Nie jest wykluczone, że Litwa szybciej od Polski doczeka się zniesienia rosyjskiego embarga na eksport wieprzowiny. Jak poinformował rzecznik prasowy służby weterynaryjnej Rossielchoznadzor, Aleksiej Aleksiejenko, osiągnięto porozumienie stanowiące, że eksport będą mogły wznowić jedynie przedsiębiorstwa o najwyższym stopniu bezpieczeństwa.
„TrwajÄ… dość intensywne prace. Litwa walczy z afrykaÅ„skim pomorem Å›wiÅ„ i inne kwestie rozwiÄ…zuje bardziej aktywnie niż, na przykÅ‚ad, Polska. DziaÅ‚ania Litwy sÄ… na najwyższym poziomie z caÅ‚ej Unii” – powiedziaÅ‚ Aleksiejenko.
Jak dodaÅ‚ jednak, na razie nie wiadomo, kiedy zostanie wznowiony eksport litewskiej wieprzowiny do Rosji. Zagrożenie rozprzestrzeniania siÄ™ niebezpiecznego dla zwierzÄ…t domowych wirusa wywoÅ‚ujÄ…cego chorobÄ™ afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ na Litwie wciąż istnieje. W zwiÄ…zku z tym rzÄ…dowa komisja do spraw sytuacji nadzwyczajnych zdecydowaÅ‚a o przedÅ‚użeniu stanu nadzwyczajnego na terenie rejonów: solecznickiego, oraÅ„skiego, Å‚oździejskiego i olickiego do 24 stycznia 2015 r.
Jak Litwa walczy z afrykańskim pomorem świń:
PÅ‚ot
RzÄ…d litewski podjÄ…Å‚ szereg skutecznych dziaÅ‚aÅ„. Litwa podjęła m.in. w br. decyzjÄ™, że zbuduje ogrodzenie wzdÅ‚uż liczÄ…cej 678 km granicy z BiaÅ‚orusiÄ… za wÅ‚asne pieniÄ…dze, bo Bruksela nierychliwa. Na ten cel Ministerstwo Finansów przeznaczyÅ‚o 1,9 mln litów (600 tys. euro). Wilno wyraziÅ‚o determinacjÄ™, aby zbudować ogrodzenie, a potem domagać siÄ™ rekompensaty od UE.. "Litwa jest zewnÄ™trznÄ… granicÄ… UE, wiÄ™c skuteczność podjÄ™tych Å›rodków bÄ™dzie miaÅ‚a znaczenie dla caÅ‚ej Europy" - powiedziaÅ‚ szef SÅ‚użby Weterynaryjnej i Å»ywnoÅ›ci - Jonas Milus. PÅ‚ot stanÄ…Å‚ na poczÄ…tku maja br., a nowych przypadków padÅ‚ych dzików już nie zanotowano.
Tymczasem na Podlasiu zanotowano w tych dniach już ósmy w Polsce przypadek zarażenia afrykaÅ„skim pomorem Å›wiÅ„ u dzików - poinformowaÅ‚ w piÄ…tek (11.07) w komunikacie GÅ‚ówny Lekarz Weterynarii. ZwierzÄ™ znalezionego na terenie gminy Gródek (powiat biaÅ‚ostocki, województwo podlaskie) w odlegÅ‚oÅ›ci ok. 1,5 km od miejscowoÅ›ci Wiejki i ok. 6 km od granicy polsko-biaÅ‚oruskiej. Obecny przypadek zakażenia ASF zlokalizowano na obszarze objÄ™tym ograniczeniami wprowadzonymi po wykryciu kilka miesiÄ™cy temu wirusa u padÅ‚ych dzików.
Zdaniem polskiego senatora ZdzisÅ‚aw Pupy, czÅ‚onka senackiej komisji rolnictwa, w Polsce trzeba byÅ‚o już dawno zbudować takie ogrodzenie wzdÅ‚uż pasa granicznego z BiaÅ‚orusiÄ…, co by kosztowaÅ‚o 8 mln zÅ‚, ale ochroniÅ‚oby przed przedostawaniem siÄ™ kolejnych zarażonych dzików na terytorium Polski. Obecnie - wedÅ‚ug ekspertów - straty rolników sÄ… o wiele wyższe.
Odstrzał
Już na poczÄ…tku roku litewski rzÄ…d postanowiÅ‚, że myÅ›liwi otrzymajÄ… za jednego upolowanego dzika do 240 litów. Dotyczy to sztuk upolowanych od 7 lutego br. a wypÅ‚aty sÄ… dokonywane od 1 lipca br. O masowy odstrzaÅ‚ dzików apeluje do Sejmiku Podlaskiego i rzÄ…du m.in. Podlaska Izba Rolnicza. Zdaniem Izby, istnieje również niebezpieczeÅ„stwo rozprzestrzeniania wirusa pomoru Å›wiÅ„ przez psy i koty, dlatego wnioskuje o wprowadzenie nakazu odÅ‚owu i odstrzaÅ‚u bezpaÅ„skich psów i kotów, które mogÄ… mieć kontakt z padlinÄ… i przenosić wirusa do gospodarstw. Podobne zagrożenie Izba widzi w gatunkach ptaków krukowatych (kruk, wrona siwa, gawron), żerujÄ…cych na padlinie i na różnych karmach wokóÅ‚ gospodarstw. Dlatego domaga siÄ™, by zostaÅ‚y one wyjÄ™te spod ochrony na obszarze zagrożonym pomorem. Nasze paÅ„stwo jest ponoć biedne i nie ma pieniÄ™dzy na odstrzaÅ‚.
Pomoc rolnikom
Wsparcie dla rolników w zwiÄ…zku z afrykaÅ„skim pomorem Å›wiÅ„ w strefie buforowej na Litwie wzrosÅ‚o do 6,4 mln euro.
Instytut Ekonomiki Agrarnej przygotowaÅ‚ arkusz kalkulacyjny, dotyczÄ…cy gospodarstw rolnych, które wchodzÄ… w skÅ‚ad strefy buforowej w zw. z afrykaÅ„skim pomorem Å›wiÅ„ (ASF). Za maciorÄ™ hodowcy otrzymali 1 tys. 75 lt, za dorosÅ‚Ä… Å›winiÄ™ – 500 lt i za prosiaka – 165 lt. To o wiele wiÄ™cej niż otrzymać majÄ… polscy rolnicy.
Poza tym sÄ… pieniÄ…dze na alternatywy gospodarcze na wsi. Ministerstwo Rolnictwa przedÅ‚użyÅ‚o wÅ‚aÅ›nie okres skÅ‚adania wniosków o wsparcie dziaÅ‚aÅ„ z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich: druga sfera dziaÅ‚alnoÅ›ci (sektor hodowla w otulinie) do 29 sierpnia informuje agencja LETA / ELTA.
Pomoc bÄ™dzie udzielana tylko tym kandydatom, którzy byli zaangażowani w hodowlÄ™ w strefie buforowej afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„. Fundusze sÄ… przeznaczone na wsparcie produkcji podstawowych produktów - miÄ™sa, mleka i jaj.
Alternatywy dla rolników
AfrykaÅ„ski pomór Å›wiÅ„ może caÅ‚kowicie zrujnować hodowlÄ™. Litewski rzÄ…d stara siÄ™ częściowo zrekompensować straty gospodarstwom dotkniÄ™tym afrykaÅ„skim pomorem Å›wiÅ„. Ministerstwo Rolnictwa Litwy zachÄ™ca je do ubiegania siÄ™ o wsparcie funduszy Unii Europejskiej, które pozwoliÅ‚yby rozwijać alternatywne kierunki. "Nie zostawimy hodowców trzody chlewnej, których gospodarstwa ucierpiaÅ‚y z powodu afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„, na pastwÄ™ losu. Jest okazja dla rolników, mieszkaÅ„ców wsi, bardzo maÅ‚ych, maÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorstw, aby stworzyć alternatywnÄ… dziaÅ‚alność” - powiedziaÅ‚ Minister Rolnictwa Litwy. SÄ… akceptowane wnioski o finansowanie projektów o wartoÅ›ci do 690.000 LTL 200.000 euro), a procedury uproszczone sÄ… stosowane wobec wnioskodawców ubiegajÄ…cych siÄ™ o wsparcie mniejsze niż 260.000 LTL (75.000 euro).
JednÄ… z nisz, w tym i eksportowych mogÄ… być tradycyjne produkty. Komisja Europejska wciÄ…gnęła już litewski ser twarogowy na listÄ™ specjaÅ‚ów o Chronionej Nazwie Pochodzenia i Chronionym Oznaczeniu Geograficznym UE. Oprócz biaÅ‚ego sera twarogowego na tej liÅ›cie jest już "skilandis" (rodzaj wÄ™dliny), który posiada oznaczenie Gwarantowanej Tradycyjnej SpecjalnoÅ›ci oraz miód regionu sejneÅ„skiego i Å‚odziejskiego, majÄ…cy oznaczenie Chronionej Nazwy Pochodzenia.
Litewski ser twarogowy, jak podajÄ… pisane źródÅ‚a historyczne - dworskie inwentarze XVI w., byÅ‚ produkowany już w Å›redniowieczu" – wyjaÅ›nia kierowniczka WydziaÅ‚u JakoÅ›ci Departamentu Produkcji Rolnej i PrzemysÅ‚u Spożywczego, AngelÄ— LiubeckienÄ—. Tradycyjny sposób produkcji tego sera, gdy masa twarogowa jest wpychana rÄ™koma do trójkÄ…tnych woreczków z tkaniny, której szerszy koniec zawiÄ…zywany na wÄ™zeÅ‚, zachowaÅ‚ siÄ™ dotychczas.
LiubeckienÄ— podkreÅ›liÅ‚a, że litewski ser twarogowy, ze znakiem Chronionego Oznaczenia Geograficznego, może być naturalny, z dodatkiem przypraw, wÄ™dzony, pieczony bÄ…dź suszony. Natomiast nie wolno do niego dokÅ‚adać dodatków spożywczych, barwników czy substancji zapachowych.
W kolejce oczekujÄ…cych na unijny certyfikat sÄ… jeszcze 4 litewskie produkty: miód pitny Stakliškių, ser Liliputas, chleb domowy DaujÄ—nų oraz żmudzki "kastynis". KE ogóÅ‚em zarejestrowaÅ‚a ponad 1.100 nazw produktów rolnych: serów, wÄ™dlin, owoców i warzyw, piwa, pieczywa i inne.
Holenderski wzór
Litewski rzÄ…d popiera maÅ‚orolnych, proponujÄ…c im przestawianie siÄ™ na hodowlÄ™ tradycyjnych ras, agroturystykÄ™. Popiera też rodzimych farmerów, którzy nabyli ziemiÄ™ od byÅ‚ych koÅ‚choźników, ale jest ich niezbyt wielu. Wskazuje przy tym m.in. na przykÅ‚ad Holandii, gdzie w czerwcu 2012 roku. ogÅ‚oszono plan ograniczania hodowli w dużych fermach. Zgodnie z decyzjÄ… holenderskiego rzÄ…du z maja 2012 roku, w jednym gospodarstwie rolnym można hodować nie wiÄ™cej, jak 500 krów mlecznych, liczba cielÄ…t oraz prosiÄ…t w specjalistycznych gospodarstwach nie bÄ™dzie mogÅ‚a przekroczyć 1,5 -2 tysiÄ™cy sztuk, tuczników, 7 - 10 tysiÄ™cy, kur niosek - 175 tys. sztuk, a brojlerów 240 tys. sztuk.
Polskie zakÅ‚ady miÄ™sne wypowiadajÄ… umowy rolnikom z terenów dotkniÄ™tych ASF
Tymczasem w Polsce sytuacja jest coraz trudniejsza. Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowaÅ‚a nawet do ministra rolnictwa o lepszÄ… ochronÄ™ interesów producentów trzody z terenów, na które zostaÅ‚y naÅ‚ożone ograniczenia po wystÄ…pieniu ognisk ASF. ZakÅ‚ady miÄ™sne wypowiadajÄ… bowiem tym producentom umowy kontraktacyjne, przez co sÄ… zmuszeni do sprzedaży Å›wiÅ„ po cenach znacznie niższych niż koszty produkcji.
KRIR w piÅ›mie skierowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawia aktualnÄ… sytuacjÄ™ producentów trzody chlewnej z Podlasia. W liÅ›cie czytamy, że - zakÅ‚ady miÄ™sne jednostronnie wypowiadajÄ… umowy kontraktacyjne i programowe z cenÄ… negocjacyjnÄ… na dostawy tuczników od producentów trzody chlewnej z terenów objÄ™tych ograniczeniami zwiÄ…zanymi z afrykaÅ„skim pomorem Å›wiÅ„.
Wypowiadanie umów przez zakÅ‚ady miÄ™sne zmusza rolników do sprzedaży swoich zwierzÄ…t poÅ›rednikom po cenach znacznie zaniżonych, które ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ na poziomie 3,50-3,90 zÅ‚/kg.
Jan Wyganowski