24.03.2024

Ślepsk Malow - Jastrzębski Węgiel 2:3. Historyczna chwila, czyli porażka jak zwycięstwo [zdjęcia]

Nie udało się punktować w meczach z zajmującymi ostatnie miejsca Czarnymi Radom i Cuprum Lubin, to suwalska drużyna poszukała ratunku w spotkaniach z liderami tabeli.

Przed tygodniem  podopieczni Dominika Kwapisiewicza zdobyli punkt w meczu z WartÄ… Zawiercie, a teraz u siebie w meczu z jednym z dwóch najlepszych zespoÅ‚ów Europy i Å›wiata, obroÅ„cÄ… tytuÅ‚u mistrza Polski.

JastrzÄ™bski WÄ™giel przyjechaÅ‚ do SuwaÅ‚k po Å›rodowym boju w Turcji o finaÅ‚ siatkarskiej Ligi Mistrzów. Gospodarze podpatrywali na sobotnim treningu i niedzielnym rozruchu, czy trener Marcelo Mendez wystawi  w SuwaÅ‚ki Arenie najmocniejszy skÅ‚ad. Kiedy wiedzieli, że tak, zdawali sobie sprawÄ™, że ciężko bÄ™dzie o jakÄ…kolwiek zdobycz i przyjdzie im  w poniedziaÅ‚kowy wieczór życzyć źle zajmujÄ…cym ostatnie, spadkowe miejsce Czarnym Radom. Czarni majÄ… już tylko matematyczne szanse wyprzedzić Åšlepsk Malow. Niby cuda siÄ™ zdarzajÄ…, ale akurat w ten już chyba nikt nie wierzy.

JastrzÄ™bski WÄ™giel potraktowaÅ‚ BiaÅ‚o-Niebieskich poważnie. Reprezentanci Polski Tomasz Fornal, Norbert Huber, RafaÅ‚ Szymura i Jakub Popiwczak, Francuzi Benjamin Toniutti i Jean Patry z miejsca narzucili swój styl i zyskali przewagÄ™. Uciekli na 5-6 punktów i utrzymywali różnicÄ™ przez caÅ‚Ä… pierwszÄ… partiÄ™. Setbola mieli przy stanie 24:17, skoÅ„czyli odsÅ‚onÄ™ 25:18.

GÅ‚adka porażka nie zaÅ‚amaÅ‚a miejscowych, wspomaganych fantastycznym dopingiem kibiców. PeÅ‚na emocji SuwaÅ‚ki Arena po raz pierwszy od  trzech lat zapeÅ‚niÅ‚a siÄ™ po brzegi, na parkiecie stanęły rzÄ™dy dodatkowych krzeseÅ‚, panowaÅ‚ niesÅ‚ychany entuzjazm.

Na poczÄ…tku drugiego seta, do stanu 4:4, można byÅ‚o siÄ™ obawiać, że mecz bÄ™dzie króciutki, ze faworyt zmiażdży suwalskÄ… drużynÄ™. Wtedy Konrad Stajer posÅ‚aÅ‚ asa, w ataku nie mylili siÄ™ Ziga Stern, PaweÅ‚ Halaba oraz Bartosz Filipiak i Åšlepsk Malow stopniowo budowaÅ‚ przewagÄ™. Kolejnego asa dorzuciÅ‚ Bartosz Filipiak, byÅ‚o już 14:10 i zdezorientowany caÅ‚kowitym odwróceniem siÄ™ ról Marcelo Mendez poprosiÅ‚ o czas. Po raz drugi argentyÅ„ski szkoleniowiec JastrzÄ™bskiego WÄ™gla wziÄ…Å‚ przerwÄ™, kiedy BiaÅ‚o-Niebiescy prowadzili już 20:15 i nie dopuszczali już myÅ›li, żeby ta rożnica siÄ™ zmniejszyÅ‚a. Tak też siÄ™ staÅ‚o, zespóÅ‚ Dominika Kwapisiewicza wygraÅ‚ 25:20 i byÅ‚o 1:1 w setach.

Czekaliśmy na to 4,5 roku

Sukces dodaÅ‚ gospodarzom animuszu. W trzeciej części znakomicie blokowali i bronili, nie pozwalali mistrzom Polki koÅ„czyć pierwszych akcji i znowu uciekli na kilka punktów. Niestrudzenie atakowaÅ‚  Bartosz Filipiak, Matias Sanchez coraz częściej uruchamiaÅ‚ Å›rodkiem Konrada Stajera i Jakuba MacyrÄ™, bardzo dobrÄ… zmianÄ™ daÅ‚ Bartosz Firszt.

Ku olbrzymiej uciesze siatkarzy, szkoleniowców i publiki Åšlepsk Malow wygraÅ‚ 25:23. To historyczna chwila, bo nigdy wczeÅ›niej od jesieni 2019 roku, kiedy suwalski zespóÅ‚ zaczÄ…Å‚ wystÄ™py w PlusLidze, w meczach z JastrzÄ™bskim WÄ™glem i ZAKSÄ„ KÄ™dzierzyn-Koźle nie udaÅ‚o siÄ™ naszym wygrać wiÄ™cej niż jednego seta. Teraz byÅ‚o prowadzenie w setach 2:1 i nadzieja na kolejny historyczny wyczyn – na wygranÄ….

Niestety, gracze JastrzÄ™bskiego WÄ™gla ani myÅ›leli o kolejnych stratach. Od remisu 3:3 w czwartym secie rozpoczÄ™li ucieczkÄ™. Wygrali 25:17 i kontynuowali show w tie-breaku. Trzeba jednak przyznać, że w decydujÄ…cej partii BiaÅ‚o-Niebiescy podali im rÄ™kÄ™. Przestrzelili aż 5 ataków  (w czterech poprzednich setach przydarzyÅ‚o siÄ™ im to tylko raz), zepsuli 3 zagrywki, przegrali tie-break 8:15 i mecz 2:3. DziÄ™ki wywalczonemu punktowi wrócili na 12. miejsce w tabeli.

Przy słabszym sezonie porażki po 2:3 z Aluronem Wartą Zawiercie i Jastrzębskim Węglem traktowane są w Suwałkach jak zwycięstwa. W najbliższy piątek, 29 marca o godz. 20:30 Ślepsk Malow zagra na wyjeździe z rozgrywającą także słaby sezon ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Znowu marzy się zwycięstwo, i to w dosłownym sensie.

Ślepsk Malow Suwalki - Jastrzebski Węgiel 2:3

(18:25, 25:20, 25:23, 17:25, 8:15)

MVP: Rafal Szymura

Ślepsk Malow: Matias Sanchez, Konrad Stajer 6, Bartosz Filipiak 19, Ziga Stern 12, Paweł Halaba 13, Jakub Macyra 8, Matusz Czunkiewicz (libero) oraz Paweł Filipowicz (libero), Maksim Buculjević, Bartosz Firszt 4

JastrzÄ™bski WÄ™giel : Benjamin Toniutti, Jean Patry 23, Tomasz Fornal 19, Moustapha M’Baye 9, RafaÅ‚ Szymura 23, Norbert Huber 7, Jakub Popiwczak (libero), Ryan Sclater, Jurij Gladyr 3, JarosÅ‚aw Macionczyk 1, Mateusz Jóźwik.