07.03.2024

Ślepsk Malow Suwałki – Projekt Warszawa 1:3. Nie warto było lekceważyć Biało-Niebieskich [zdjęcia]

Zdobywca europejskiego Pucharu Challenge, trzeci zespół w tabeli PlusLigi wygrał w Suwałkach za 3 punkty, ale niewiele brakowało, by nie zdobył całej puli.

PeÅ‚na siatkarskich gwiazd warszawska drużyna byÅ‚a zdecydowanym faworytem  czwartkowego spotkania, a jak bardzo zdecydowanym, pokazaÅ‚a to w pierwszym secie. Suwalski zespóÅ‚, z ZigÄ… Sternem i Jakubem MacyrÄ… w wyjÅ›ciowej szóstce, nie potrafiÅ‚ przeciwstawić siÄ™ goÅ›ciom, wÅ›ród których od poczÄ…tku bombardowaÅ‚ w ataku i na zagrywce Bartosz BoÅ‚Ä…dź. Reprezentacyjny rozgrywajÄ…cy Jan Firlej  dogrywaÅ‚ też do efektowanie atakujÄ…cych z drugiej linii Kevina Tilliei Artura Szalpuka, na Å›rodku wykorzystywaÅ‚ tez Andrzeja WronÄ™. Nasz zespóÅ‚ nie potrafiÅ‚ nie tyle zablokować, co nawet wyblokować, poczynaÅ‚ sobie bez krzty wiary i przegraÅ‚ 14:25.

WidzÄ…c co siÄ™ dzieje, niepomny siatkarskiego porzekadÅ‚a, że „jak pyka, to siÄ™ nie tyka” trener Projektu Piotr Graban postanowiÅ‚ dać odpocząć dwóm kluczowym graczom. Do kwadratu dla rezerwowych odesÅ‚aÅ‚ BartÅ‚omieja BoÅ‚Ä…dzia i decydujÄ…cego o grze w obronie libero Damiana Wojtaszka. Gra warszawian od razu siadÅ‚a, a nie mogÄ…cy wybaczyć takiego zlekceważenia siatkarze suwalskiej ekipy nabrali sportowej zÅ‚oÅ›ci, zaczÄ™li grać coraz lepiej w każdym elemencie. Szybko dwukrotnie zablokowali Linusa Wenera, który zastÄ™powaÅ‚ BartÅ‚omieja BoÅ‚Ä…dzia, ofiarnie bronili Mateusz Czunkiewicz i PaweÅ‚ Halaba, a w ataku brylowali Bartosz Filipiak i Ziga Stern. Åšlepsk zaczÄ…Å‚ seta od 3:0 i ekspresowo odjeżdżaÅ‚ zdezorganizowanemu i zdziwionemu przeciwnikowi. BiaÅ‚o-Niebieskich nie wytrÄ…ciÅ‚o z rytmu zejÅ›cie z boiska Konrada Stajera, który przypadkowo zostaÅ‚ uderzony przez kolegÄ™ z zespoÅ‚u Å‚okciem pod oko, ani powrot na plac BartÅ‚omieja BoÅ‚Ä…dzia. Role caÅ‚kowicie siÄ™ odwróciÅ‚y, teraz, także do 14, wygraÅ‚  Åšlepsk Malow.

W trzecim secie podopieczni Dominika Kwapisiewicza nabrali jeszcze wiÄ™kszej ochoty do gry, a nawet apetytu na sukces. Walczyli o każdÄ… piÅ‚kÄ™ i jak równy z równym.  Nie przejÄ™li siÄ™, kiedy przy stanie 16:16 Projekt  wygraÅ‚ kolejne trzy akcje. Cieszyli siÄ™ niepomiernie, kiedy Matias Sanchez piÄ™knie zablokowaÅ‚ BartÅ‚omieja BoÅ‚Ä…dzia. Przy wyniku 23:24 wytrzymali ciÅ›nienie i obronili kontratak Artura Szalpuka. Ba, po dramatycznej akcji zakoÅ„czonej atakiem PawÅ‚a Halaby wyciÄ…gnÄ™li na 27:26  i to oni mieli setbola. Niestety, Matias Sanchez zepsuÅ‚ zagrywkÄ™, nastÄ™pnie, chociaż ofiarnie dogrywaÅ‚ po zÅ‚ym przyjÄ™ciu, to goÅ›cie wyszli na 28:27, a szalenie emocjonujÄ…cÄ… partiÄ™ na korzyść goÅ›ci zakoÅ„czyÅ‚ BartÅ‚omiej BoÅ‚Ä…dź.

W czwartym secie na boisko wróciÅ‚ Konrad Stajer, Jakub Macyra posÅ‚aÅ‚ asa i byÅ‚o 2:0. Potem już jednak nasi zawodnicy nie mogli poradzić ze skoÅ„czeniem ataku, a jak to siÄ™ robi, pokazywaÅ‚ im BartÅ‚omiej BoÅ‚Ä…dź. Projekt uciekÅ‚ na kilka punktów, BiaÅ‚o-Niebiescy stracili wiarÄ™, przegrali seta 18:25 i mecz 1:3.

W Suwałki Arenie nie było niespodzianki, ale nasi siatkarze pokazali wreszcie duży charakter i były za to tak oczekiwane emocje. Liczymy na to, że podobne przeżyjemy w następną niedzielę, 17 marca, kiedy Ślepsk Malow na wyjeździe zmierzy się z wiceliderem, Aluronem Wartą Zawiercie.

Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki – Projekt Warszawa 1:3

(14:25, 25:14, 27:29,  18:25)

MVP: Artur Szalpuk

Åšlepsk Malow: Matias Sanchez 1 – blokiem!, Ziga Stern 19, Bartosz Filipiak 20, Konrad Stajer 2, Jaakub Macyra 7, PaweÅ‚ Halaba 16, Matias Sanchez 1, Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Joaquin Gallego 1, Maksim Buculjević, Ernest Kaciczak.

Projekt: Jan Firlej 4, Andrzej Wrona 5, Kevin Tillie 13, Bartłomiej Bołądź 23, Jurij Semeniuk 10, Artur Szalpuk 16, Damian Wojtaszek (libero) oraz Karol Borkowski 1, Linus Weber 3, Igor Grobelny, Maciej Stępień, Jędrzej Gruszyński (libero)