W tym jednym z największych wydarzeń sportowych organizowanych na terenie naszego województwa weźmie udział prawie 3 tys. zawodników, 731 trenerów, blisko 400 sędziów i przedstawicieli polskich związków sportowych. W Suwałkach w maju powalczą zapaśniczki i zapaśniczki, a po nich siatkarze.
W piątek (8.04) w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyło się uroczyste otwarcie olimpiady, podczas którego zarząd województwa reprezentowali jego członkowie: Wiesława Burnos i Marek Malinowski. Podlaski samorząd jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Znicz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zapalił mistrz igrzysk olimpijskich w Tokio w rzucie młotem, członek Team Podlaskie – Wojciech Nowicki.
Piątkowa gala oficjalnie rozpoczęła prawie dwa miesiące sportowych emocji. W imieniu marszałka Artura Kosickiego – gospodarza imprezy, uroczystość w operze otworzył Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny za sport. Zabierając głos, podkreślił, że organizacja tak dużego przedsięwzięcia to ogromna satysfakcja.
– Traktujemy to jako wyróżnienie okazane nam przez władze polskiego sportu, społeczności sportowej naszego regionu oraz docenienie sukcesów odnoszonych przed podlaskich zawodników na krajowej i międzynarodowej arenie – mówił.
Podczas uroczystości podlascy olimpijczycy wciągnęli na maszt flagę Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOL), a zawodnicy, trenerzy i sędziowie złożyli przysięgę. Zapłonął także olimpijski znicz. Zapalił go Wojciech Nowicki – lekkoatleta, 3-krotny brązowy medalista mistrzostw świata, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i mistrz igrzysk olimpijskich w Tokio w rzucie młotem, należący do Team Podlaskie.
W trakcie gali członkowie zarządu: Marek Malinowski i Wiesława Burnos oraz posłowie: Kazimierz Gwiazdowski i Mieczysław Baszko wręczyli złote, srebrne i brązowe odznaki Ministerstwa Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu” i wyróżnienia PKOL. Najwyższe laury resortowe otrzymali: Waldemar Grzegorzewski i Jarosław Mazurek, srebrną – Józef Bochenko, a brązowe: Marian Malinowski, Adam Roszkowski, Yuliya Strakovich, Cezary Wojna i Przemysław Zabawski.
Srebrne medale PKOL otrzymali: Karol Łebkowski – sędzia zapaśniczy klasy międzynarodowej, brązowy: Paweł Lenkiewicz – trener I klasy badmintona, były trener reprezentacji Polski juniorów, trener wielu medalistów Mistrzostw Polski i turniejów międzynarodowych; Przemysław Zabawski – trener główny i koordynator procesu szkoleniowego konkurencji rzutowych PZLA, a także Paweł Skowroński – medalista ME i MŚ w kajakarstwie, trener sekcji kajakowej UKS Dojlidy Białystok, aktualnie Prezes Podlaskiej Federacji Sportu.
Wydarzenie w operze zgromadziło przedstawicieli środowiska sportowego regionu, działaczy, samorządowców. Obecni na niej byli m.in.: Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, które to przejmie po województwie podlaskim organizację Olimpiady w przyszłym roku, a także Czesław Renkiewicz – prezydent Suwałk.
Olimpijskie rozgrywki potrwają do 27 maja. Uczestnicy w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych będą konkurować w 12 dyscyplinach sportowych. Wezmą w nich udział najlepsi zawodnicy w kategorii juniora młodszego ze wszystkich szesnastu województw. Sportowcy będą konkurować na arenach sportowych sześciu podlaskich miejscowości: Białegostoku, Suwałk, Łomży, Dąbrowy Białostockiej, Augustowa oraz gościnnie w Olkuszu w województwie małopolskim (akrobatyka sportowa) i w Nysie w województwie opolskim (gimnastyka sportowa).
Olimpiada jest finansowana z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego Organizatorem olimpiady, przy wsparciu Województwa Podlaskiego i ministerstwa sportu, jest Podlaska Federacja Sportu.
Wrota Podlasia
Fot. Kamil Timoszuk