18.10.2024

Ślepsk Malow – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2. To już drugi raz [zdjęcia, wyniki, tabela]

Suwalska drużyna przełamała się, przerwała serię czterech porażek, no i przede wszystkim pokazała, że jest prawdziwym zespołem. Po raz drugi w historii wygrała z ZAKSĄ, a pierwszy raz przed własną publicznością.

W Ślepsku Malowie nie mogli zagrać Bartosz Firszt i Joaquin Gallego. W ZAKSIE zabrakło Bartosza Kurka i największą gwiazdą w piątkowy wieczór w Suwałki Arenie był Nikola Grbić. Do selekcjonera naszej reprezentacji po wspólne zdjęcie ustawiały się kolejki kibiców.

Brawa i upominek otrzymał także Andrea Giani, selekcjoner reprezentacji Francji, który pokonał Grbicia w finale igrzysk w Paryżu. W Suwałkach gościł on w roli trenera ZAKSY i mocno odczuwał brak Bartosza Kurka. Zastępujący podstawowego atakującego Mateusz Rećko w Suwałkach spisywał się gorzej niż przeciętnie, w jego miejsce musiał wchodzić nominalny przyjmujący, młody Rumun Daniel Chitigoi.

W czasie trwającego 2,5 godziny boju zmian nie brakowało także w Ślepsku Malowie i trener Dominik Kwapisiewicz przeprowadzał je  z olbrzymim wyczuciem.

Do podstawowego składu Ślepska wrócił Paweł Halaba i na początku na boisku oglądaliśmy „żelazną suwalską siódemkę” z Matiasem Sanchezem, Bartoszem Filipiakiem, Henrique Honorato, Konradem Stajerem, Quentinem Jouffroy i Mateuszem Czunkiewiczem.

Pierwszego seta gospodarze zagrali jak z nut. Zagrywką ranili Igora Grobelnego i Daniela Chitigoia, mieli czas na ustawienie bloku i przygotowanie kontrataków. Od stanu 7:8 za sprawą ataku, bloku i kiwki Pawła Halaby oraz ataków Honorato i Stajera zdobyli sześć punktów z rzędu i potem już powiększyli przewagę na 22:13. Dobrze, że prowadzili tak wysoko, bo od tego momentu to przyjezdni bardzo dobrze dyrygowani przez reprezentacyjnego rozgrywającego Marcina Janusza wygrali sześć kolejnych akcji. Ich pogoń, atakiem środkiem zatrzymał Konrad Stajer, a seta skończył Paweł Halaba - 25:20.

Podopieczni Dominika Kwapisiewicza w poprzednich sześciu meczach przyzwyczaili nas do tego, że pierwsze sety grają źle, a drugie bardzo dobrze. Przeciwko ZAKSIE było na odwrót. Gra naszych siatkarzy posypała się w drugiej odsłonie. Siadło przyjęcie i koncentracja, mnożyły się błędy własne. Gracze Andrei Gianiego prowadzili od początku, ale nieznacznie. Dopiero przy wyniku 12:11 dla nich i zagrywkach Chitigoia uciekli aż na 18:11 i było po sprawie. Wygrali seta 25:16 i zaczęliśmy się martwić się o nasza drużynę.

Obawy spotęgował trzeci set. ZAKSA nie pozwalała naszym zawodnikom kończyć pierwszych akcji, odjechała na 13:9 i na chwilę na tablicy wyników pojawiła się 14:9. Na szczęście challenge pokazał, że w tej akcji środkowy ZAKSY Karol Urbanowicz dotknął siatki i zrobiło się „tylko” 13:10. Krew poczuli wprowadzeni za Matiasa Sancheza i Bartosza Filipiaka Marcin Krawiecki i Damian Wierzbicki. Goście nei znaleźli sposobu na Wierzbickiego, który niemiłosiernie obijał ich blok. Blokiem zapunktowal Marcin Krawiecki i Ślepsk Malow wyszedł na prowadzenie 17:16, a trzeciego seta, podobnie jak pierwszego skończył Pawel Halaba – 25:22.

Biało-Niebiescy prowadzili 2:1 i wiadomo było, że zdobędą przynajmniej 1 punkt. Nadal z Marcinem Krawieckim i Damianem Wierzbickim na boisku walczyli jednak o komplet i udawało się im do stanu 13:13. Z drugiej linii huknął Igor Grobelny, w kolejnej akcji w asekuracji pogubił się Konrad Stajer i ZAKSA zyskała przewagę. Przy jej przewadze 21:17 na boisko wrócili Matias Sanchez i Bartosz Filipiak, ale to już bardziej z myślą o piątym secie, bo czwartego ZAKSA wygrała 25:20.

W tie-breaku bardziej zmęczeni mieli prawo czuć się goście, bo dla nich był to trzeci mecz w ciągu 6 dni. Na potwierdzenie, Ślepsk Malow zaczął od prowadzenia 3:1. Potem jednak mieliśmy istną huśtawke nastrojów – prowadzili raz jedni, raz drudzy. Na szczęście ZAKSA, po asie serwisowym Daniela Chitigoi ostatni raz prowadzila przy wyniku 11:10. Dominik Kwapisewicz poprosił o czas i wybił Rumuna z rytmu. Na 12:11 pięknym blokiem Mateuszu Porebie wyprowadził gospodarzy Quentin Joufroy, ale kolejny atak Poręby był już skuteczny. Emocje sięgały zenitu i wtedy do akcji wkroczył Bartosz Filipiak. Kapitan Ślepska zaatakował po ciasnym skosie, następnie zaserwował asa i mieliśmy dwa meczbole. Pierwszego ZAKSA obroniła, ale od czego mieliśmy Pawła Halabę. Skrzydłowy Ślepska skończył trzeciego wygranego seta swojej drużyny – 15:13 i mecz – 3:2, po czym zgarnął  statuetkę dla MVP spotkania.

Ślepsk Malow rozegrał swoją pierwszą w tym sezonie pięciosetówkę. Najważniejsze, że zwycięską, dającą trzecie zwycięstwo w sezonie i awans z 12. na 9. miejsce. Teraz cały tydzień odpoczynku, bo po przełożeniu spotkania w Będzinie na listopad, najbliższy mecz Biało-Niebiescy zagrają w piątek, 25 października o godz. 20:30 znowu w Suwałki Arenie, a ich rywalem będzie PSG Stal Nysa.