24.11.2023

Ślepsk Malow Suwałki – Trefl Gdańsk 0:3. Zaczęli od końca [opinie, wideo, zdjęcia]

Jeżeli ktoś oglądał tylko ostatnie minuty piątkowego spotkania w Suwałki Arenie, mógł dojść do wniosku, że zawodnik drużyny z Gdańska Kewin Sasak nie potrafi atakować i że Biało-Niebiescy tworzą równorzędny zespół z Treflem.

Nic bardziej mylnego. Owszem, gospodarze zasÅ‚użyli na oklaski za grÄ™ w koÅ„cówce trzeciego seta, przegranego 34:36, ale trwaÅ‚ on niemal tyle, ile pierwsze dwie partie razem wziÄ™te. Podopieczni Dominika Kwapisiewicza nie mieli w nich nic do powiedzenia, ulegli 16:25 i 21:25.

Åšlepsk Malow przegraÅ‚ czwarty mecz z rzÄ™du. Nawet w porażkach trzeba szukać pozytywów i takim na pewno jest postawa suwalskich siatkarzy w niezwykle zaciÄ™tej i emocjonujÄ…cej koÅ„cówce. Niesieni dopingiem publicznoÅ›ci nareszcie podnieÅ›li gÅ‚owy, uwierzyli w siebie, zaczÄ™li walczyć i niewiele brakowaÅ‚o, by przedÅ‚użyli jednostronne od poczÄ…tku spotkanie. Tej wiary może nie wystarczy w najbliższym meczu z liderem – z Projektem w Warszawie, ale w kolejnym, w którym rywalem bÄ™dzie Skra BeÅ‚chatów, mogÄ… już sobie przypomnieć, jak smakuje zwyciÄ™stwo.

Przeciwnicy majÄ… prostÄ… receptÄ™ na suwalski zespóÅ‚. WykorzystujÄ… to, że BiaÅ‚o-Niebiescy majÄ… olbrzymi problem z przyjÄ™ciem serwisu.  ZagrywajÄ… raz mocno, raz sprytnie – tak, żeby jak najdalej odciÄ…gnąć od siatki naszego szybkiego rozgrywajÄ…cego. BiegajÄ…cy po boisku Matias Sanchez musi dogrywać na skrzydÅ‚a, a tam już czeka blok – punktowy lub otwierajÄ…cy kontratak.

Takie cztery kontry, zakoÅ„czone skutecznymi atakami Kewina Sasaka, kiedyÅ› wypożyczanego z GdaÅ„ska do pierwszoligowego wtedy Åšlepska, zespóÅ‚ Igora  wyprowadziÅ‚ na samym poczÄ…tku. GoÅ›cie odskoczyli na 6:1, a potem tylko powiÄ™kszali przewagÄ™. Åšlepsk Malow odgryzaÅ‚ siÄ™ sporadycznie, kiedy Matias Sanchez mógÅ‚ uruchomić Å›rodkiem Joaquina Gallego i Konrada Stajera. AtakujÄ…cy skrzydÅ‚ami Bartosz Filipiak, Ziga Stern i PaweÅ‚ Halaba trzykrotnie nadziali siÄ™ na punktowe bloki i kilkanaÅ›cie wybloków. Trefl uciekÅ‚ na 20:12 i 24:15. Seta zepsuciem zagrywki zakoÅ„czyÅ‚ Konrad Stajer.

Drugiego seta zaczÄ™liÅ›my obiecujÄ…co – od 3:2. Zaraz jednak zrobiÅ‚o siÄ™ 3:5, Kewin Sasak zaatakowaÅ‚ z trudnej pozycji, w kolejnej akcji posÅ‚aÅ‚ asa, PaweÅ‚ Halaba zepsuÅ‚ pipe’a, asa doÅ‚ożyÅ‚ MikoÅ‚aj Sawicki i Trefl odskoczyÅ‚ na 10:6. Gospodarze mieli wiÄ™cej okazji do kontrataków, ale ich nie wykorzystywali. Dalej oglÄ…daliÅ›my „Kewin Sasak Show”, Trefl prowadziÅ‚ już 24:18, a wygraÅ‚ tÄ™ część 25:21.

W pierwszych setach blok Åšlepska Malowu nie zapunktowaÅ‚ ani razu. Kiedy wiÄ™c trzeciÄ… część efektownym blokiem rozpoczÄ…Å‚ Bartosz Firszt, który zmieniÅ‚ PawÅ‚a HalabÄ™, w SuwaÅ‚ki Arenie powiaÅ‚o nadziejÄ…. Tym wiÄ™kszÄ…, że goÅ›cie podali nam rÄ™kÄ™, w Å›rodkowej fazie seta zepsuli aż 5 kolejnych zagrywek. Suwalscy gracze nie chcieli być dÅ‚użni, także popeÅ‚niali bÅ‚Ä™dy i walka punkt za punkt toczyÅ‚a siÄ™ do stanu 18:18. Trefl zdoÅ‚aÅ‚ wyjść na 21:18 i pierwszego meczbola miaÅ‚ przy 24:22. Od tego momentu Kewin Sasak zatraciÅ‚ skuteczność w ataku, a MikoÅ‚aj Sawicki serwowaÅ‚ w siatkÄ™, za to po drugiej jej stronie oglÄ…daliÅ›my ofiarnie broniÄ…cego Mateusza Czunkiewicza, przytomnie rozgrywajÄ…cego Maksima Buculjevicia oraz punktujÄ…cych Bartoszów Filipiaka i Firszta oraz Joaquina Gallego. Raz Åšlepsk miaÅ‚ setbola, a po chwili Trefl meczbola. Kewin Sasak nie skoÅ„czyÅ‚ ataku, a Bartosz Firszt obiÅ‚ potrójny blok i byÅ‚o 34:33 dla gospodarzy. W kolejnych akcjach Kewin Sasak zaatakowaÅ‚ już w boisku, BiaÅ‚o-Niebiescy  po zÅ‚ym przyjÄ™ciu nadziali Bartosza Filipiaka na blok, MikoÅ‚aj Sawicki skoÅ„czyÅ‚ akcje na lewym skrzydle i Trefl GdaÅ„sk wygraÅ‚ seta 36:34, a mecz 3:0.

Piątkowy mecz w Suwałki Arenie rozpoczął 8. kolejkę spotkań. Biało-Niebiescy, chyba po raz pierwszy w tym sezonie, będą teraz mieli cały tydzień na treningi. Wyjazdowy mecz z Projektem Warszawa rozegrają dopiero w sobotę, 2 grudnia o godz. 17:30.

Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki – Trefl GdaÅ„sk 0 : 3

(16:25, 21:25, 34:36)

MVP: Kewin Sasak

Ślepsk Malow: Matias Sanchez 1, Konrad Stajer 7, Joaquin Gallego 8, Bartosz Filipiak 15, Ziga Stern 8, Paweł Halaba 3, Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Arkadiusz Żakieta 1, Bartosz Firszt 5, Ernest Kaciczak, Maksim Buculjević

Trefl: Jan Franchi Martinez 4, Patryk Niemiec 6, Kamil Droszyński 2, Karol Urbanowicz 8, Mikołaj Sawicki 22, Kewin Sasak 24, Voitto Koykka (libero) oraz Aliaksei Nasewicz i Zaleszczyk