Dzięki dotacji z budżetu województwa odbędą się m.in. szkolenia, pokazy oraz konferencje dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek, 11 lutego, Marek Malinowski – członek zarządu województwa oraz Wojciech Mojkowski – dyrektor PODR. W spotkaniu uczestniczył także radny Jerzy Leszczyński – przedstawiciel rady społecznej ośrodka.
Wydarzenia organizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (PODR) w Szepietowie mają bardzo szeroki zasięg, służą wymianie wiedzy i doświadczeń w obszarze rolnictwa.
– Zarząd województwa postanowił przeznaczyć 100 tys. zł na wsparcie działalności statutowej Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. PODR przygotowuje szkolenia dla rolników, prowadzi działalność informacyjną, organizuje wystawy, targi, które doskonale promują nasz region w skali całego kraju. I z tych względów postanowiliśmy tej dotacji udzielić – wyjaśniał Marek Malinowski, członek zarządu.
Podlaskie rolnictwem stoi
Dyrektor ośrodka Wojciech Mojkowski podziękował zarządowi i sejmikowi województwa za dotację. Przyznał, że kwota wsparcia znacznie poszerzy zakres ustawowej, nieodpłatnej aktywności PODR.
– W naszych działaniach staramy się podkreślać rolę rolnictwa w województwie podlaskim, popularyzować je w skali kraju, bo naszą misją – oprócz podnoszenia wiedzy i umiejętności rolników – jest także promowanie regionu pod kątem rolnictwa. Tym możemy się szczycić – zaznaczył dyrektor.
Nowocześnie, ekologicznie, funkcjonalnie
Dyrektor PODR podziękował także radnym wojewódzkim: Jadwidze Zabielskiej i Jerzemu Leszczyńskiemu, członkom rady społecznej PODR i inicjatorom wsparcia samorządowego dla tej jednostki.
– Wystawy ośrodka to doskonała okazja, by się pokazać, nawiązać kontakty. Musimy patrzeć w przyszłość, aby nasz region rozwijał się w różnych kierunkach na bazie rolnictwa, a jego centrum to Szepietowo – mówił Jerzy Leszczyński, przewodniczący sejmikowej komisji rolnictwa.
Dotacja dla PODR pochodzi z budżetu województwa. Wsparcie umożliwi m.in. rozpowszechnianie wiedzy o stylu życia przyjaznym dla środowiska, działaniach na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi oraz ekologicznym i funkcjonalnym urządzaniu gospodarstwa rolnego.
Źródło: Wrota Podlasia