18.11.2014

Ptasia grypa w Europie

Po kilku latach przerwy, znów w Europie pojawiła się ptasia grypa. Na razie wykrytą ja w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Komisja Europejska wprowadziła czasowy zakaz eksportu drobiu z tych rejonów.

Na poczÄ…tku listopada w gospodarstwie hodowlanym indyków w Heinrischwalde, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, w póÅ‚nocno-wschodniej części Niemiec (60 km od Szczecina), stwierdzono obecność wirusa wysoko zjadliwej ptasiej grypy - podtyp H5N8. Jest to pierwszy przypadek pojawienia siÄ™ tego groźnego szczepu ptasiej grypy w Europie. Do tej pory wystÄ™powaÅ‚ on tylko w Azji. W zakażonym gospodarstwie ubojowi poddano 31 tys. indyków, wprowadzono strefy zapowietrzonÄ… i zagrożonÄ… oraz inne Å›rodki ochronne. W promieniu 50 km od fermy w Heinrichswalde wprowadzono zakaz wypuszczania drobiu z pomieszczeÅ„.

W ub. tygodniu także holenderscy lekarze wykryli wirusa ptasiej grypy na fermie drobiu w centralnej części kraju. Po znalezieniu szczepu H5N8 ptasiej grypy na farmie kurczÄ…t holenderski rzÄ…d wprowadziÅ‚ zakaz transportu drobiu i jaj w caÅ‚ej Holandii. Wszystkie 150.000 kurczÄ…t na farmie w Hekendorp, 65 kilometrów (40 mil) na poÅ‚udnie od Amsterdamu, ubito, a 16 innych pobliskich gospodarstw sprawdzano. Nie jest jasne, w jaki sposób ptaki zaraziÅ‚y siÄ™ chorobÄ…. Ten typ wirusa jest Å›miercionoÅ›ny dla ptaków i prawdopodobnie może przechodzić na czÅ‚owieka. Pracowników fermy, gdzie wykryto wirusa, objÄ™to kwarantannÄ…,

Z kolei brytyjscy lekarze weterynarii badajÄ… sprawÄ™ wirusa ptasiej grypy H5 w póÅ‚nocnej Anglii. Ubito już 6.000 kaczek w gospodarstwie hodowlanym w obszarze Driffield East Yorkshire. Badania prowadzone sÄ… również w okolicznych gospodarstwach. To byÅ‚ pierwszy wybuch epidemii ptasiej grypy w Wielkiej Brytanii w ciÄ…gu minionych szeÅ›ciu lat,

Komisja Europejska reaguje

Komisja Europejska przyjęła w poniedziaÅ‚ek, 17 listopada br., dwie decyzje skierowane do Holandii i Wielkiej Brytanii, okreÅ›lajÄ…ce obszary, które zostaÅ‚y objÄ™te rygorystycznymi ograniczeniami weterynaryjnymi przez paÅ„stwa czÅ‚onkowskie, i gdzie sÄ… stosowane Å›rodki, zgodnie z przepisami UE. DziaÅ‚ania majÄ… na celu szybkie objÄ™cie choroby kontrolÄ… i zapobieżenie rozprzestrzenianiu siÄ™ wysoce szkodliwej grypy ptaków do innych paÅ„stw czÅ‚onkowskich i paÅ„stw trzecich, przy minimalizacji zakÅ‚óceÅ„ w handlu.
Åšrodki te obejmujÄ… też ubój drobiu w dotkniÄ™tym chorobÄ… gospodarstwie, ustanowienie stref ochrony i nadzoru, wprowadzenie Å›rodków sanitarnych (czyszczenie i dezynfekcja), zakaz sprzedaży żywego drobiu, jaj, miÄ™sa drobiowego i innych produktów drobiowych do innych krajów UE i krajów spoza UE.

W komunikacie KE czytamy m.in. „TrwajÄ… badania epidemiologiczne w celu zidentyfikowania możliwego źródÅ‚a wirusa. Fakt, że trzy ostatnie ogniska w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii, miaÅ‚y miejsce w pobliżu terenów wilgotnych, miejsc bytowania dzikiego ptactwa i braku innego możliwego poÅ‚Ä…czenia epidemiologicznego istniejÄ…cego miÄ™dzy nimi, wskazuje na dzikie ptaki wÄ™drowne, jako możliwe źródÅ‚o wirusa. Gatunki dzikich Å‚abÄ™dzi mogÄ… być nosicielami wirusa, bez oznak choroby. Zainteresowane paÅ„stwa czÅ‚onkowskie powinny dokonać oceny danych z nadzoru dzikich ptaków i zwiÄ™kszyć kontrolÄ™. W zwiÄ…zku z tym Komisja zwróciÅ‚a siÄ™ do paÅ„stw czÅ‚onkowskich UE o zwiÄ™kszenie bezpieczeÅ„stwa biologicznego w gospodarstwach rolnych”.

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) stwierdza w swojej ocenie, że ryzyko zagrożenia ptasiÄ… grypÄ… wÅ›ród ludzi jako niskie, jeÅ›li wszystkie europejskie standardy sanitarne bÄ™dÄ… przestrzegane. Osobami zagrożonymi sÄ… przede wszystkim osoby w bezpoÅ›rednim kontakcie z lub obsÅ‚ugujÄ…ce chore ptactwo, np. rolnicy i lekarze weterynarii. Ryzyko to można ograniczyć, stosujÄ…c odpowiednie Å›rodki ochrony indywidualnej.

Ptasia grypa, influenza ptaków – ostra choroba zakaźna wystÄ™pujÄ…ca powszechnie u ptaków, wywoÅ‚ana przez typ A wirusa grypy, który należy do rodziny Orthomyxoviridae, rodzaju Influenzavirus A.

Wirus ginie w temperaturze 70 °C. W zbiornikach wodnych, czÄ™sto zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność przez 4 dni w 22 °C i ponad 30 dni w 0 °C. Najpopularniejszym lekiem dla ludzi przeciw ptasiej grypie jest oseltamivir.

Wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla ludzi (pod warunkiem przestrzegania zasad higieny), jednak wywoÅ‚aÅ‚ panikÄ™ wÅ›ród spoÅ‚eczeÅ„stwa, gÅ‚ównie z powodu podawania w mediach danych statystycznych w taki sposób, aby wydawaÅ‚o siÄ™, że zagrożenie jest wiÄ™ksze niż w rzeczywistoÅ›ci. Do tej pory wirus H5N1, od wybuchu w 2003 roku, zabiÅ‚ ponad 400 osób, gÅ‚ównie w Azji PoÅ‚udniowo-Wschodniej. Z kolei ofiarami szczepu H7N9 padÅ‚o ponad 170 osób od 2013 roku.
W Egipcie zmarÅ‚a w listopadzie br. 19-letnia kobieta, która zaraziÅ‚a siÄ™ ptasiÄ… grypÄ… od ptactwa, zainfekowanego wirusem H5N1. To już druga w tym roku Å›miertelna ofiara tej choroby w Egipcie - poinformowaÅ‚ w poniedziaÅ‚ek rzecznik egipskiego resortu zdrowia. W sumie w Egipcie zanotowano w tym roku siedem przypadków ptasiej grypy u ludzi. Ostatnia ofiara zmarÅ‚a w szpitalu w Muhafazie Asjut w poÅ‚udniowej części kraju.

Ptasia grypa w Polsce wystÄ…piÅ‚a w grudniu 2007 r. w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach pÅ‚ockim i żuromiÅ„skim) oraz warmiÅ„sko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elblÄ…skim i ostródzkim). W wyniku tej choroby, sÅ‚użby weterynaryjne zlikwidowaÅ‚y 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj. Straty hodowców drobiu z tego tytuÅ‚u zostaÅ‚y ocenione na ponad 19 mln zÅ‚.
WczeÅ›niej choroba ta wystÄ™powaÅ‚a w Polsce od jesieni 2005 r. do wiosny 2006 r. PtasiÄ… grypÄ™ wykryto w kilku ogniskach, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, ÅšwinoujÅ›ciu oraz w woj. lubuskim. Wirus zostaÅ‚ wykryty jedynie u dzikich ptaków, nie byÅ‚o zachorowaÅ„ u drobiu domowego.
Polskie sÅ‚użby weterynaryjne na bieżąco monitorujÄ… sytuacjÄ™ w zwiÄ…zku z pojawieniem siÄ™ nowego szczepu wirusa ptasiej grypy - poinformowaÅ‚ PAP w poniedziaÅ‚ek17 listopada br., zastÄ™pca GÅ‚ównego Inspektora Weterynaryjnej, Krzysztof Jażdżewski.
 
Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie