02.01.2022

Sprintem przez sportowy rok 2021. Od Torunia do Tokio [styczeń - sierpień]

Srebrne medale igrzysk i paraigrzysk olimpijskich w Tokio Marii Andrejczyk i Rafała Czupra, 7. miejsce siatkarzy Ślepska Malowu w PlusLidze i walka piłkarzy Wigier Suwałki w barażach o 1. ligę były najgłośniejszymi wydarzeniami minionego roku.

Po drużynowe wicemistrzostwo Polski sięgnęli badmintoniści SKB Litpol Malow Suwałki, sukcesów nie brakowało w innych dyscyplinach. Spróbujmy je przypomnieć miesiąc po miesiącu.

STYCZEŃ

Badminton

* Suwalski Klub Badmintona zajął 3. miejsce w Polsce we współzawodnictwie młodzieżowym za rok 2020. Suwalczan wyprzedzili tylko badmintoniści ABRM Warszawa i Unii Bieruń, a za naszymi plecami (na 5 miejscu) sklasyfikowany zostal Hubal Białystok.

Lekkoatletyka

* Pierwszy w 2021 roku medal Halowych Mistrzostw Polski dla Suwałk wywalczył lekkoatleta Piotr Konopko, który został wicemistrzem Polski juniorów (U 18) w skoku wzwyż (198 cm rekord życiowy). Natomiast brązowy medal MP (U-20) przywiózł z Torunia Kornel Rybacki, (3 m-ce w biegu na 60 m ppł.)

Piłka nożna

*  Rada Nadzorcza Spółki Wigry przyjęła rezygnację Dariusza Mazura z funkcji Prezesa Zarządu klubu. Nowymi twarzami w zespole Wigier Suwałki w pierwszych dniach stycznia 2021 zostali pozyskany z Zagłębia Sosnowiec środkowy pomocnik 22-letni Patryk Mularczyk, wypożyczony z Bruk-Bet Termalica Nieciecza 19-latek Michał Orzechowski oraz Elso Brito, reprezentant Republiki Zielonego Przylądka, a także piłkarz holenderskiego Excelsioru oraz stoper Rafał Grzelak (Korona Kielce). Nowym asystentem I trenera Dawida Szulczka został Arkadiusz Szczerbowski (24 lata) z Akademiii Piłkarskiej Wigier. W pierwszym w 2021 roku sparingu Wigry przegrały w Pocku z tamtejszą Wisłą 0:2.

Piłka siatkowa

* Siatkarze Ślepska Malowu rok 2021 rozpoczęli w Kędzierzynie-Koźlu od porażki 1:3 z tamtejszą ZAKSĄ. Najskuteczniejszym siatkarzem Ślepska w tym meczu był zdobywca 25 pkt. Bartłomiej Bołądź.

* Prowadzeni przez Artura Łabacza siatkarze SUKSS Suwałki wygrali 3:0 (25:21, 25:20, 25:21) z BAS Białystok i wywalczyli tytuł mistrzów województwa podlaskiego w kat. juniorów.

LUTY

Piłka siatkowa

* Po zwycięstwie 3:1 ze Stalą Nysa siatkarze Ślepska Malowu Suwałki rundę zasadniczą PlusLigi na 8 miejscu i w I rundzie play-off o miejsca 1-8 zagrają z mistrzem Polski ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.

Badminton

* W IV rundzie ekstraligi SKB Suwałki we własnej hali pokonał 5:2 ABRM Warszawa i 6:1 Unię Bieruń.

Boks

* Z sześcioma złotymi medalami z rozegranych w Sokółce Mistrzostw Województwa Podlaskiego w boksie wróciło sześcioro zawodników sekcji bokserskiej Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tytuły mistrzów/mistrzyń województwa wywalczyli/ły: Zbysław Waraksa, Mateusz Rzodkiewicz, Paweł Naruszewicz Zuzanna Krysińska, Samanta Kamińska i Julia Łapińska. Trenerem pięsciarzy jest Paweł Pasiak.

 

Sporty walki

* Z przeprowadzonych w Ropczycach Mistrzostw Polski seniorów, juniorów i juniorek w sumo ze srebrnym medalem w kat. seniorek wróciła Karolina Zakrzewska, która zajęła też 5 miejsce w kat. juniorek. W mistrzostwach Polski seniorów w wadze do 85 kg wystąpił Hubert Domalewski, który został sklasyfikowany na 7. miejscu.

MARZEC

Badminton

* Na Enea Polish Open 21 w Gnieźnie cztery medale: srebrny i trzy brązowe wywalczyli reprezentanci Polski. Srebro w deblu wywalczyła para (na zdjęciu) Anastazja Khomich (SKB Suwałki) i Zuzanna Jankowska (ABRM Warszawa), a brąz m.in. deble Przemysław Szydłowski (SKB Suwałki) i Robert Cybulski oraz Adam Cwalina (były zawodnik SKB) z Miłoszem Bochatem( obaj ABRM Warszawa).

Karate kyokushin

* Z 12 medalami: jednym złotym, trzema srebrnymi i ośmioma brązowymi z Turnieju Karate Shinkyokushin Dzieci i Młodzieży o Puchar Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku wrócili zawodnicy Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin. W zawodach udział wzięło aż 240 zawodników z 15 klubów.

Jiu Jitsu

* Berserker’s Team zajął 2. miejsce w klasyfikacji drużynowej przeprowadzonego w Mińsku Mazowieckim turnieju 8. Grand Prix Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu. Największą cegiełkę do tego sukcesy dołożyła suwalska filia - Berserker’s Team Suwałki.

Złote medale zdobyli: Natalia Kutyło, Paulina Staśkiewicz,  Arkadiusz Dzikielewski i Damian Bujkowski,  a srebrne Mariusz Baranowski i Piotr Targoński, który sięgnął także po brąz.

W kategorii juniorów na najwyższym stopniu podium stanęli: Jan Bogdanowicz, Bianka Gorski i Nadia Chalecka. Srebrne medale wywalczyli: Jacek Molęda, Julia Szypolewska, Dimitr Zubowicz, Mateusz Romanowski, Wiktoria Kalinko, Julka Koronkiewicz, Andżelika Gałażyn, Nikola Szczawiska, Julian Wojno, a brązowe: Nikodem Kapuściński, Oliwier Sobolewski, Kacper Kozłowski, Dawid Daniło, Norbert Butkiewicz, Franek Śniegowski, Dawid Bałtrukanis, Krystian Bednarek, Ashley Beczkowska.

Lekkoatletyka

* Z brązowym medalem wywalczonym w Toruniu na w 30. Halowych Mistrzostwach Polski Masters w biegu na 400 m w kat. M 75 lat wrócił do Suwałk Jerz Broc.

- Mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie sportowym. Łącznie ustanowiono 62 rekordy w tym:  dwa halowe rekordy świata i  18 halowych rekordów Polski – relacjonuje jedyny reprezentant Suwałk na toreuńskiej imprezie Jerzy Broc, który startował w kategorii wiekowej M75 i niewiele już mu brakuje do M80.

-  Niestety, zabrakło mi przygotowania biegowego w kolcach  na nawierzchni tartanowej. Swoje sprinterskie treningi odbywałem przed zawodami tylko na, często śliskich i zaśnieżonych, suwalskich chodnikach. Po części skutkowało to tym, że biegnąc po raz pierwszy w tym roku po tartanie i w kolcach, już w pierwszym biegu na 60 m odniosłem kontuzję pachwiny i zająłem 5. miejsce. W kolejnym biegu na 400 m, pobiegłem bardziej ostrożnie i zdobyłem brązowy  medal.

Piłka nożna

* W meczu inaugurującym wiosenną rundę rozgrywek II ligi Wigry Suwałki pokonały w Pruszkowie tamtejszy Znicz 2:1. Gole dla Wigier zdobyli Bartłomiej Babiarz w 48 i Cezary Sauczek 78 min. z karnego.

* W pierwszej kolejce rundy wiosennej grając w IV lidze i klasie okręgowej zespoły Wigier II przegrały 0:5 w Łomży, Sparty Augustów (z byłym zawodnikiem Wigier Andrzejem Szyszko w bramce) uległa 1:3 Krypniance) i Pomorzanki Sejny przegrały swoje mecze. Piłkarze z Sejn stoczyli zacięty pojedynek na boisku lidera KS Grabówka. Nasze zespoły straciły w tych spotkaniach łącznie 8 goli, w tym 5 Wigry II, a strzeliły zaledwie 2 (po jednym Sparta i Pomorzanka.

* Po styczniowej rezygnacji Dariusza Mazura, wakującą funkcję prezesa obejmie Ewa Beata Sidorek. Nastąpi to po otrzymaniu zgody powołanej przez Prezesa Rady Ministrów komisji, o której mówi ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Do końca sierpnia ubiegłego roku Ewa Beata Sidorek była bowiem zastępcą prezydenta Suwałk, odpowiedzialnym m.in. za sport. Rada Nadzorcza, w której zasiadają Paweł Przełomski, Jan Sztukowski, Bogdan Sadowski, Tadeusz Szymańczyk i  Zbigniew Walendzewicz postanowiła powołać trzeciego, obok Kamila Makarewicza i Marka Wołągiewicza, wiceprezesa zarządu. Został nim Szymon Racis, właściciel przedsiębiorstwa Racis Development, zagorzały kibic, akcjonariusz i sponsor walczącej o powrót do 1 Ligi drużyny.

* Ponad 5 miesięcy minęło od ostatniego zwycięstwa piłkarzy suwalskich Wigier Suwałki na własnym stadionie. 10 października 2020, w 8. kolejce podopieczni Dawida Szulczka pokonali 1:0 Motor Lublin i od tego momentu mecze u siebie kończyli bez kompletu punktów. Po 23. kolejce można głośno wykrzyczeć – w końcu! Biało – Niebiescy, pokonując 2:0 Garbarnię Kraków, odnieśli cenne zwycięstwo na Zarzeczu i przerwali również inną, na szczęście krótką serię dwóch porażek z rzędu. Zrównali się punktami ze Skrą Częstochowa i zbliżyli do Chojniczanki Chojnice, która u siebie zremisowała z Olimpią Elbląg. Zmniejszyli też dystans do Górnika Polkowice, który na wyjeździe przegrał z GKS-em Katowice i ustapił mu pierwszeństwa w tabeli. 

Piłka siatkowa

* Nie mieli sobie równych kadeci Suwalskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Siatkówki zakończyli grę w lidze wojewódzkiej, którzy zdecydowanie wygrali wszystkie osiem meczów, tracąc tylko jednego seta z UKS Centrum Augustów.

* Młodsi (w większości o dwa lata) od rywali siatkarze SUKSS Suwałki w rozgrywanym w ich hali ćwierćfinałowym turnieju mistrzostw kraju juniorów przegrali po 0:3 z TSV Sanok i Jastrzębskiem Węglem

* Prowadzone przez Jacka Zajkowskiego zawodniczki Sejneńskiej Akademii Siatkówki wywalczyły tytuł mistrzyń województwa młodziczek. Sejnianki po 2:0 pokonały SET Wasilków, Rekord Zambrów oraz BAS Białystok i zagrają w finale Mistrzostw Polski. W Łodzi, w turnieju juiorek o mistrzostwo kraju walczyć będa juniorksi SAS.

Pływanie

* Zawodnicy MUKS Olimpijczyk Suwałki, wzięli udział w zawodach z cyklu Grand Prix Puchar Polski, które odbyły się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wprawdzie suwalczan zabrakło na podium, ale Gabriela Biszewska, Aleksandra Chmielewska, Julia Domaradzka, Julia Gwaj, Mateusz Kusek, Nikodem Szmajda poprawili rekordy życiowe co jest dobrym prognostykiem przed kolejnymi stratami.

Sporty walki

* W transmitowanej przez Polsat Sport gali FEN 33:LOTOS Fight Night znakomicie spisał się 25 letni Damian Bujkowski z Berserker’s MMA Team Suwałki, który w drugiej minucie III rundy po ciosach w parterze pokonał uchodzącego za faworyta 37-letniego Marcina Sianosa. Nigdy wcześniej w swojej krótkiej, trwającej ponad rok (od pierwszej gali Browar Północny Fight Night) karierze, mierzący 202 cm i ważący 109 kg Damian Bujak Bujkowski nie spędził tyle czasu w oktagonie. Wcześniejsze trzy walki półzawodowe i jedna zawodową wygrywał już w pierwszej rundzie.

KWIECIEŃ

Badminton

* W 5 rundzie badmintonowej ekstraklasy SKB Litpol-Malow w Białymstoku pokonał 7:0 AZS AGH Kraków i 6:1 gospodarzy OSSM Białystok. Komplety zwycięstw w tej rundzie odnieśli też rywale SKB: aktualny lider KU AZS UM Łódź i wicelider UKS Hubal Białystok. Łodzianie jednak rozegrali o dwa mecze więcej niż SKB i Hubal. Kapitalne spotkania rozegrały młodziutkie, urodzone na Białorusi, ale mające już polskie obywatelstwo, Anastasiya Khomich i Ulyana Volskaya, dla których rywalki były tylko tłem. Niespodzianką jest przegrana w meczu z OSSM –SMS Białystok 1:2 debla Michał Aleksandrowicz/Łukasz Moreń. 

Piłka siatkowa

* Swój drugi sezon występów w PlusLidze, czy - jak woli prezes Wojciech Winnik - w Lidze Mistrzów Świata, Ślepsk Malow Suwałki zakończył w połowie stawki, na wysokim 7. miejscu. Po wygranej 3:1 u siebie, podopieczni Andrzeja Kowala ulegli w Zawierciu 1:3, ale w przesądzającym o losach dwumeczu złotym secie nie dali przeciwnikom szans - wygrali 15:10. Tak jak w pierwszym spotkaniu w Suwałkach bohaterem Ślepska Malowu był Kevin Klinkenberg, tak w czwartek na to miano załużył świetnie zagrywający i - po dograniach Kacpra Gonciarza - niemiłosiernie obijający blok rywali Patryk Szwaradzki, wybrany MVP spotkania. Ostatni mecz sezonu obydwaj zaczęli w kwadracie rezerwowych. W pojedynku na lepsze zarządzanie zasobami kadrowymi w tym starciu Andrzej Kowal pokonał Igora Kolakovicia, trenera Aluronu CMC Warty Zawiercie.


* ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, zdecydowanie najlepsza w fazie zasadniczej, nie obroniła tytułu. W finale play-off dwukrotnie uległa ekipie Jastrzębskiego Węgla, który w tabeli był drugi, a po złoto sięgnął po 17-letniej przerwie.

Siódmą lokatę w Lidze Mistrzów Świata zajął Ślepsk-Malow Suwałki, który po Bartoszu Bołądziu, Mateuszu Czunkiewiczu, Pawle Filipowiczu i  Andreasie Takvamie podpisał umowę na nowy sezon ze swoją legendą i kapitanem, Łukaszem Rudzewiczem.

MAJ

Badminton

* Suwalskiej drużynie nie udało się obronić złotego medalu i siegnąć po 19. tytuł. W półfninałach lider z Suwałk bardzo pewnie, 4:2 pokonał prowadzoną przez Jacka Hankiewicza ekipę ABRM Warszawa. W emocjonującym meczu o złoto zespół Jerzego Dołhana przegrał 3:4 z Hubalem Białystok. Danylo Bosnbiuk nie bez kłopotów pokonał Krzysztofa Jakowczuka, a Mateusz Świerczyński dopiero po trzech setach uznał wyższość najlepszego obecnie polskiego singlisty Michała Rogalskiego,byłego gracza SKB Litpool-Malow, i po pojedynkach mężczyzn było 1:1. Suwalska Ukrainka Maria Ulitina w trzech setach uległa białostockiej Białorusince Alesji Zajcewej, a 19-letnia Anastazja Chomicz nie wytrzymała presji w starciu z o 11 lat starszą Rosjanką Natalią Perminową i po grach pojedynczych Hubal prowadził 3:1. Po sześciu grach w meczu był remis 3:3 i o końcowym wyniku, a zatem o tym kto zostanie mistrzem Polski zadecydował pojedynek mikstów, w którym lepsi okazali się rywale z Białegostku.

Karate

* W Białej Podlaskiej odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego oraz Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. Dla Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin brązowe medale wywalczyli: Franciszek Kimszal – III miejsce kumite do 45 kg młodzików, Ada Anzulewicz – III miejsce kumite do 55 kg juniorek młodszych, Adrian Bugieda – III miejsce kumite do 60 kg juniorów, Aleksandra Górska – III miejsce kumite + 65 kg seniorek.

Lekkoatletyka

* Żołnierze 12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach w reprezentacji 1 PBOT. Reprezentację 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej tworzyło 20 żołnierzy (17 niezawodowych i 3 zawodowych) z: 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku, 12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach, 13 batalionu lekkiej piechoty w Łomży, 14 batalionu lekkiej piechoty w Hajnówce, kompanii saperów oraz sztabu brygady. Wysokie 2. miejsce wywalczyła sztafeta 4x2000 metrów w składzie: st. szer. Bogusław Andrzejuk, szer. Damian Roszko (obaj 11blp), st. szer. Tadeusz Walendykiewicz (12 batalion lekkiej piechoty w Suwałkach), st. szer. Adam Szydlik (kompania saperów).

* Maria Andrejczyk już w pierwszej próbie konkursu rzutu oszczepem, podczas Pucharu Europy w rzutach w Splicie, ustanowiła nowy, fenomenalny rekord Polski. To była niesamowita próba - 71,40 m to to trzeci wynik w historii tej konkurencji.

Zawodniczka Hańczy Suwałki kapitalnie rozpoczęła olimpijski sezon. Pięć lat temu, w kwalifikacjach konkursu igrzysk w Rio rzuciła 67,11 m. W niedzielę na zawodach w Chorwacji pobiła swój rekord aż o 4 metry i 29 cm. W ostatnim 10-leciu żadna z kobiet nie rzucała oszczepem tak daleko.

Pływanie

* Udany występ w V eliminacjach zawodów pływackich „Od Młodzika do Olimpijczyka” w Warszawie zaliczyli pływacy MUKS Olimpijczyk Suwałki, którzy trzykrotnie stawali na podium i poprawiali rekordy życiowe. Z suwalczan na podium stanęli: Julia Domoradzka: 1 miejsce – stylem grzbietowym 100 m, 2 miejsce  - 200 zmiennym oraz Mateusz Kusek: 3 miejsce – stylem dowolnym 100 m.

Sumo

* Julia Janowska zdobyła srebrny, a Zuzanna Konopko brązowy medal w kategorii 70 kg w przeprowadzonych w Suwałkach mistrzostwach Polski zawodników z roczników 2005-2006 w sumo. Suwalczanki spotkały się w półfinale, w którym górą była Julia , która przegrala pojedynek o złoto, ale Zuzanna wygrała walkę o 3. miejsce. Startujące w kategorii 60 kg Oliwia Kaliszewska i Karolina Palacz, kolejne dwie zawodniczki suwalskiego klubu zajęły odpowiednio 5. i 9. miejsce.

Szachy

* W 9. rundzie Mistrzostw Polski Kobiet w szachach mistrzyni FIDE, suwalczanka Michalina Rudzińska pokonała wyżej notowaną Alicję Śliwicką (UKS OPP Toruń) i jest to jej drugie zwycięstwo w mistrzostwach. Michasia z dorobkiem 2,5 pkt. zajęła w turnieju 9. miejsce. O talencie i dużych możliwościach zawodniczki Hańczy Suwałki świadczy fakt, iż jako jedyna na tym turnieju pokonała nową mistrzynię Polski Klaudię Kulon. Dodajmy, że Michalina była nie tylko najmłodszą zawodniczką turnieju (rocznik 2002), ale miała też najniższy ranking (2251). Za suwalczanką uplasowała się właśnie Alicja Śliwicka (rocznik 2001, ranking 2346). 

Triathlon

* W Olsztynie odbyły się zawody triathlonowe z cyklu Elemental Triathlon Series na dystansie super sprint, sprint oraz dystansie olimpijskim. Jedynym suwalczaninem rywalizujący w kategorii wiekowej M 50 na dystansie olimpijskim (1,5 km pływania/ 40 km rower/ 10km bieg) był Jarosław Perkowski, który zdobył srebrny medal wśród 50-latków i uplasował się na 66. miejscu open - 2:24:21 (0:28:25, 1:05:56, 0:45:18).

CZERWIEC

Badminton

* Trzy złote, dwa srebrne i trzy brązowe medale wywalczyli badmintoniści SKB Suwałki w rozgrywanych w suwalskiej hali OSiR mistrzostwach Polski juniorów (do lat 19) i młodzieżowców (do lat 23). Gwiazdą rywalizacji w młodszej kategorii była Anastazja Chomicz (Anastasiya Khomich). Pochodząca z Brześcia na Białorusi, majaca już polskie obywatelstwo zawodniczka suwalskiego klubu dwukrotnie stanęła na najwyższym podium. W finale gry pojedynczej Nastia narzuciła warunki gry Zuzannie Jankowskiej, z którą trenuje na co dzień w ośrodku przygotowań kadry narodowej. Pojedynek był wyrównany, ale Anastasiya wygrała 21:16, 21:18. Aż 57 minut trwał mecz finałowy w deblu, w którym partnerką Khomicz była koleżanka klubowa i i krajanka z białoruskiego Brześcia Ulyana Volskaya. Para suwalskiego klubu przegrała pierwszego seta na przewagi 21:23, ale kolejne dwie odsłony wygrały wyraźnie 21:13 i 21:15.Trzecie złoto dla Suwałk, w grze podwójnej młodzieżowców zdobyli Michał Sobolewski i Adam Szolc, którzy w trzech setach pokonali parę ABRM Warszawa Macieja Matusza i Wiktora Treckiego z ABRM Warszawa 21:19, 11:21, 21:17. Srebrny medal wywalczyła para mieszana Robert Cybulski, Magdalena Świerczyńska (SKB Suwałki, ABRM Warszawa) 14:21, 21:17, 21:16 oraz debel Wiktoria Adamek, Karolina Szubert (UKS Ząbkowice Dąbrowa Górnicza,SKB Suwałki). Brązowe medale wywalczyli: Szymon Stokfisz i Karolina Szubert, Michał Aleksandrowicz i Ulyana Volskaya w mikście juniorów oraz Robert Cybulski w deblu młodzieżowców.  

* Złoty, srebrny i pięć brązowych medali wywalczyli w rozegranych w Białymstoku indywidualnych mistrzostwach Polski elity badmintoniści SKB Suwałki. Złoto wywalczyła para deblowa Michał Łogosz(SKB)/Przemysław Wacha(AZS UM Łódź), srebro Kamila Augustyn w singlu oraz brąz w deblu z Aleksandrą Goszczyńską. W grze pojedynczej mężczyzn brąz dla SKB Suwałki wywalczył Przemysław Szydłowski oraz w mikście z Agnieszką Wojtkowską (Hubal Białystok).

Kolarstwo

* Krew, pot i łzy szczęścia – tak można opisać zmagania kolarzy podczas wyścigu rowerowego w Wasilkowie. Chociaż łatwo nie było, młodzi zawodnicy z Suwalskiej Szkółki Kolarskiej wrócili do domu z medalami. Gratulacje należą się Filipowi Chmielewskiemu,  który zajął 3. miejsce w swojej kategorii wiekowej oraz Olafowi Chmielewskiemu, który wygrał wyścig na najbardziej popularnym dystansie Półmaratonu. Olaf ściga się już w barwach Klubu Rowerowego MTB Suwałki, ale jest wychowankiem Suwalskiej Szkółki Kolarskiej. Były to to drugie zawody z udziałem kolarzy Suwalskiej Szkółki Kolarskiej, trenowanych przez Bartosza Bełdygę.

Lekkoatletyka

* Bieg 72-godzinny. Patrycja Bereznowska w Suwałkach pobiła rekord świata.

Od czwartku do niedzieli, od 3 do 6 czerwca, na trasie na bulwarach nad Czarną Hańczą trwały nieoficjalne mistrzostwa świata w biegu 72-godzinnym Orlen Ultra Challenge Suwałki 2021. Patrycja Bereznowska pokonała dystans 457,190 km, pobiła rekord świata należący dotąd do Holenderki Rii Buiten i wynoszący 449,177 km. Historyczny sukces ultramaratonka z Wieliszewa osiągnęła 3 godziny przed końcem zawodów, w niedzielę o siódmej. Dotychczasowy rekord świata poprawiła o 8 km, a 21-letni rekord kraju Barbary Szlachetki aż o 53 kilometry. Drugie miesjce wśród kobiet zajęła Małgorzata Karkoszka z Radomska - 338,71 km, a 3. reprezentująca Ząbki, ale pochodząca z Suwalszczyzny Hanna Nejfeld - 259,56 km.

Do samego końca, bo sięgnął po niego kilkanaście minut przed upływem 72 godzin, o nowy rekord Polski mężczyzn walczył Michał Kozierski, który przebiegł 469,30 km i pobił najlepsze dotychczas osiągnięcie - 466,917 km -  należące do Marka Gulbierza z Kowal Oleckich. Na 16. pozycji uplasował się Marek Niedbała - 171,75 km, a 19. był kolejny suwalczanin, debiutujący w bieganiu przez jedną dobę Tomasz Chomicz z wspierającej całą imprezę Fundacji Teraz Wschód - 156,93 km.

* Z Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS U18 i U20 w Słubicach zadowoleni wrócili lekkoatleci suwalskiej Haczy. Złete medale prezywieźli Gabriela Butkiewicz - oszczep U20 - 45.45 m i Kornel Rybacki - 110m pł U20 -  14.22 sek. - rekord życiowy, srebrny Piotr Konopko - skok wzwyż U18 - 196 cm taki sam wynik, jak złoty medalista, lecz więcej strąceń na niższych wysokościach). Tuz za podium uplasowali się oszczepnicy: 4. Bartosz Taraszkiewicz (U18) -52.90 m i 5. Mateusz Żyliński (U18) - 51.56m.

* Liczący już 79 lat Jerzy Broc triumfował w trójboju sprinterskim (60, 100 i 200 m) w kategorii wiekowej M75 podczas przeprowadzonych w Toruniu Mistrzostw Polski Mastersów w Wielobojach. W zawodach wzięło udział 160 weteranów lekkiej atletyki.

Piłka nożna

* Po remisie 2:2 i przegranych 2:4 rzutach karnych piłkarze Wigier przegrali z KKS 1925 Kalisz rywalizację o udział w barażach o I ligę. Gole: Martin Dobrotka 6, Kamil Adamek 39 – Kaszuba 4, Gordillo 37 (k). W serii rzutów karnych: Wigry: Martin Dobrotka (nie wykorzystał), Łukasz Bogusławski, Patryk Czułowski, Paweł Gierach (nie wykorzystał).

* W rozgrywkach na szczeblu okręguw sezonie 2020/2021 nasze drużyny zajęły następujące lokaty: IV liga - 13. Wigry II Suwałki, 15. Sparta Augustów, klasa okręgowa: 8. Pomorzanka Sejny, A klasa gr. II: 6. Polonia Raczki, 12. Grab Janówka

Taekwondo

Bartosz Sowula z Huzara Suwałki najlepszym zawodnikiem w kategorii junior młodszy na XIII Technicznych Mistrzostwach Polski i turnieju towarzyszącym Huzar Cup 2021, na których zdobył nagrodę dla najlepszego technika zawodów, czyli został najwyżej ocenionym zawodnikiem Mistrzostw w kategorii mężczyzn, oraz zdobył złoty medal w synchronie par (wraz z Patrycją Perner). Z kolei Nataniel Ołowniuk został brązowym medalistą Mistrzostw Polski w kategorii młodzik. W turnieju towarzyszącym mistrzostwom - Huzar CUP medale wywalczyli: złote - Dominika Ejsmont, Maja Adamska, Renata Naumowicz, Alan Ołowniuk, Maciej Siłkowski, srebrne - Damian Letkiewicz, Olga Sadowska, Krzysztof Profiruk, Ewa Jaroszewska/Magda Moroz, Magdalena Wysocka, Nataniel Ołowniuk, br ązowe - Katarzyna Chrostowska i Maja Matyszczyk.

LIPIEC

Lekkoatletyka

* Tylko 16 spośród 237 zawodników z całej Polski, Litwy i Ukrainy, którzy stanęli na starcie, nie ukończyło pierwszego w historii Suwałk półmaratonu. Klasą dla siebie był Damian Kabat ze Stargardu, wielkrotny medalista mistrzostw Polski na różnych długich dystansach, reprezentant kraju na mistrzostwa świata w półmaratonie, który w równym tempie dwukrotnie pokonał pętlę od zalewu Arkadia do Ronda Ofiar Obławy Augustowskiej na ul. Reja w bardzo dobrym czasie - w godzinę, pięć minut i 30 sekund (01:05:30). Szósty był najszybszy z suwalczan, 29-letni Karol Szoch (01:21:11), inżynier mieszkający w USA, wnuk nieżyjącego już prezesa Wigier Suwałki Eugeniusza Szocha i emerytowanej nauczycielki wf Lucyny Szoch.

* Na rozegranych w Lublinie Mistrzostwach Polski U20 udany, medalowy debiut w tej kategorii zaliczyli 19-letni zawodnicy suwalskiej Hańczy. Gabriela Butkiewicz zdobyła brązowy medal w rzucie oszczepem wynikiem 43.88 m. Medal w tym samym kolorze w biegu na 110 m pł wywalczył Kornel Rybacki, uzyskując 14.26 sek.

* Natomiast zawodnicy UKS Technik Augustów nie wywalczyli wprawdzie medalu, ale w klasyfikacji Sportu Młodzieżowego zajęli 43. miejsce na 172 sklasyfikowane kluby. Indywidualnie najlepszy z nich Paweł Kryszyn zajął 4. miejsce w pchnięciu kulą (16.40 m) i 6 w rzucie dyskiem (50.03 m).

* Maria Andrejczyk podczas mityngu w Monako rzuciła oszczepem na odległość 63,63 m i chociaz był najdalszy rzut w konkursie, to zajęła „dopiero” 2. miejsce. W tych zawodach najważniejsza była 6. kolejka, w której najlepszy wynik 63,08 m uzyskała Czeszka Barbora Spotakova.

* Stadion lekkoatletyczny w Suwałkach gościł uczestników 38. PZLA Mistrzostw Polski U23. Poziom zawodów wysoki, szkoda tylko, że lekkoatleci Hańczy Suwałki i Technika Agustów nie zdołali wywalczyć miejsca na podium.

* Na rozegranych we Włocławku 53 PZLA Mistrzostwach Polski U18 Mateusz Żyliński, zawodnik suwalskiej Hańczy wywalczył złoty medal w rzucie oszczepem rezultatem 64.77 m, bijąc rekord życiowy o 5.70 m. Piąte miejsce w tej konkurencji zajął Bartosz Taraszkiewicz, kolega klubowy Mateusza, uzyskując 57.55 m (s.b.). Podopieczny Jarosława Jutkiewicza przez dłuższy czas utrzymywał się na 3 pozycji z wynikiem 57.93 m, ale w 5 kolejce rzutów spadł na 4 miejsce. Jednak w ostatniej próbie nasz zawodnik dosłownie „odpalił” i zwyciężył z przewagą 1.46 m nad srebrnym medalistą Jakubem Krawczukiem (ULKS Tywocho - 63.31 m). Drugi medal dla Hańczy, tym razem w kolorze brązowym, zdobył Piotr Konopko w skoku wzwyż, pokonując w drugiej próbie 204 cm.

Piłka nożna

* Przygotowujące się do rozgrywek 2 ligi Wigry Suwałki w pierwszym sparingu zremsiowały 1:1 z Jagiellonią Białystok. Suwałki klub pozyskał nowych zawodników: z Olimpii Elbląg 32-letniego Tomasza Lewandowskiego, a na zasadzie wypożyczenia z Korony Kielce obrońcę mierzącego 190 cm Piotra Pierzchałę, z Olimpii Grudziądz Joao Criciuma, z Pogoni Szczecin 19-letniego Kacpra Zaborskiego, z Ząbkovii Ząbki 18-letniego Mikołaja Randaka, oraz pochodzącego z Radomia Kacpra Gruszczyńskiego, który ostatnie 5 lat spędził w Anglii,a ostatnio występował w juniorskim zespole Lincoln City FC. Do zespołu dołączył napastnik, 24-letni Japończyk Kosei Iwao.

* W sezonie 2021/2022 w rozgrywkach seniorów na szczeblu okręgu podlaskiego zagrają: w klasie okręgowej Pomorzanka Sejny, Wigry II Suwałki i Sparta Augustów, a w A klasie Polonia Raczki i Grab Janówka.

Piłka siatkowa

* Triumfatorami pierwszej edycji Turnieju Siatkówki Plażowej Mężczyzn “Polarna Plaża” (rywalizowały 24 pary) została para Mariusz Magnuszewski/Damian Załęski, która w finale pokonała Edvinasa Vaškelisa i Linasa Petravičiusa z Litwy, na 3 miejscu uplasowała się para 3. Łukasz Rudzewicz/Kamil Skrzypkowski, a na wysokie 6 miejsce wywalczył duet prezesów Ślepska były Michał Wiszniewski i obecny Wojciech Winnik. 

Pływanie

* Bez medalu z mistrzostw Polski w pływaniu wrócili zawodnicy z Suwałk.

W Oświęcimu w rywalizacji 15-latków Aleksandra Chmielewska w finale 200 metrów stylem dowolnym uzyskała 4 czas, to bardzo dobry wynik. W pozostałych konkurencjach uplasowała się odpowiednio: 400 dowolnym - 10, 800 dowolnym - 16, 1500 dowolnym – 9 miejsce.

W Warszawie w mistrzoswtach 16 latków Gabriela Biszewska zakwalifikowała się do dwóch finałów B, zajmując ostatecznie 20 miejsce - 200 metrów stylem dowolnym i 15 na 400 dowolnym.

W Bydgoszczy w kat. 17 i 18 latków Julia Gwaj zakwalifikowała się do 4 finałów B, w których zajęła następujące lokaty: 13 na 100 m motylkiem, 18 na 50 m motylkiem, 17 na 200 m zmiennym i 20 na 200 m motylkiem. 

SIERPIEŃ

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

* Od 7. miejsca Joanny Fiodorow, wychowanki UKS Technik Augustów i trenera Bogusława Sowóla, w trzecim już w jej karierze finale olimpijskim rzutu młotem start na Igrzyskach w Tokio zainaugurowali lekkoatleci z Suwałk i Augustowa. Asia z najlepszym wynikiem w sezonie - 73,83 m zajęła 7. miejsce. Mistrzynią olimpijską, po raz trzeci z rzędu, została Anita Włodarczyk - 78,48 m. a brązowy medal wywalczyła druga Polka Malwina Kopron (74,59 m).

* Maria Andrejczyk wicemistrzynią olimpijską w rzucie oszczepem. Chociaż liderką światowego rankingu oszczepniczek 2021 była wychowanka Karola Sikorskiego, to w Tokio musiała uznac wyższośc Chinki Shiying Liu, która już w pierwszej klejce posłała oszczep na odległość 66,34 m. Andrejczyk olimpijską batalię rozpoczęła od rzutu na odległość 62,56, co dawało jej 3. miejsce. W drugiej kolejce Andrejczyk swój wynik poprawiła na 64,61 m i jak się okazało był to jej najlepszy rzut, dzięki któremu o 5 (słownie: pięć) cm w końcowej klasyfikacji wyprzedziła trzecią w konkursie Australijkę Klesey-Lee Barber.

* Na XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio Polskę będzie reprzentowało 89 sportowców, w tym suwalczanka Joanna Mendak, pływaczka, podopieczna Edwarda Deca z MUKS Olimpijczyk Suwałki, która w Tokio będzie chorążym reprezentacji Polski. Dla Joanny Mendak będą to 5. igrzyska, a jej dorobek to 3 medale złote, 1 srebrny i 2 brązowe.

W Tokio Joanna Mendak z wynikiem 29.17 sekundy zajęła 7. miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym na 50 m stylem dowolnym w kategorii niedowidzących S13 i nie awansowała do finału Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio.

* Dla mieszkającego w Raczkach tenisisty stołowego Rafała Czupra to drugie po debiucie w Rio de Janeiro Igrzyska Olimpijskie, gdzie wywalczył srebrny medal. Niestety, naszemu tenisiście nie udał się rewanż za finał paraigrzysk w Rio. W Tokio znowu uległ Francuzowi Fabienowi Lamirault, ale tylko 2:3, po pięknym, stojącym na wysokim poziomie pojedynku. Finałowy mecz klasy 2 tenisa stołowego na wózkach trwał aż 42 minuty.


Rafał Czuper, dwukrotny wicemistrz paraolimpijski w tenisie stołowym z Rio i Tokio w grze indywidualnej, powiększył swoją kolekcję o brązowy medal w drużynie.

W półfinale rywalizacji drużynowej klasy 2 tenisa stołowego na wózkach Polska stoczyła niezwykle wyrównany mecz, ale uległa Korei 1:2. Rafał Czuper i Tomasz Jakimczuk walczyli jak lwy, ale w dramatycznym, obfitującym w wielkie emocje, trwającym aż 41 minut deblu przegrali z Jin Choel Parkiem i Soo Yong Cha 2:3.

Kolarstwo

* Aż 16 medali (6 złotych, 7 srebrnych i 3 brązowe) z Maratonów Kresowych w Supraślu oraz w Krasnymstawie na Lubelszczyźnie przywieźli reprezntanci Klubu Rowerowego MTB Suwałki.

Lista suwalskich medalistów: Supraśl: Zofia Rowińska – 2 mce w kategorii Kobiety 15-24 lata i 3 w OPEN; Filip Chmielewski – 2 w kat. żak – dystans MINI; Olaf Chmielewski – 3 w Mężczyźni 16-24 lata – dystans maraton , Marcin Gościński – 2 w kat.Mężczyźni  35- 39 lat, Antoni Wińcza  – 1 w kat. Mężczyźni  55-64 lata; Stanisław Kamiński  – 3 w kat. Mężczyźni  55-64 lata. Andrzej Bąkała – 1 w kat. Mężczyźni  65-69 lat, Dariusz Klin – 1 w kat. Mężczyźni  70 +

Krasnystaw – Mikołaj Szeliga – 1 w kat. Junior Młodszy 15-16 lat i 2 w OPEN; Marcin Gościński – 2 w kat. Mężczyźni  35- 39 lat; Stanisław Kamiński  – 2 w kat. Mężczyźni  55-64 lata; Andrzej Bąkała – 1 w kat. Mężczyźni  65-69 lat; Dariusz Klin – 2 w kat. Mężczyźni  70 +; Ewelina Gościńska – 1 w kat. kobiet na dystansie FIT.

Lekkoatletyka

* Ponad 200 zawodników z całego kraju i Polaków zza granicy ukończyło 9. już edycję Maratonu Wigry. Na mecie 13-kilometrowej Pogoni za Bobrem zameldowało się 162 biegaczy z Polski i Litwy. Organizowany przez krośnieńską Fundację Ultra Maraton Wigry, w tym roku ze startem w Wigrach i metą w Starym Folwarku, wygrał znany w całym regionie Andrzej Godlewski z Borawskich w czasie 03:09:00. Jeżeli chodzi o biegaczy z naszego regionu, na 20. pozycji uplasował się Jerzy Zalewski z Gawrych Rudy - 03:48:51, na 41. Przemysław Kuźma (Suwałki) - 04:08:32, a na 57. Karol Łachacz (Suwałki) - 04:16:24.

* Bieg za Bobrem na dystansie 13 kilometrów ze startem i metą w Starym Folwarku, ukończyło 162 zawodników. Zwyciężyło doskonale znane suwalczanom małżeństwo z Wydmin (na zdjęciu)  - Bartek  Osior - 00:46:00 i Beata Osior - 00:57:51, która była 12. w klasyfikacji generalnej. Drugi był Litwin Paulius Bieliūnas - 00:47:53, trzeci - Mateusz Leszczyński - 00:49:50, a suwalczanin Tadeusz Walendykiewicz zajął 4. pozycję - 00:51:20.

Piłka nożna

* Dopiero w 3 kolejce piłkarze suwalskich Wigier odnieśli pierwsze w sezonie 2021/22 zwycięstwo w 2 lidze pokonując w Elblągu Olimpię 1:0. Goladla Wigier już w 13 minucie strzelił Klaudiusz Krasa, posyłając piłkę do własnej, czyli Olimpii bramki.

* O smutnych wieściach z Bułgarii informują Wigry Suwałki. Po długiej walce z nowotworem, zmarł były napastnik Biało-Niebieskich Iwan Todorow. Miał 37 lat. Iwan Todorow był zawodnikiem Wigier w sezonie 2007/2008. Zdobył 6 goli, pomógł zespołowi prowadzonemu przez Zbigniewa Kaczmarka awansować do nowej II ligi. W Suwałkach pojawił się jeszcze w 2011 roku na charytatywnym Turnieju Mikołajkowym im. Tomka Godlewskiego.

Piłka siatkowa

* Trener Andy Read, który poprowadzi reprezentację Stanów Zjednoczonych na Mistrzostwach Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (NORCECA 2021) w siatkówce, powołał czternastoosobową kadrę, której kapitanem został Josh Tuaniga, rozgrywający Ślepska Malowu Suwałki.

* Wielki sukces siatkarzy Suwalskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Siatkówki! Podopieczni trenerów Bartosza Jasińskiego i Artura Łabacza wrócili z Wielkiego Finału Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving z dwoma złotymi medalami. Siatkarze Suwalskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Siatkówki zwyciężyli w dwóch kategoriach – “czwórek” oraz “dwójek” chłopców.

W kategorii “dwójek” młodzi suwalczanie pokonali w finale KS Metro Warszawa II 2:0 (17:15, 19:17). SUKSS Suwałki (kat. dwójki) – trener Artur Łabacz, zawodnicy: Bartosz Wiszniewski, Dominik Makowski, Piotr Urynowicz

W finałowym meczu kategorii “czwórek”rozprawili się z natomiast z Akademią Jastrzębskiego Węgla, również zwyciężając 2:0 (15:10, 15:9). SUKSS Suwałki (kat. czwórki) – trener Bartosz Jasiński, zawodnicy: Michał Wiśniewski, Michał Przeborowski, Igor Karczewski, Bartosz Ćwikowski, Adrian Rogowski.

 

Ciąg dalszy w części 2

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie