W najbliższym czasie Sejm ma przyjąć ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Projekt został już skierowany przez sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi do drugiego czytania. Projekt dostosowuje przepisy ustawy do przepisów UE w zakresie możliwości określenia wysokości dopłaty do składki do 65% kosztów składek ubezpieczeniowych.
Ponadto w projekcie ustawy zaproponowano stosowanie 50 % dopÅ‚at do skÅ‚adek ubezpieczenia do wysokoÅ›ci 5% sumy ubezpieczenia z tytuÅ‚u ubezpieczenia zbiorów w uprawach warzywnych i sadowniczych. Aktualnie producenci owoców i warzyw nie majÄ… dostÄ™pu do dopÅ‚at w przypadku stosowania przez zakÅ‚ady ubezpieczeÅ„ stawek taryfowych w wysokoÅ›ciach wyższych niż 6% sumy ubezpieczenia upraw. Nowe rozwiÄ…zanie zwiÄ™kszy ochronÄ™ ubezpieczeniowÄ… upraw warzyw gruntowych oraz drzew i krzewów owocowych.
W projekcie dokonano zmianÄ™ treÅ›ci upoważnienia dla ministra wÅ‚aÅ›ciwego do spraw rolnictwa do okreÅ›lenia, w porozumieniu z ministrem wÅ‚aÅ›ciwym do spraw finansów publicznych, sposobu rozliczania dotacji na pokrycie części odszkodowaÅ„ wypÅ‚aconych w zwiÄ…zku z suszÄ…, w tym do okreÅ›lenia wzorów sprawozdania i rozliczenia tej dotacji. Zaproponowano skrócenie z 30 do 14 dni terminu, od którego nastÄ™puje odpowiedzialność zakÅ‚adu ubezpieczeÅ„ po zawarciu umowy obowiÄ…zkowego ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka wystÄ…pienia szkód spowodowanych przez powódź i suszÄ™ w celu zwiÄ™kszenia ochrony ubezpieczeniowej upraw z tytuÅ‚u wystÄ…pienia szkód spowodowanych przez te żywioÅ‚y.
Ostatnia zmiana dotyczy wprowadzenia możliwoÅ›ci zawierania umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierzÄ…t gospodarskich z grupÄ… zakÅ‚adów ubezpieczeÅ„ wspóÅ‚pracujÄ…cych na podstawie porozumienia koasekuracyjnego, tj. kilka zakÅ‚adów wspólnie udzielać bÄ™dzie ochrony ubezpieczeniowej producentom rolnym i partycypować w ryzyku ubezpieczeniowym na ustalonych przez siebie zasadach i ustalonych proporcjach. RozwiÄ…zanie takie umożliwi dziaÅ‚anie na rynku ubezpieczeÅ„ rolniczych tym zakÅ‚adom ubezpieczeÅ„, które ze wzglÄ™dów organizacyjnych bÄ…dź kapitaÅ‚owych zamierzajÄ… wspóÅ‚dziaÅ‚ać w oferowaniu ochrony ubezpieczeniowej upraw rolnych i zwierzÄ…t gospodarskich. Powinno to przyczynić siÄ™ do zwiÄ™kszenia konkurencyjnoÅ›ci na rynku ubezpieczeÅ„ rolniczych oraz pozytywnie wpÅ‚ynąć na jakość obsÅ‚ugi i likwidacji szkód w tym segmencie rynku.
Zaproponowane rozwiązania uzyskały notyfikację w Komisji Europejskiej. Projekt zmiany ustawy został przesłany do notyfikacji w Komisji Europejskiej w 30 września 2014 r. , a Komisja Europejska dokonała notyfikacja tego programu pomocy państwa w dniu 17 lutego 2015 r.
W Polsce z dopÅ‚at do ubezpieczeÅ„ korzysta 143 tys. rolników. W zeszÅ‚ym roku przeznaczono na ten cel 200 mln zÅ‚, z czego wykorzystano ok. 160 mln.
Jan Wyganowski
Å»róÅ‚dÅ‚o: MRIRW