02.07.2021

Wygrali białostoczanin i Ukrainka, ale i suwalczanie dopisali w biegu na 5 km [zdjęcia]

Prawie 150 biegaczy z Polski, Ukrainy, Litwy i Wenezueli uczestniczyło w piątkowym biegu na 5 km, otwierającym trzydniowe Miejskie Święto Biegania w Suwałkach.

Impreza wróciła do miasta po rocznej przerwie, ale z centrum przeniosła się (ze startem i metą) nad zalew Arkadia. W piątek w dobrym tempie toczył się bieg na 5 km, chociaż wielu jego uczestników umiejętnie rozkładało siły tak, by wystarczyło ich na sobotnie główne wydarzenie - Reso Suwałki Półmaraton.

Rywalizację ukończyło 143 zawodnikówi zawodniczek. Wygrał 29-letni Andrzej Leończuk z Podlasia Białystok (00:15:58), przed Patrykiem Drężkiem z Białegostoku (00:16:13) i Rafałem Wronowskim z Bań Mazurskich (00:16:36).

Na 6. miejscu metę minął najszybszy z suwalczan Tadeusz Walendykiewicz (00:17:29) z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zarazem członek najlepszej drużyny.

Dziewiąta w klasyfikacji generalnej i 1. wśród kobiet była Valentyna Veretska z Ukrainy (00:17:49), a tuż za nią linię mety minęła druga wśród kobiet Ewa Jagielska z Prefbetu ( 00:17:52).

Trzynasty w ogóle i 2. spośród suwalczan był fizjoterapeuta Łukasz Drażba (00:18:26), któremu na trasie udanie towarzyszyła żona, Justyna (00:34:25). Podobnych rodzinnych i towarzyskich, a także zawodowych teamów było na trasie bardzo dużo.

Na 90. miejscu zawody ukończył wiceprezydent Suwałk, 48-letni  Roman Rynkowski (00:27:36), który w swojej kategorii wiekowej był 19.

Najszybszą z suwalczanek okazała się Joanna Karczewska (00:20:40), która zajęła 28. miejsce w klasyfikacji generalnej i triumfowała w swojej kategorii wiekowej.

Pełne wyniki biegu na 5 km znajdziesz TUTAJ

W sobotę o godz. 17.00 nad zalewem Arkadia rozpoczna się Elektromil Biegi Pełne Energii z udziałem dzieci, a o 20.00 wystartuje pierwszy w historii miasta Reso Suwałki Półmaraton (21,0975 km). Do historycznego biegu zgłosiło się 319 zawodników z USA, Łotwy, Litwy, Ukrainy i z całej Polski.