22.01.2023

Ślepsk Malow Suwałki - GKS Katowice 3:0. Luz i perfekcja [wideo, opinie]

Nigdy wcześniej Biało-Niebiescy nie wygrali z zespołem z Katowic tak gładko. Ślepsk Malow w pierwszym secie przełamał twardy opór GieKSy, a w dwóch następnych zagrał już koncertowo, uraczył kibiców festiwalem kapitalnych serwisów i ataków.

W niedzielnym meczu 21. kolejki PlusLigi drużyna Åšlepska Malow SuwaÅ‚ki wygraÅ‚a 3:0 z GKSem Katowice i z 31 punktami na koncie utrzymuje na 10. lokatÄ™ w tabeli. Najlepszym zawodnikiem meczu zostaÅ‚ wybrany Bartosz Filipiak (17 punktów, 3 asy serwisowe).

W niemal po brzegi wypeÅ‚nionej suwalskiej hali już od poczÄ…tku pojedynku byÅ‚o czuć atmosferÄ™ walki o zwyciÄ™stwo, które drużynie Dominika Kwapisiewicza daÅ‚oby nadziejÄ™ na realnÄ… możliwość zajÄ™cia miejsca w pierwszej ósemce tabeli i grze w play-off. I tak też siÄ™ staÅ‚o, bo po wygraniu dwóch zaciÄ™tych setów i gÅ‚adkiego trzeciego, szanse zwiÄ™kszyÅ‚y siÄ™ znacznie.

- Gonimy te play-offy, walczymy o ósemkÄ™, dlatego te 3 punkty mogÄ… okazać siÄ™ dla nas bezcenne - mówi Dominik Kwapisiewicz, trener suwalskiej drużyny. - Po wczeÅ›niejszych meczach z GKS koÅ„czonych tie-breakami, nie spodziewalismy siÄ™ tak Å‚atwego zwyciÄ™stwa. Poza duża iloscia zepsutych zagrywek w pirszych dwóch setach, nasza gra po przyjeciu byÅ‚a jednak prawie perfekcyjna.

Tradycyjnie już trener suwalczan postawiÅ‚ na żelaznÄ… wyjÅ›ciowÄ… szóstkÄ™. W akcji zobaczyliÅ›my bardzo dobrez dobrze dysponowach Matiasa Sancheza, Bartosza Filipiaka, PawÅ‚a HalabÄ™, Andreasa Takvama, Cezarego SapiÅ„skiego, Mirana Kujundzicia i swietnie broniacego przez caÅ‚y mecz Mateusza Czunkiewicza. Z kwadratu dla rezerwowych tylko na chwilÄ™, przy zmianie zadaniowej w drugim secie na boisku pojawili siÄ™ Mariusz Magnuszewski i Arkadiusz Å»akieta.

Pierwsza odsÅ‚ona przebiegaÅ‚a z dwupunktowÄ… przewagÄ… raz Åšlepska Malowu SuwaÅ‚ki, a po chwili GKSu Katowice, który prowadziÅ‚ 19:17 i 20:19. Dopiero w decydujÄ…cym momencie seta, przy stanie 21:21 Jakub Jarosz zmarnowaÅ‚ zagrywkÄ™, Piotr Hain dotknÄ…Å‚ siatki, a Cezary SapiÅ„ski doÅ‚ożyÅ‚ asa serwisowego i Åšlepsk po raz pierwszy w tym meczu wypracowaÅ‚ sobie trzy punkty przewagi. PierwszÄ… partiÄ™ autowÄ… zagrywkÄ… zakoÅ„czyÅ‚ Gonzalo Quiroga. Åšlepsk Malow wygraÅ‚ 25:22.

- Nawet kiedy goście prowadzili dwoma punktami, miałem wrażenie, że to my jesteśmy lepsi - opowiada Paweł Halaba, przyjmujący suwalskiej drużyny.

BiaÅ‚o - Niebiescy byli lepsi także w drugiej partii i podkreÅ›lili to zdobytÄ… przewagÄ… znacznie wczeÅ›niej. Wyrównany stan rzeczy trwaÅ‚ tylko do momentu 8:8, a później to Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki nadawaÅ‚ tempo gry. GoÅ›cie zaczÄ™li popeÅ‚niać wiÄ™cej bÅ‚Ä™dów na zagrywce, a w ataku szalaÅ‚ Bartosz Filipiak i suwalczanie zbudowali bezpieczne cztery oczka różnicy, które utrzymywali do koÅ„ca partii i podobnie jak w pierwszym secie, zmarnowanÄ… zagrywkÄ… katowiczan suwalczanie wygrali 25:20 i byÅ‚o 2:0 w setach.

Trzecia odsÅ‚ona to caÅ‚kowita dominacja zespoÅ‚u suwalczan. Kibice oklaskiwali wyczyn Bartosza Filipiaka, który trzykrotnie z rzÄ™du ustrzeliÅ‚ asa serwisowego. Później punkty bezpoÅ›rednio z zagrywki doÅ‚ożyli także PaweÅ‚ Halaba i Cezary SapiÅ„ski. W obronie dwoiÅ‚ siÄ™ i troiÅ‚ Mateusz Czunkiewicz, a w ataku Åšlepskowi wychodziÅ‚o dosÅ‚ownie wszystko. Po asie Cezarego SapiÅ„skiego przewaga siÄ™gnęła 12 oczek (21:9) i bezradnym goÅ›ciom, którym przyszÅ‚o godzić siÄ™ z 11. porażka z rzÄ™du, mozna byÅ‚o tylko wspóÅ‚czuć. Suwalczanie w tej części pozwolili im ugrać 14 punktów i cieszyli siÄ™ z drugiej z kolei, po ubiegÅ‚otygodniowym zwyciÄ™stwie nad Barkomem Każany Lwów, wygranej 3:0.

Teraz przed ekipą Ślepska Malowu Suwałki wyjazdowe starcie z niżej notowanym Cuprum Lubin i szansa na przedłużenie zwycięskiej serii.

- To przeciwnik absolutnie w naszym zasiÄ™gu - mówi Dominik Kwapisiewicz.

- Lubin ma już tylko matematyczne szanse na play-off, gra bez presji - uważa Paweł Halaba. - Siatkarze Cuprum nie mają nic do stracenia, będą ryzykowali, grali na maksa. Wierzę, że to jednak my zdobędziemy trzy punkty.

Ślepsk Malow Suwałki - GKS Katowice 3 : 0 (25:22, 25:20, 25:14)

Ślepsk Malow : Matias Sanchez 2, Bartosz Filipiak 17, Miran Kujundźić 6, Andreas Takvam 8, Cezary Sapiński 6, Paweł Halaba 9, libero: Mateusz Czunkiewicz oraz Arkadiusz Żakieta, Mariusz Magnuszewski

GKS Katowice: Jakub Szymański 5, Jakub Jarosz 4, Jakub Nowosielski 1, Sebastian Adamczyk 7, Piotr Hain 4, Gonzalo Quiroga 8, libero Bartosz Mariański oraz Tomas Rousseaux 1, Wiktor Mielczarek, Damian Domagała 5, Georgi Seganov

MVP: Bartosz Filipiak (Åšlepsk Malow)

PozostaÅ‚e wyniki 21. kolejki

Czwartek, 19.03.202

Trefl GdaÅ„sk – ZAKSA KÄ™dzierzyn-Koźle 3 : 1 (25:22, 22:25, 25:18, 25:23)

PiÄ…tek, 20.01.2023

BBTS Bielsko–BiaÅ‚a - Indykpol AZS Olsztyn 1 : 3 (20:25, 17:25, 25:22, 19:25)

Asseco Resovia Rzeszów - Cerrad Enea Czarni Radom 3 : 0 (25:21, 25:23, 25:20)

Sobota, 21.01.2023

Aluron CMC Warta Zawiercie - LUK Lublin 3 : 1 (25:21, 18:25, 25:19, 25:17)

Barkom Każany Lwów - Cuprum Lubin 3 : 1 (22:25, 25:22, 37:35, 25:18)

Niedziela, 22.01.2023

Projekt Warszawa - PGE Skra BeÅ‚chatów 3 : 2 (22:25, 25:22, 22:25, 25:21, 27:25)

JastrzÄ™bski WÄ™giel - PSG Stal Nysa 3 : 1 (22:25, 25:18, 25:23, 25:16)