Posiadanie polisy OC to obowiązek każdego właściciela samochodu. Mimo to kierowcy przeważnie nie wiedzą o swoim ubezpieczeniu wszystkiego…
ObowiÄ…zek posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego OC nakÅ‚ada na wÅ‚aÅ›cicieli pojazdu ustawa o ubezpieczeniach obowiÄ…zkowych[1]. W ramach polisy ubezpieczyciel zobowiÄ…zuje siÄ™ do pokrycia szkód, które spowoduje wÅ‚aÅ›ciciel samochodu. W przeciwnym razie kierowca musiaÅ‚by zapÅ‚acić za nie z wÅ‚asnej kieszeni.
- Na tych paru podstawowych informacjach wiedza kierowców o OC bardzo czÄ™sto siÄ™ koÅ„czy. Warto jednak dowiedzieć siÄ™ na jego temat wiÄ™cej, choćby po to, żeby mieć Å›wiadomość tego, co dzieje siÄ™ z polisÄ… po sprzedaży samochodu lub kiedy ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody. To także ważne w kontekÅ›cie ewentualnych oszczÄ™dnoÅ›ci, ponieważ OC to wydatek, z którego nie można zrezygnować – mówi PrzemysÅ‚aw Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.
Ubezpieczyciel nie odpowiada za…
Istnieje kilka kategorii szkód, za które towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiada. WÅ‚aÅ›ciciele samochodów powinni przede wszystkim pamiÄ™tać, że wyÅ‚Ä…czone z ochrony sÄ… szkody polegajÄ…ce na zanieczyszczeniu czy skażeniu Å›rodowiska (np. wskutek zderzenia z cysternÄ…), a także utracie gotówki, biżuterii, papierów wartoÅ›ciowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych itp.
Duże różnice w cenach pomiÄ™dzy towarzystwami
Opisany w ustawie zakres ubezpieczenia sprawia, że polisy sÄ… takie same we wszystkich towarzystwach. To jednak nie znaczy, że w każdym z nich ten sam kierowca zapÅ‚aci tyle samo. Przeciwnie, każdy bez wyjÄ…tku kierowca znajdzie dla siebie zarówno tanie, jak i bardzo drogie OC. Obrazuje to przykÅ‚ad 40-latka z Warszawy, posiadacza 4-letniej toyoty avensis[2], który polisÄ™ kupi w jednym z towarzystw za 472 zÅ‚, natomiast w innym za… 949 zÅ‚ (o 477 zÅ‚ drożej). SkÄ…d biorÄ… siÄ™ tak duże różnice?
- Ubezpieczyciele kalkulujÄ… skÅ‚adki w oparciu o wiele czynników, poczÄ…wszy od miejsca zarejestrowania pojazdu, przez historiÄ™ jazdy czy wiek kierowcy, po moc i pojemność auta. Każde towarzystwo samo ustala, które kryteria sÄ… dla niego najważniejsze, co w konsekwencji prowadzi do dużego zróżnicowania cen OC. Aby oszczÄ™dzić, dobrze jest sprawdzić przed zakupem kilka czy kilkanaÅ›cie ofert i wybrać najkorzystniejszÄ… – wyjaÅ›nia PrzemysÅ‚aw Grabowski.
Pijany kierowca nie może liczyć na ochronę
Od poczÄ…tku 2014 r. bardzo czÄ™sto sÅ‚yszy siÄ™ o kolejnych nietrzeźwych kierowcach i sposobach walki z nimi. WÄ…tek ubezpieczeniowy tego tematu wiąże siÄ™ z brakiem odpowiedzialnoÅ›ci ubezpieczyciela za szkody, które kierowca spowodowaÅ‚ bÄ™dÄ…c pod wpÅ‚ywem alkoholu lub innych Å›rodków odurzajÄ…cych. W praktyce wyglÄ…da to tak, że towarzystwo wypÅ‚aca rekompensatÄ™ poszkodowanym, ale zwraca siÄ™ do sprawcy zdarzenia po zwrot pieniÄ™dzy. A to może być bardzo duża suma, bo trzeba pamiÄ™tać, że odszkodowanie to nie tylko sam koszt uszczerbku na zdrowiu czy zniszczony samochód. Niewykluczone, że sprawca wypadku bÄ™dzie musiaÅ‚ również przez lata opÅ‚acać poszkodowanemu zadośćuczynienie, np. rentÄ™.
Zniżki po wypadku czy stłuczce nie muszą się zerować
Maksymalny poziom zniżek, jaki można otrzymać od ubezpieczyciela to 60% czy nawet 70%. Jest to w pewnym sensie nagroda od ubezpieczyciela za jazdÄ™ bez szkód na koncie. Ale jeÅ›li kierowca spowoduje stÅ‚uczkÄ™ czy wypadek, utraci możliwość korzystania ze swoich zniżek na poziomie sprzed szkody. To nie oznacza, że upust caÅ‚kowicie siÄ™ zeruje. Zazwyczaj po każdej szkodzie zniżka po prostu siÄ™ obniża, np. z 60% na 40%.
Używany samochód kupuje siÄ™ z polisÄ…
Osoba sprzedajÄ…ca samochód przekazuje nabywcy także posiadanÄ… polisÄ™ OC, wiÄ™c kupujÄ…cy auto powinien w czasie transakcji sprawdzić, czy dokument jest aktualny i w caÅ‚oÅ›ci opÅ‚acony, ponieważ przechodzÄ… na niego również ewentualnie nieuregulowane przyszÅ‚e pÅ‚atnoÅ›ci. Nowy wÅ‚aÅ›ciciel pojazdu może zrezygnować z ubezpieczenia – w takiej sytuacji poprzedniemu wÅ‚aÅ›cicielowi należy siÄ™ zwrot części niewykorzystanej skÅ‚adki. JeÅ›li natomiast kupujÄ…cy zdecyduje siÄ™ korzystać z polisy, po zakoÅ„czeniu jej ważnoÅ›ci ubezpieczenie nie przedÅ‚uży siÄ™ automatycznie. Dlatego nowy wÅ‚aÅ›ciciel musi pamiÄ™tać, żeby niezwÅ‚ocznie zakupić kolejne OC i nie narazić siÄ™ na karÄ™ za jego brak.
ŹródÅ‚o: multiagencja CUK Ubezpieczenia
[1] Pełna nazwa: Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
[2] SzczegóÅ‚owy profil kierowcy: 40-latek z Warszawy, posiadajÄ…cy prawo jazdy od 15 lat, jeżdżący bezszkodowo i od 7 lat opÅ‚acajÄ…cy ubezpieczenie OC; Samochód: Toyota Avensis III z 2010 r., moc: 93 kW, pojemność: 2,0 l.