„Przebudowa suwalskiego stadionu kosztować będzie prawie 12 mln zł, z czego 3,8 mln stanowi dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zgodnie z umową termin zakończenia prac przewidziano na 31 sierpnia 2015 r." - pisaliśmy niemal przed rokiem, tuż po podpisaniu przez prezydenta Suwałk umowy z wykonawcą firmą Tamex Obiekty Sportowe S.A Warszawa. A tak wyglądał stadion w południe 1 września, a zatem dzień po zapisanym w umowie terminie oddania obiektu do użytku.
Jak widać prace na obiekcie trwają, a sportowcy i nie tylko oni już teraz zgłaszają swoje uwagi dotyczące nie wykonania a projektu stadionu. Konkretnie chodzi o coś, co w projekcie ma być dachem nad trybuną, a taką rolę (podobnie jak na stadionie piłkarskim) spełniać będzie dla kilku rzędów od góry, czy znajdującej się pod trybuną bieżni.
- Termin oddania obiektu przesunęliśmy na do 19 września, bowiem rozszerzyliśmy nieco zakres prac budowlanych – mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Chodzi o budowę chodników z obu stron trybuny oraz założenie zieleńców przy trybunie od strony ul. Wojska Polskiego.
Na naszych zdjęciach widać jednak, że nie tylko te dodatkowe prace spowodowały opóźnienie na palcu budowy. Wprawdzie tartan na bieżni leży, ale np. nie pomalowano linii dzielących ją na tory, trwają też prace przy części rozgrzewkowej.
Przypomnijmy, że nowa arena ma być wyposażona w następujące urządzenia:
a/ bieżnię okrężną 8 - torową o długości 400 m (będzie również bieżnię prostą 8 - torową do biegu na 100 m i 110 m przez płotki)
b/ czterościeżkowa skocznia do skoku w dal i trójskoku - zaprojektowana jako dwie dwukierunkowe skocznie, z rozbiegami o szerokości 1,22 m i zeskoczniami o wymiarach 4.02 m x 8.00 m (przy usytuowaniu belki do skoku w dal 2 m od zeskoczni oraz belek do trójskoku w odległości 13m i 11 m od zeskoczni).
c/ skocznia do skoku wzwyż - na południowym zakolu bieżni okrężnej, z zeskokiem 4 x 6 m x 0,7 m
d/ skocznia do skoku o tyczce - jedna dwukierunkowa, szerokość rozbiegu 1,22 m
e/ rów z wodą do biegu z przeszkodami
f/ dwie rzutnie do pchnięcia kulą
g/ rzutnia z klatką do rzutu dyskiem i młotem (sektor rzutów długości 90 m),
h/ dwie rzutnie do rzutu oszczepem, rozbiegi długości 36,45 m i 36,50 m,
Urządzenia treningowo – rozgrzewkowe:
a/ rzutnia do pchnięcia kulą o nawierzchni mineralnej, piaskowo – gliniastej, z sektorem o długości 25 m,
b/ bieżnia rozgrzewkowo - treningowa o dystansie 100m, czterotorowa, ze skrajnym torem stanowiącym jednocześnie rozbieg do skoku w dal i z zeskocznią o wymiarach 2,75 m x 8.00 m,
c/ rozbieg do skoku wzwyż pokrywający się częściową z bieżnią treningową
d/ treningowa rzutnia oszczepem, z rozbiegiem o długości 33 m i sektorem rzutów o długości 100 m,
e/ treningowa rzutnia dyskiem i młotem i sektorem rzutów długości 90 m,
Trybuna zadaszona wolnostojąca na 1040 miejsc, z pomieszczeniem dla aparatury do elektronicznego pomiaru czasu (fotofiniszu) i jej obsługi. Pod trybuną nawierzchnia poliuretanowa przepuszczalna i z kostki betonowej polbruk.