Niestety, nie z Polski, ale z Francji, Danii, Włoch i Holandii. O tym poinformował agencję TASS zastępca szefa Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselchoznadzor) Aleksiej Alexeenko. Te kraje będą mogły niebawem eksportować do Rosji żywe krowy, byki i cielęta, a także podroby drobiowe, tłuszcz i mączkę mięsną.
Zapobiegliwi Francuzi
Polska, jak wiadomo, stoi w pierwszym rzÄ™dzie walczÄ…cych z RosjÄ…, wiÄ™c na jej Å‚askawość nie może liczyć. Na Å‚askawość UE, zresztÄ…, też nie. Oto wÅ‚aÅ›nie, 21 listopada br. Komisja Parlamentu Europejskiego zatwierdziÅ‚a wniosek o zapewnieniu jednego miliona euro pomocy UE dla byÅ‚ych pracowników francuskiej ubojni w Bretanii GAD Abattoirs. Zwolnieni pracownicy GAD Abattoirs we Francji, to ofiary upadku francuskiego przemysÅ‚u wieprzowiny i w wkrótce mogÄ… otrzymać duży pakiet pomocy z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). Komisja Europejska zaproponowaÅ‚a pakiet wart milion euro w październiku, w nastÄ™pstwie wniosku Francji, a teraz PE, zgadza siÄ™, aby zapÅ‚acić eksperta z unijnej kasy dla 760 pracowników zwolnionych przez bretoÅ„skie rzeźnie. Wniosek Komisji zostaÅ‚ przyjÄ™ty przez Komitet Budżetowy Parlamentu Europejskiego w dniu 20 listopada i bÄ™dzie poddany pod gÅ‚osowanie na sesji plenarnej, w dniu 25 listopada.
"Francuski przemysÅ‚ wieprzowiny, zwÅ‚aszcza w Bretanii, zostaÅ‚ trafiony przez kryzys gospodarczy i embargo rosyjskie, podczas gdy krajowy popyt na miÄ™so spada. Na szczycie problemów spowodowanych przez globalny kryzys, francuski przemysÅ‚ wieprzowy otrzymaÅ‚ kolejny cios, gdy Moskwa wprowadziÅ‚a embargo na europejskie produkty wieprzowe w styczniu 2014 roku, po epidemii afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„, jaka przetoczyÅ‚a przez wschodzie kraje UE. OkoÅ‚o 10% produkcji francuskiej wczeÅ›niej byÅ‚o przeznaczone na rynek rosyjski - powiedziaÅ‚ byÅ‚y komisarz ds. zatrudnienia, spraw spoÅ‚ecznych i wÅ‚Ä…czenia spoÅ‚ecznego, László Andor.
W Polsce też upadajÄ… zakÅ‚ady miÄ™sne, inne ograniczajÄ… zatrudnienie i pÅ‚ace. UE ani myÅ›li im pomóc. JednoczeÅ›nie 14 listopada Komisja Europejska odrzuciÅ‚a wniosek o wprowadzenie dopÅ‚at do prywatnego przechowywana wieprzowiny.
Zapobiegliwi Francuzi już zdążyli wysÅ‚ać próbne transporty bydÅ‚a z Francji do Rosji, przeznaczone do rozrodu i hodowli zwierzÄ…t. Uprzejmie poinformowaÅ‚ o tym 21 listopada br, francuski minister rolnictwa. Jak to siÄ™, staÅ‚o, że bydÅ‚o wysÅ‚ano do Rosji wczeÅ›niej niż zostaÅ‚a ogÅ‚oszona oficjalnie zgoda, wiedzÄ… o tym pewnie tylko Rosjanie i Francuzi. Francuskie Ministerstwo Rolnictwa w oÅ›wiadczeniu „wyraziÅ‚o nadziejÄ™, że obecna decyzja pomoże znacznie zwiÄ™kszyć eksport do Rosji."
Warunki zniesienia embarga
Obecna decyzja Rosselchoznadzoru o zniesieniu obowiÄ…zujÄ…cego od 2012 roku embarga na eksport żywca do Rosji dotyczy: wyÅ‚Ä…cznie żywych krów, byków i cielÄ…t, a także podrobów drobiowych, tÅ‚uszczu i mÄ…czki miÄ™snej, ale tylko z Francji, Danii, WÅ‚och i Holandii.
„Warunkiem wznowienia dostaw woÅ‚owiny oraz drobiowych produktów ubocznych z Francji, Danii, WÅ‚och i Holandii jest dostarczenie przez te kraje dodatkowych gwarancji produktów bezpieczeÅ„stwa, w szczególnoÅ›ci po ustanowieniu peÅ‚nej identyfikowalnoÅ›ci produktów ze zwierzÄ™cia, z którego zostaÅ‚y wykonane. Poza tym przed rozpoczÄ™ciem dostaw, zakÅ‚ady bÄ™dÄ… sprawdzane przez Rosselchoznadzor" - powiedziaÅ‚ Alexeenko, przyznajÄ…c, że kontrole w przedsiÄ™biorstwach europejskich mogÄ… siÄ™ odbyć w grudniu 2014.
Na miÄ™so nadal obowiÄ…zuje „szlaban”
Zniesienie tego embarga nie oznacza uchylenia zakazu import do Rosji z UE miÄ™sa woÅ‚owego i jego podrobów, miÄ™sa drobiowego. WysyÅ‚ki tych produktów zostaÅ‚y zatrzymane 21 października 2014 z powodu wielokrotnego wykrywania szkodliwych substancji. Ustalono 17 przypadków obecnoÅ›ci substancji zakazanych w produktach szeÅ›ciu krajów UE - Austrii, WÄ™gier, Niemiec, Danii, WÅ‚och i Polski. Rosselhoznadzor wykryÅ‚ w dostawach chloramfenikol, oÅ‚ów, tetracyklinÄ™, salmonellÄ™, chloramfenikol i kadm. WczeÅ›niej Rosselhoznadzor zakazaÅ‚ importu produktów z wieprzowiny z UE, miÄ™dzy innymi produktów pochodzÄ…cych od Å›wiÅ„ z powodu epidemii afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ (ASF) w poszczególnych krajach Unii - przypomina rosyjska sÅ‚użba fitosanitarna.
5 mld euro strat
W zwiÄ…zku z zaangażowaniem Rosji w konflikt na wschodzie Ukrainy Unia Europejska naÅ‚ożyÅ‚a sankcje na FederacjÄ™ RosyjskÄ…, w tym gospodarcze w formie ograniczenia dostÄ™pu do rynków kapitaÅ‚owych rosyjskim bankom i firmom paÅ„stwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usÅ‚ug dla sektora naftowego oraz zakaz eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych. W odwecie Rosja wprowadziÅ‚a zakaz importu z UE miÄ™sa, ryb, mleka, nabiaÅ‚u, warzyw i owoców.
Ocenia siÄ™, że straty unijnych producentów rolnych z powodu rosyjskich siÄ™gajÄ… ponad 5 mld euro, w tym ponad 1 mld, to straty polskie. KÅ‚opoty finansowe odczuwajÄ… nie tylko rolnicy, ale i przetwórcy oraz liczne firmy wspóÅ‚pracujÄ…ce z tym sektorem, jak np. transportowe.
Jan Wyganowski