01.04.2014

Będzie referendum w sprawie ziemi?

Bez wsparcia środków masowego przekazu, przy całkowitym milczeniu czołowych polskich polityków, społeczny komitet referendalny w sprawie obrony polskich lasów i ziemi zebrał ponad 1,3 mln podpisów pod referendum w tej sprawie. Na tym jeszcze nie koniec, bo liczenie trwa. Aby zgłosić w Sejmie obywatelski wniosek o przeprowadzenie referendum, niezbędne jest zebranie przynajmniej pół miliona prawidłowo złożonych podpisów.

Proponowane pytania referendalne sÄ… takie:

1. "Czy jesteÅ› za zobowiÄ…zaniem rzÄ…du do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemiÄ… dla obcokrajowców w Polsce uwzglÄ™dniajÄ…c, iż stanowisko rzÄ…du do zmiany w traktacie powinno być nastÄ™pujÄ…ce: zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców bÄ™dzie możliwy od roku, w którym siÅ‚a nabywcza Å›redniej pensji Polaka bÄ™dzie stanowiÅ‚a minimum 90 proc. Å›redniej siÅ‚y nabywczej mieszkaÅ„ców piÄ™ciu najbogatszych paÅ„stw Unii Europejskiej?".

2. "Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu finansowania albo funkcjonowania państwowego gospodarstwa leśnego Lasy Państwowe określonego w ustawie z dnia 28 września 1991 roku o Lasach Państwowych, co zabezpiecza dotychczasową rolę tego podmiotu w wypełnianiu potrzeb narodowych?".

Ceny z kosmosu

Zaniepokojenie rolników sprzedażą paÅ„stwowych gruntów rolnych jest zrozumiaÅ‚e, szczególnie, że od 2016 roku nie bÄ™dzie już w zasadzie żadnych ograniczeÅ„ dla ich wykupu przez obcokrajowców. Obecnie na przetargach rekordowa cena, jaka padÅ‚a na terenach protestu wyniosÅ‚a 124 tys. zÅ‚ za hektar! Kogo stać na takie bajoÅ„skie kwoty?
Rolnicy uważajÄ…, że chodzi o przejmowanie ziemi przez zagraniczne koncerny za pomocÄ… podstawionych osób tzw. „sÅ‚upów”. W ten sposób ziemia przeznaczona na powiÄ™kszenie gospodarstw rodzinnych do nich nie trafia.

Zabezpieczyć interesy polskiego rolnika

Rolnicy żądajÄ… takiego zmodyfikowania przepisów regulujÄ…cych obrót ziemiÄ… w Polsce, by w lepszy sposób zabezpieczono interesy polskich rolników. KupujÄ…cy powinien, np. mieć zakaz sprzedaży ziemi przez 15 lat, pod rygorem zapÅ‚acenia kary i obowiÄ…zek prowadzenia przez ten czas gospodarstwa rolnego.

Problem leży obecnie w tym, że w przetargach ograniczonych mogÄ… startować rolnicy, którzy majÄ… zaÅ›wiadczenie z danej gminy o tym, że prowadzÄ… tam dziaÅ‚alność rolniczÄ…, a Agencja NieruchomoÅ›ci Rolnych nie ma wyboru i musi dopuÅ›cić takÄ… osobÄ™ do przetargu. Tymi „sÅ‚upami” sÄ… zatem czÄ™stokroć sÄ…siedzi. KupujÄ… ziemiÄ™ za pieniÄ…dze uzyskane dziÄ™ki umowie pożyczki, jakÄ… zawarli z jakimÅ› zagranicznym podmiotem gospodarczym. W późniejszym etapie ów „sÅ‚up”, po prostu nie spÅ‚aca pożyczki i podmiot zagraniczny zaspokaja swojÄ… wierzytelność poprzez przejÄ™cie zakupionej nieruchomoÅ›ci.

„Nie tylko na Pomorzu Zachodnim dziejÄ… siÄ™ takie rzeczy. WszÄ™dzie jest wyprzedawana Polska ziemia w obce rÄ™ce, zarówno w niemieckie, duÅ„skie, holenderskie jak i szkockie -  mówiÅ‚ podczas protestu w Szczecinie Zbigniew Grajoszek, przewodniczÄ…cy Komitetu ProtestujÄ…cych Rolników Pomorskich przy NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.
Edward Kosmal, szef rolniczej "S" w regionie pomorskim mówiÅ‚ na spotkaniach z ministrem rolnictwa, że w obcych rÄ™kach może być ponad 100 tys. ha ziemi w zachodniopomorskim. Rolnicy twierdzÄ…, że wedÅ‚ug KRS (sprawdzali udziaÅ‚owców spóÅ‚ek i zmiany akcjonariatu) spóÅ‚ki majÄ… 117 tys. ha. Dwa razy tyle dzierżawiÄ…. To gÅ‚ównie Niemcy, DuÅ„czycy, Holendrzy. SkÄ…d takie dane? Organizacje rolnicze sprawdzajÄ…, z jakimi spóÅ‚kami powiÄ…zani sÄ… zwyciÄ™zcy przetargów, którzy licytujÄ… nawet 50-60 tys. zÅ‚ za hektar (przy normalnych cenach 20-30 tys. zÅ‚). Później monitorujÄ…, co dzieje siÄ™ z tymi gruntami. Oficjalnie sprzedać ich nie można, wiÄ™c sÄ… wnoszone aportem do spóÅ‚ek. Niektóre osoby stajÄ…ce do przetargów majÄ… udziaÅ‚y w kilku lub nawet kilkunastu spóÅ‚kach.

Zmodyfikować prawo

Marcin WroÅ„ski - prezes Instytutu Rozwoju Rolnictwa im. WÅ‚adysÅ‚awa Grabskiego proponuje nastÄ™pujÄ…ce rozwiÄ…zania: „Uważamy, że przepisy regulujÄ…ce obrót ziemiÄ… w Polsce powinny zostać zmodyfikowane tak, żeby w lepszy sposób zabezpieczać interesy polskich rolników. Ziemia to nie jest towar jak każdy inny i paÅ„stwo musi o tym pamiÄ™tać. Wzorem innych krajów w Unii Europejskiej muszÄ… zostać wprowadzone zaostrzenia w obrocie ziemiÄ…. Powinien istnieć, wymóg osobistego użytkowania zakupionej ziemi przez 15 lat, z zakazem jej wydzierżawiania i sprzedaży. Takie przepisy obowiÄ…zujÄ… we Francji.

Agencja NieruchomoÅ›ci Rolnych powinna czuwać nad tym, żeby ziemia rolna trafiaÅ‚a do prawdziwych rolników. Prawo pierwokupu muszÄ… mieć rolnicy tracÄ…cy swoje nieruchomoÅ›ci w skutek wywÅ‚aszczania. Tacy rolnicy posiadajÄ… najczęściej urzÄ…dzenia i maszyny do prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci, a zostajÄ… pozbawieni ziemi np. na potrzeby kopalni odkrywkowych.
WÅ‚adze powinny odmówić wyrażenia zgody na transakcje obrotu ziemiÄ… rolniczÄ…, gdy nabycie wskazuje na spekulacyjny charakter, gdy grunt nie ma sÅ‚użyć do powiÄ™kszenia istniejÄ…cego gospodarstwa, lub ma zostać trwale wyÅ‚Ä…czony z produkcji. Ze wzglÄ™du na nadmiernÄ… koncentracjÄ™ gruntów w rÄ™kach jednej osoby, transakcje takie powinny być blokowane. Takie przepisy istniejÄ… w Niemczech.

Od wstÄ…pienia Polski do Unii Europejskiej (2004 r.) ceny gruntów rolnych wzrosÅ‚y o 300%, a w niektórych rejonach Polski o 400%. Åšrednia cena ziemi rolnej w obrocie prywatnym pod koniec 2013 roku wynosiÅ‚a 26 tys. zÅ‚ za hektar. Oznacza to wzrost na przestrzeni ostatniego roku o 27%. Nasze grunty sÄ… i tak znacznie taÅ„sze niż w starych krajach Wspólnoty. Ponad dwukrotnie taÅ„sze niż w Niemczech, czterokrotnie taÅ„sze niż w Belgii i Danii, a ponad szeÅ›ciokrotnie taÅ„sze niż w Holandii. W Rumunii i BuÅ‚garii zakaz zakupu nieruchomoÅ›ci przez cudzoziemców obowiÄ…zywaÅ‚ tylko przed wstÄ…pieniem do UE, a ograniczenie byÅ‚o tylko dla gruntów rolnych. Inwestorzy zagraniczni znaleźli jednak sposób na jej kupno i obecnie w Rumunii 25% powierzchni gruntów rolnych jest w posiadaniu WÅ‚ochów, a 16% Niemców” - konkluduje prezes Instytutu Rozwoju Rolnictwa im. WÅ‚adysÅ‚awa Grabskiego

Nie prywatyzować lasów

Co prawda rzÄ…dzÄ…ca koalicja zapewnia, że nie ma zamiaru prywatyzowania Lasów PaÅ„stwowych, to jednak decyzje o zabraniu im olbrzymich Å›rodków finansowych, rodzÄ… spoÅ‚eczne obawy, iż w ten sposób rzÄ…dzÄ…cy mogÄ… doprowadzić lasy do bankructwa.

Prof. Jan Szyszko, podczas konferencji w Sejmie 27 marca br., zauważyÅ‚, że rzÄ…d PO i PSL w 26 godzin doprowadziÅ‚ do przyjÄ™cia ustawy o lasach, destabilizujÄ…cej system finansowy Lasów PaÅ„stwowych (przypomnijmy: 650 mln zÅ‚ wpÅ‚aty z Lasów PaÅ„stwowych miaÅ‚o trafić na drogi lokalne, a od 2016 r. majÄ… wpÅ‚acać Skarbowi PaÅ„stwa 2 proc. swoich przychodów). Ale bÅ‚yskawicznie też powstaÅ‚ komitet obywatelski, domagajÄ…cy siÄ™ referendum w obronie lasów i ziemi. Akcja zbierania podpisów swojÄ… szybkoÅ›ciÄ… zaskoczyÅ‚a nawet organizatorów – podpisy zbiera siÄ™ wszÄ™dzie, wszyscy sÄ… zaniepokojeni destabilizacjÄ… systemu finansowego Lasów PaÅ„stwowych. Akcja jest ponadpartyjna, ogólnopolska, obywatelska i ponad podziaÅ‚ami politycznymi – mówiÅ‚ byÅ‚y minister Å›rodowiska.

PoseÅ‚ Dariusz BÄ…k (byÅ‚y dyr. LP w Toruniu) dodaÅ‚, że nie ma zamkniÄ™tego planu finansowo-gospodarczego w LP na 2014 r., najprawdopodobniej LP zaniechajÄ… budowy dróg leÅ›nych, które sÄ… narzÄ™dziem obniżania kosztów. NaÅ‚ożony haracz doprowadzi do niewydolnoÅ›ci finansowej Lasów PaÅ„stwowych, a wtedy zacznie siÄ™ handel zasobami - przewidywaÅ‚. Lasy PaÅ„stwowe majÄ… jednÄ… czwartÄ… powierzchni kraju. Dlatego spoÅ‚eczeÅ„stwo tak aktywnie reaguje i chce referendum w tej sprawie. DotÄ…d nierzadko doprowadzano przedsiÄ™biorstwa do niewydolnoÅ›ci i wtedy prywatyzowano. Wiele spóÅ‚ek jest zainteresowanych nabywaniem ziemi w Polsce. Protesty w zachodniopomorskim pokazaÅ‚y, że ktoÅ› sobie zapewnia możliwość przejmowania ziemi w Polsce od 2016 r., tu siÄ™ otwierajÄ… nowe możliwoÅ›ci – oceniÅ‚. Ziemia w Holandii czy Belgii kosztuje 36-38 tys. euro za ha, w naszym kraju - 6 tys. – wyjaÅ›niaÅ‚ poseÅ‚.

Do TrybunaÅ‚u Konstytucyjnego 28 marca br. trafiÅ‚ wniosek Prawa i SprawiedliwoÅ›ci o uznanie niekonstytucyjnoÅ›ci zapisów znowelizowanej ustawy o lasach – dowiedziaÅ‚ siÄ™ „Nasz Dziennik”.

Natomiast 25 marca br. kluby PO i PSL zÅ‚ożyÅ‚y w Sejmie projekt zmian w konstytucji uniemożliwiajÄ…cy prywatyzacjÄ™ Lasów PaÅ„stwowych. Pod projektem podpisaÅ‚o siÄ™ ponad 250 posÅ‚ów, oprócz przedstawicieli PO i PSL, także posÅ‚owie SLD. UstawÄ™ o zmianie konstytucji uchwala Sejm wiÄ™kszoÅ›ciÄ… co najmniej 2/3 gÅ‚osów (307) w obecnoÅ›ci co najmniej poÅ‚owy ustawowej liczby posÅ‚ów oraz Senat bezwzglÄ™dnÄ… wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów w obecnoÅ›ci co najmniej poÅ‚owy ustawowej liczby senatorów.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie