24.02.2014

Åšlepsk niepokonany w Siedlcach [Fotorelacja]

W meczu o 4 miejsce po rundzie zasadniczej siatkarze Ślepska Suwałki pokonali w Siedlcach 3:0 tamtejszy KPS-em Siedlce Banki Spółdzielcze z Grupy BPS i fazę play-off, także z KPS, rozpoczną meczami na własnym parkiecie. Poza I setem i fragmentem III suwalczanie dominowali na boisku, a set II był wręcz nokautem rywala. Był to trzeci mecz ligowy tych drużyn w Siedlcach i trzeci wygrany przez Ślepsk. Tak trzymać w play-off

- ObawialiÅ›my siÄ™ tego meczu i poczÄ…tek potwierdziÅ‚, że obawy byÅ‚y jak najbardziej uzasadnione – mówi Piotr Poskrobko, szkoleniowiec Åšlepska. – Rywale ryzykowali zagrywkÄ…, a my mieliÅ›my problemy z jej przyjÄ™ciem, uporzÄ…dkowaniem gry, wyprowadzeniem ataków. Wraz z upÅ‚ywem czasu role siÄ™ odwracaÅ‚y, a w koÅ„cówce seta górÄ™ wzięło nasze doÅ›wiadczenie.

Punktowe zagrywki Milewskiego, PrzybyÅ‚y i Schulza, kontra Zbierskiego i na pierwszÄ… przerwÄ™ technicznÄ… gospodarze schodzili prowadzÄ…c 8:4. TakÄ… przewagÄ™, pomimo chwilami coraz skuteczniejszej gry rywali, gospodarze utrzymywali aż do stanu 18:14. Autowa zagrywka Zbierskiego, potrójny, a nastÄ™pnie pojedynczy blok Bell`a na Schulzu sprawiÅ‚y, że suwalczanie zÅ‚apali kontakt z rywalem (18:17). Wprawdzie KPS, dziÄ™ki m.in. punktom  Milewskiego odskoczyÅ‚ jeszcze na 21:19, ale Åšlepsk już deptaÅ‚ mu po piÄ™tach. Efekt przyniosÅ‚y też uwagi przekazane przez trenera Poskrobko, który w tym momencie po raz drugi wykorzystaÅ‚ przysÅ‚ugujÄ…cÄ… mu 30 sekundowÄ… przerwÄ™. Zepsuta zagrywka Milewskiego i blok Winnika na Schulzu sprawiÅ‚y, że w tym secie po raz pierwszy na tablicy pojawiÅ‚ siÄ™ wynik remisowy (21:21.)  Na atak Schulza po przekÄ…tnej odpowiedziaÅ‚ Skrzypkowski. Na punkt Zbierskiego – Winnik. Po ataku Schulza piÅ‚ka otarÅ‚a siÄ™ o palce Dimy i KPS miaÅ‚ pierwszÄ… piÅ‚kÄ™ setowÄ… (24:23). I na „miaÅ‚” siÄ™ skoÅ„czyÅ‚o. Odpowiedź suwalczan byÅ‚a natychmiastowa. Po dwóch atakach swego kapitana Wojciecha Winnika, Åšlepsk wyszedÅ‚ na prowadzenie 25:24. Suwalczan z uderzenia miaÅ‚a wybić przerwa na żądanie szkoleniowca KPS-u. Nie przyniosÅ‚a jednak efektu, bowiem po powrocie na boisko w aut zaatakowaÅ‚ Schulz i seta 26:24 wygraÅ‚ ... Åšlepsk.

Set drugi to koncert gry Ślepska, mecz, jak powiedzieliby piłkarze, do jednej bramki.
MÄ…dra, skuteczna i zarazem widowiskowa gra Åšlepska wybiÅ‚a z uderzenia gospodarzy, którzy zaczynali grać nerwowo, seriami popeÅ‚niali bÅ‚Ä™dy. Nie wypalaÅ‚a też ich najmocniejsza broÅ„ – zagrywka. Nic zatem dziwnego, że na pierwsza przerwÄ™ technicznÄ… z piÄ™ciopunktowÄ… przewagÄ… (8:3) schodzili siatkarze Åšlepska.  Suwalcznie punkty zdobywali zagrywkÄ…, blokiem, atakami ze Å›rodka i skrzydeÅ‚, obijajÄ…c blok lub plasujÄ…c piÅ‚kÄ™ nad blokiem. To byÅ‚ popis gry jednego zespoÅ‚u , zespoÅ‚u Åšlepska SuwaÅ‚ki, który systematycznie powiÄ™kszaÅ‚ swojÄ… przewagÄ™ nad bezradnymi rywalami. KPS-owi nie pomogÅ‚y przerwy brane przez trenera Gerymskiego i jego mocne sÅ‚owa, nie pomagaÅ‚a też zaskoczona bezradnoÅ›ciÄ… gospodarzy,  milczÄ…ca publiczność. Na parkiecie królowaÅ‚ Åšlepsk, a na trybunach kilkunastoosbowa grupa kibiców suwalskiej drużyny. Ten koncert gry goÅ›ci asem serwisowym zakoÅ„czyÅ‚ W. Winnik. Set 25:13 dla Åšlepska i, jak siÄ™ wkrótce okazaÅ‚o, byÅ‚ to najwyżej set wygrany w rundzie zasadniczej przez podopiecznych Piotra Poskrobko.

Podobny przebieg miaÅ‚ set III. Pierwsza przerwa techniczna przy prowadzeniu Åšlepska 8:3, druga przy 16:9. Przy stanie 20:14 suwalska maszynka siÄ™ zacięła, a ruszyÅ‚a siedlecka. Gospodarze ponownie zaczÄ™li „kopać” zagrywkÄ…,  obijać blok, a suwalczanie sprawiali wrażenie grzecznych chÅ‚opców, nie bardzo wiedzÄ…cych o co w tej grze chodzi. KPS po akcjach Å»akiety i Pruskiego oraz bÅ‚Ä™dach rywali doprowadzili do remisu 20:20 i stanÄ™li. Zepsuta zagrywka Rawiaka i autowy atak Schulza ponownie daÅ‚y przewagÄ™ Åšlepskowi (22:20), który odzyskaÅ‚ pewność siebie. RolÄ™ „wodzireja” wziÄ…Å‚ na siebie Kamil Skrzypkowski, który „dorzuciÅ‚” jeszcze dwa punkty (24:20). Tak siÄ™ zÅ‚ożyÅ‚o, że pierwszy punkt (dla KPS) i ostatni (dla Åšlepska) punkt w tym meczu zdobyÅ‚ rozgrywajÄ…cy gospodarzy Piotr Milewski. Pierwszy asem serwisowym, ostatni zagrywajÄ…c w siatkÄ™. Set zatem 25:21, a mecz 3:0 dla Åšlepska.

Dwa zdania o sÄ™dziowaniu. Sporo bÅ‚Ä™dów, które wprawdzie nie miaÅ‚y wpÅ‚ywu na koÅ„cowy wynik, ale wprowadziÅ‚y sporo nerwowoÅ›ci w poczynania siatkarzy i wyprowadziÅ‚y z równowagi trenera KPS SÅ‚awomira Gerymskiego ukaranego, za wejÅ›cie na boisko, żóÅ‚tÄ… kartkÄ….

Tak siÄ™ skÅ‚ada, że  z roku na rok wzrasta poziom sportowy poszczególnych drużyn, liga staje siÄ™ coraz bardziej wyrównana i ciekawsza. Niestety, odwrotnie jest z poziomem sÄ™dziowania. BÅ‚Ä™dów coraz wiÄ™cej, a niektóre majÄ… decydujÄ…cy wpÅ‚yw na wynik meczu. Może zatem warto, w nowym sezonie, na razie w meczach transmitowanych przez Orange Sport TV, wprowadzić audioweryfikacjÄ™? W PlusLidze jest ona powszechnie stosowana i zdaje egzamin. Dlaczego miaÅ‚aby siÄ™ nie sprawdzić na jej zapleczu?

KPS Siedlce Banki SpóÅ‚dzielcze z Grupy BPS - Åšlepsk SuwaÅ‚ki 0:3 (24:26, 13:25, 21:25)
KPS: Rejowski, Milewski, Schulz, Przybyła, Zbierski, Stańczuk, Sobczak (libero) oraz Żakieta, Pruski, Rawiak i Kowalski
Ślepsk: Bell, Winnik, Kałasz, Skorij, Skrzypkowski, Schamlewski, Andrzejewski (libero) oraz Modzelewski i Rudzewicz