01.05.2024

VIII Półmaraton Doliną Rospudy i Bieg Jaćwinga. Gorąco od słońca i emocji [zdjęcia]

Majówkowa pogoda dopisała aż nadto. 1 maja nad Suwalszczyzną mocno świeciło słońce, które przez cały czas towarzyszyło biegaczom z całej Polski, którzy uczestniczyli w VIII Półmaratonie Dolina Rospudy i Filipowskim Biegu Jaćwinga.

Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Aktywni Znad Rospudy z Ryszardem Dykiertem na czele, przy współpracy Gminy Filipów oraz Gminy Bakałarzewo.

Półmaraton na trasie Filipów – Bakałarzewo – Filipów ukończyło 96 osób. Wygrał Marcin Getek z Ełku z czasem 1:16:25. Ponad trzy minuty za zwycięzcą na metę przybiegł Grzegorz Markiewicz z Czeremchy – 1:19:32, a trzecie miejsce zajął Maciej Kurowski z Warszawy – 1:25:55.

Były wielokrotny mistrz świata  w kajakarstwie,, Adam Wysocki ze Sparty Augustów był szósty – 1:31:24.

Dziewiąta w klasyfikacji ogólnej i 1. wśród kobiet była Edyta Burakiewicz z Augustowa – 1:33:39. Tuż za nią na metę wbiegł Henryk Hołdyński z Sejn - 1:34:08, a 12. był najszybszy z suwalczan, Rajmund Bałuli – 1:34:39.

Panów przedzieliła 11. na mecie, a 2. wśród pań Dominika Kalinowska z Białegostoku – 1:34:21. Trzecią z kobiet, 31. w klasyfikacji ogólnej była kolejna białostoczanka, Emilia Radziwońska – 1:49:34.

Oprócz pucharów i medali, zawodnicy i zawodniczki z podium w kategorii Open otrzymali nagrody finansowe. To samo w obu biegach, ale już bez podziału na płeć dotyczy najszybszego uczestnika z gmin – współorganizatorów. W półmaratonie był nim 17. na mecie Sebastian Syperek z Filipowa – 1:42:44.

Pierwszego i ostatniego zawodnika na mecie dzieliło aż półtorej godziny. Na 96. pozycji półmaraton ukończył Jarosław Czopek z Ełku – 2:47:03. Brawo za ambicję i wytrwałość!

„Zawodowcy” zdominowali wiodący malowniczą trasą nad jeziorami Filipowski Bieg Jaćwinga. Dystans 13,5 km najszybciej pokonał Andrzej Leończuk z Białegostoku – 0:48:05. Drugi był medalista mistrzostw Polski w półmaratonie, Przemysław Dąbrowski z Rzekunia -  0:49:49. Na najniższym stopniu podium stanął Marek Suchodolski z Augustowa – 0:50:58.

Najlepszy z suwalczan, Rafał Sokołowski zajął 9. miejsce – 0:58:54.

Suwalczanka, Emilia Kibitlewska triumfowała wśród kobiet, była 16. w klasyfikacji generalnej -  1:03:59. Na 17. pozycji i 2. wśród kobiet zameldowała się Magdalena Ardziewicz z Białegostoku – 1:06:28., a na 22. i 3. wśród pań kolejna suwalczanka, Barbara Bożeń – 1:10:12.

Najszybsza z gospodarzy i 37. na mecie była Marta Kozielska z Filipowa – 1:23:11.

Godzinę i trzy minuty za zwycięzcą na mecie zameldowała  się 70., ostatnia uczestniczka Biegu Jaćwinga, suwalczanka Sylwia Wasilewska – 1:51:40.