25:22 i caÅ‚y mecz 3:1.

- Mimo że nie zdobyiśmy nawet punktu, zagraliśmy bardzo dobre spotkanie w kazdym elemencie, od zagrywki po przyjęcie i obronę - przekonuje Cezary Sapiński, środkowy Ślepska Malowu. - Graliśmy z liderem, był set na przewagi, wiele spornych sytuacji. Byliśmy blisko, żeby zdobyć chociaż jeden punkt.

Po 15 kolejkach Åšlepsk Malow byÅ‚ szósty, a po 18. spadÅ‚ na 11. miejsce w tabeli.

- Aż 12 zepoÅ‚ów walczy o play-off i nikt nie mówi, że Åšlepsk Malow bÄ™dzie graÅ‚ w ósemce, bo to mu siÄ™ należy - mówi Dominik Kwapisiewicz. - Jeżeli tego nie wydrzemy, nie wywalczymy na boisku, to ciężko bÄ™dzie wdrapać siÄ™ na to 8. miejsce. To taki nasz wewnÄ™trzny cel i cieszy, że wróciliÅ›my do lepszej dyspozycji. W koÅ„cowym rozrachunku liczyć siÄ™ bÄ™dzie każdy wygrany mecz, każdy punkt.

Teraz przed drużynÄ… Dominika Kwapisiewicza kolejne ciężkie, wyjazdowe spotkanie z Projektem Warszawa, które zaplanowano na godzinÄ™ 20:30 w najbliższÄ… sobotÄ™.

- Gramy naprawdÄ™ dobrÄ… siatkówkÄ™ i z każdym możemy wygrać - uważa Cezary SapiÅ„ski. - W każdym meczu możemy zdobyć punkty.

- Nie pojedziemy do Warszawy tylko po to, żeby rozegrać mecz - dodaje Dominik Kwapisiewicz. - Projekt nie gra jakiejÅ› fenomenalnej siatkówki, to też sÄ… ludzie. Z ResoviÄ… pokazaliÅ›my, na co nas stać i na takÄ… samÄ…, twardÄ…, zaciÄ™tÄ… walkÄ™ liczÄ™ w sobotÄ™.

Adrian Milewski, WD

Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki - Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (25:23, 19:25, 24:26, 22:25)

Åšlepsk Malow: Matias Sanchez (3), Bartosz Filipiak (21), Miran Kujundzić (14), Andreas Takvam (6), Ceary SapiÅ„ski (9), PaweÅ‚ Halaba (12), Mateuszz Czunkiewicz (libero) oraz Arrkadiusz Å»akieta, Mariusz Magnuszewski, Adrian Buchowski

Asseco Resovia: Maciej Muzaj (21), Jan Kozamernik (4), Jakub Kochanowski (15), Fabian Drzyzga (1), Klemen Cebulj (11), Torey DeFalco (23), Pawel Zatorski (libero) oraz MichaÅ‚ KÄ™dzierski, Jakub Bucki (1), Thibault Rossard (2)

MVP: Jakub Kochanowski

Pozostałe wyniki i pary 18. kolejki:

Åšroda, 28.12.

Cerrad Enea Czarni Radom – BBTS Bielsko-BiaÅ‚a 2 : 3 (22:25, 17:25, 25:22, 25:22, 13:15)

MVP: Pierre Pujol

Barkom Każany Lwów – Projekt Warszawa 0 : 3 (17:25, 21:25, 24:26)

MVP: Artur Szalpuk

Czwartek, 29.12.

JastrzÄ™bski WÄ™giel – LUK Lublin 2 : 3 (19:25, 25:23, 30:28, 22:25, 13:15)

MVP: Szymon Romać

PiÄ…tek, 30.12.

ZAKSA KÄ™dzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie  3 : 1 (20:25, 25:18, 27:25, 25:22)

MVP: Marcin Janusz

PGE Skra BeÅ‚chatów – PSG Stal Nysa 2 :3 (25:20, 25:21,16:25, 21:25, 12:15)

MVP: Wassim Ben Tara