17.05.2016

Suwalczanie za Maciejem Dowborem na triathlonie w Olsztynie. Pierwszy z czterech

Czworo suwalczan – Barbara Paszkowska, Jarosław Perkowski, Krzysztof Wandzioch i Wojciech Klekotko, mimo kiepskiej pogody, ukończyło niedzielny triathlon na dystansie olimpijskim w Olsztynie. Zawody cyklu Elemental Tri Series zostaną rozegrane jeszcze w Augustowie, Blachowni i Białymstoku.

- I w tym roku chcę zaliczyć całą serię – mówi Wojciech Klekotko, suwalski maratończyk. – Dodatkowo, na początku lipca mam zamiar wystartować w ultramaratonie kolarskim Pierścień Tysiąca Jezior, w którym nonstop trzeba przejechać trasę Lubomino koło Dobrego Miasta – Sejny – Lubomino, liczącą 610 kilometrów.

W imprezie w Olsztynie 53-letni Klekotko, który w tym roku  ma już za sobą m.in. narciarski Bieg Wazów na 90 km i bieg maratoński w Brzegu na 42km 195 m, startował po raz drugi. I znowu zawodom odbywającym się w dniu Zimnej Zośki towarzyszyła fatalna pogoda.

- Przeszkadzał zwłaszcza silny wiatr – opowiada reprezentant Oil Transfer Sport Team. – Fala na jeziorze Ukiel była tak duża, ze po raz pierwszy część dystansu musiałem pokonać żabką.  Pechowa była dla mnie jazda na rowerze. Pękła linka do zmiany przerzutek, przez co uzyskałem gorszy czas.

Triathlon olimpijski – to 1,5 km pływania, 40 km na rowerze i 10 km biegu. W gronie ponad 300 śmiałków najszybszy był 18-letni Jacek Tyczyński z Głogowa, który pokonał trasę w czasie poniże dwóch godzin – 1:58:50. Drugi był były mistrz Europy Andreas Raelert z Niemiec.

Czternaste miejsce z czasem 2:11:18 zajął dziennikarz i prezenter telewizyjny Maciej Dowbor, który był czwarty w swojej kategorii wiekowej powyżej 35 lat.

Z suwalczan najwyższe 133. miejsce zajął Jarosław Perkowski (Białe Miśki) – 2:35:54. Rezultat ten dał mu 6. lokatę w kategorii 45 lat.

Startujący w kategorii 18 lat Krzysztof Wandzioch minął metę  na 145. miejscu z czasem 2:37:30 i wśród rówieśników był 9.

Wojciech Klekotko zajął 149. miejsce – 2:38:06 i w gronie 50-latków był trzeci. Pierwsza pozycja w tej kategorii przypadła Arturowi Kuryle z ATP Augustów, który wynik - 2:29:51 dal mu 98. pozycję.

Dziewiąta wśród kobiet, czwarta w swojej kategorii i  202.  w klasyfikacji generalnej była Barbara Paszkowska (Triathlon Suwałki Klub Fitness Guarana) -   2:46:57.