59 proc. obcokrajowców zatrudnionych w Polsce wiąże swoją przyszłość zawodową z naszym krajem, a kolejne 33 proc. nie podjęło jeszcze decyzji, co do dalszych planów. Po fali wyjazdów obywateli Ukrainy z Polski dalej na zachód Europy, wśród pracodawców pojawiły się obawy o odpływ części kadr pozyskanych w ostatnich latach.
Najnowsze badania przynoszÄ… jednak uspokajajÄ…ce sygnaÅ‚y – wynika z raportu “Kierunek Polska. Pracownicy z zagranicy na polskim rynku pracy” przygotowanego przez Randstad we wspóÅ‚pracy z agencjÄ… badawczÄ… SW Research, w którym uczestniczyli m.in. obcokrajowcy z Ukrainy, BiaÅ‚orusi, Gruzji, Rosji i Nepalu. Bardziej perspektywicznie o pracy w Polsce myÅ›lÄ… przede wszystkim najmÅ‚odsi pracownicy. Wyraźnie zmieniajÄ… siÄ™ aspekty, które obcokrajowcy biorÄ… pod uwagÄ™, poszukujÄ…c pracy. Choć wciąż dominuje znaczenie wynagrodzenia, to roÅ›nie też rola rozwoju zawodowego i atmosfery w miejscu pracy.
WedÅ‚ug danych Eurostatu z lutego 2024, Polska, znajduje siÄ™ na drugim miejscu w Europie pod wzglÄ™dem liczby migrantów z Ukrainy, z populacjÄ… niespeÅ‚na 1 miliona osób. Na pierwszym miejscu sÄ… Niemcy, w których żyje dziÅ› prawie 1,3 mln migrantów. JednoczeÅ›nie pod wzglÄ™dem liczby migrantów w przeliczeniu na 1000 mieszkaÅ„ców, wÅ›ród liderów znajdujÄ… siÄ™ Czechy (35,6), Polska (26) i Estonia (25,8). Notowane w ostatnim roku trendy migracyjne wpÅ‚ywajÄ… na obawy pracodawców z Polski, szczególnie z sektorów, dla których wedÅ‚ug 48. edycji badania Plany Pracodawców Randstad, poszukiwanie nowych pracowników jest obecnie najwiÄ™kszym wyzwaniem, czyli budownictwa, produkcji, logistyki i niektórych branży specjalistycznych. Fakt, że w badaniu “Kierunek Polska” w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósÅ‚ odsetek respondentów, którzy chcÄ… zwiÄ…zać swojÄ… zawodowÄ… przyszÅ‚ość z PolskÄ… (z 55 proc. do 59 proc.), może sygnalizować zmniejszenie tych obaw. Częściej takÄ… gotowość zgÅ‚aszajÄ… osoby z wyksztaÅ‚ceniem zawodowym oraz obcokrajowcy pracujÄ…cy dziÅ› w Polsce zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Co trzeci pracownik zagraniczny odpowiada, że jeszcze nie wie, czy chce zostać w naszym kraju na dÅ‚użej.
WiÄ™ksza satysfakcja zawodowa obcokrajowców
Na to, że obcokrajowy chÄ™tniej wiążą przyszÅ‚ość zawodowÄ… z PolskÄ…, wpÅ‚ywać może fakt, że deklarujÄ… coraz wyższÄ… satysfakcjÄ™ z pracy. 94 proc. uczestników badania jest zadowolona ze swoich obecnych warunków zatrudnienia. Pracodawcy bardziej precyzyjnie odpowiadajÄ… na potrzeby i oczekiwania pracowników – nie tylko w kwestii wynagrodzeÅ„, ale także formy zatrudnienia, w tym elastycznoÅ›ci, która umożliwia dominujÄ…cym w grupie migrantów kobietom opiekÄ™ nad dziećmi lub seniorami.
Priorytety pozostają niezmienne, ale rośnie znaczenie rozwoju i atmosfery
Dla 2/3 pracowników z zagranicy najważniejszym czynnikiem, który biorÄ… pod uwagÄ™ przy wyborze oferty jest wynagrodzenie. Zdecydowanie częściej wskazujÄ… je osoby z wyższym wyksztaÅ‚ceniem. JednoczeÅ›nie jego znaczenie maleje na rzecz innych czynników – w ubiegÅ‚orocznej edycji badania wynagrodzenie jako priorytet wskazaÅ‚o 91 proc. respondentów. PozostaÅ‚e najważniejsze dla pracowników aspekty – pÅ‚atny urlop (53 proc. wskazaÅ„) i preferowany rodzaj umowy (48 proc.) – zajmujÄ… te same miejsca, co przed rokiem, ale odsetek wskazaÅ„ także siÄ™ zmniejszyÅ‚.
Czynniki szczególnie istotne dla utrzymania siÄ™ w nowym kraju, takie jak poziom wynagrodzenia, oferowane dodatki i benefity, czy możliwość dorobienia do podstawowej pensji, w miarÄ™ stabilizowania siÄ™ sytuacji życiowej migrantów, tracÄ… na znaczeniu.
– Choć wynagrodzenie, pÅ‚atny urlop i rodzaj podpisanej umowy to najważniejsze czynniki zatrudnienia wskazywane przez obcokrajowców pracujÄ…cych w Polsce, to budujÄ…c oferty pracy, które majÄ… być atrakcyjne dla tej grupy zawodowej, warto pamiÄ™tać też o innych elementach. WedÅ‚ug naszego badania sÄ… to m.in.: atmosfera w pracy (47 proc.), możliwoÅ›ci rozwoju zawodowego (35 proc.), możliwość pracy w nadgodzinach (31 proc.) i wynagrodzenie za czas choroby (29 proc.). To wÅ‚aÅ›nie obecność w ofercie tych nieco mniej priorytetowych, ale wciąż bardzo istotnych aspektów zatrudnienia, może być decydujÄ…ca o wyborze danego pracodawcy. ZwÅ‚aszcza w branżach, w których o tych samych pracowników zagranicznych konkuruje wiele organizacji – wyjaÅ›nia Joanna Biederman, dyrektor zespoÅ‚u Cross Border Staffing w Randstad Polska.
26 proc. uczestników badania wskazuje także, że od pracodawców oczekuje dostÄ™pu do darmowej opieki zdrowotnej, tyle samo potrzebuje bezpÅ‚atnego transportu do firmy. 25 proc. docenia pomoc koordynatorów rekrutacji w formalnoÅ›ciach zwiÄ…zanych z zatrudnieniem, w tym z jego legalizacjÄ…, a 19 proc. zwraca uwagÄ™ na wsparcie w miejscu pracy ze strony koordynatorów, posÅ‚ugujÄ…cych siÄ™ tym samym jÄ™zykiem, co zatrudniani.
Wyzwaniem pozostaje rozdźwięk pomiędzy kompetencjami i doświadczeniem a wykonywaną pracą
Co drugi pracownik z zagranicy może pochwalić siÄ™ ponad piÄ™cioletnim doÅ›wiadczeniem zawodowym. Obcokrajowcy z wyksztaÅ‚ceniem wyższym to najliczniejsza grupa wÅ›ród uczestników badania (44 proc.). Niemal 30 proc. respondentów posiada wyksztaÅ‚cenie zawodowe, a Å›rednie – blisko co piÄ…ty badany. Poziom zajmowanego stanowiska czÄ™sto wiąże siÄ™ z poziomem wyksztaÅ‚cenia. Przed przybyciem do naszego kraju osoby z wyższym wyksztaÅ‚ceniem – częściej niż te z zawodowym i Å›rednim – byÅ‚y managerami, team leaderami, zarzÄ…dzaÅ‚y firmÄ… lub zajmowaÅ‚y pozycje specjalistyczne. W ogólnej grupie badanych osoby, które przed przybyciem do Polski byÅ‚y specjalistami, stanowiÄ… 40 proc., a wykonujÄ…ce pracÄ™ fizycznÄ… – 31 proc. 17 proc. respondentów peÅ‚niÅ‚o funkcjÄ™ liderów zespoÅ‚ów lub kierowników, 7 proc. asystentów, a 5 proc. byÅ‚o w kadrze zarzÄ…dzajÄ…cej lub prowadziÅ‚o wÅ‚asny biznes. Ponad poÅ‚owa pracowników z zagranicy twierdzi, że praca, którÄ… wykonywali w kraju ojczystym, byÅ‚a zgodna z ich kwalifikacjami zawodowymi. Natomiast 48 proc. osób pracuje dziÅ› w Polsce poniżej swoich kwalifikacji zawodowych. 18% badanych znalazÅ‚o pracÄ™ zgodnÄ… z ich z kwalifikacjami, a 6% – powyżej ich kwalifikacji.
Barierą w podejmowaniu zadań zgodnych z doświadczeniem i kompetencjami mogą być kwestie komunikacyjne.
– Zadowolenie z warunków zatrudnienia, jakie daje Polska i jednoczesna gotowość obcokrajowców do dÅ‚uższego pobytu tutaj, to dobra prognoza dla polskich przedsiÄ™biorstw. Warto zauważyć, że wiÄ™cej niż co czwartego zagranicznego pracownika do zmiany pracy motywuje rozwój, chęć nauki i podnoszenia kwalifikacji, wiÄ™c jego kompetencje bÄ™dÄ… coraz wyższe, także jeÅ›li chodzi o znajomość jÄ™zyka, która przychodzi z czasem. To wszystko daje nadziejÄ™, że polskie firmy również w dÅ‚uższej perspektywie bÄ™dÄ… mogÅ‚y uzupeÅ‚nić braki kadrowe istniejÄ…ce w wielu sektorach gospodarki – podsumowuje Marzena Milinkiewicz, Operational Talent Solutions Director w Randstad Polska.
Bariera komunikacyjna przeszkodą do spełnienia zawodowego
NiewystarczajÄ…ca znajomość jÄ™zyka polskiego to gÅ‚ówna przyczyna pracy poniżej kwalifikacji dla co drugiego zagranicznego pracownika. Trzy najważniejsze powody pracy poniżej kwalifikacji zawodowych pozostajÄ… takie same, jak te z ubiegÅ‚orocznego badania Randstad obejmujÄ…cego ukraiÅ„skich pracowników w Polsce. Obok kwestii znajomoÅ›ci jÄ™zyka, wskazywanej przez 50 proc. badanych, to także niehonorowanie certyfikatów, dyplomów i uprawnieÅ„, uzyskanych w ojczyźnie (28 proc.) oraz brak dostÄ™pnych ofert pracy zgodnych z kwalifikacjami (27 proc.). Warto zwrócić jednak uwagÄ™, że niewystarczajÄ…cÄ… znajomość jÄ™zyka polskiego w najnowszym badaniu deklaruje o 10 p.p. mniej respondentów (60 proc. przed rokiem). Ponad poÅ‚owa (56 proc.) obcokrajowców pracujÄ…cych w Polsce zna jÄ™zyk polski na poziomie poczÄ…tkujÄ…cym lub podstawowym (A1–A2). NajwiÄ™cej osób posÅ‚ugujÄ…cych siÄ™ jÄ™zykiem polskim na poziomie zaawansowanym lub biegÅ‚ym znajdziemy wÅ›ród najmÅ‚odszych pracowników (18–24 lata) oraz osób z wyksztaÅ‚ceniem wyższym. To jednak wciąż niewiele, bo zaledwie 9 proc. i 5 proc. osób w każdej z tych grup.
Mniej niż poÅ‚owa (43 proc.) respondentów posÅ‚uguje siÄ™ jÄ™zykiem angielskim na poziomie poczÄ…tkujÄ…cym lub podstawowym, a co dziesiÄ…ty ocenia swojÄ… biegÅ‚ość w tym jÄ™zyku jako co najmniej Å›redniozaawansowanÄ…. Tu, podobnie, jak w przypadku jÄ™zyka polskiego, najlepszÄ… znajomość angielskiego deklarujÄ… najmÅ‚odsi pracownicy oraz absolwenci uczelni wyższych.
BarierÄ… dla budowania przyszÅ‚oÅ›ci zawodowej w Polsce mogÄ… być też dla pracowników wyzwania zwiÄ…zane z życiem prywatnym. WedÅ‚ug raportu Randstad 44 proc. badanych przyjechaÅ‚a do Polski z dziećmi lub rodzicami. SÄ… to osoby, które przybyÅ‚y do naszego kraju krótko po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy to granicÄ™ polsko-ukraiÅ„skÄ… przekroczyÅ‚o bardzo dużo kobiet, dzieci i osób starszych. Pracownicy ci majÄ… zatem dodatkowe zobowiÄ…zania, zwiÄ…zane z opiekÄ… nad swoimi bliskimi. Dla nich, podobnie jak dla polskich pracowników w takiej sytuacji, znaczenie może mieć elastyczność czasu pracy, możliwość wyboru zmian w systemie zmianowym i pewnej swobody w deklarowaniu dostÄ™pnoÅ›ci w grafiku, czy możliwość pracy w niepeÅ‚nym wymiarze godzin.
Agencja Doradztwa Personalnego i Pracy Tymczasowej Randstad