Problemy z koncentracją, zmienne nastroje, zmęczenie – to kilka niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że potrzebujemy odpoczynku.
Eksperci Pracuj.pl podpowiadajÄ…, co jeszcze wskazuje na wypalenie zawodowe.
1. Zmęczenie
CiÄ…gÅ‚y brak energii, mimo że wysypiamy siÄ™, staramy siÄ™ uprawiać sport i zdrowo siÄ™ odżywiamy, może wskazywać na to, że wziÄ™liÅ›my na siebie zbyt dużo obowiÄ…zków. W takiej sytuacji warto rozważyć zÅ‚ożenie wniosku urlopowego i zÅ‚apanie dystansu do spraw zawodowych. Zastanówmy siÄ™ nad zmianÄ… pracy, jeÅ›li urlop nie przyniósÅ‚ pożądanych skutków.
2. Problemy ze snem
Chroniczny stres utrudnia zasypianie i sprawia, że stajemy siÄ™ mniej efektywni. Brak równowagi pomiÄ™dzy obowiÄ…zkami a odpoczynkiem może przyczynić siÄ™ do tego, że praca przestanie sprawiać nam przyjemność. To nie jedyna konsekwencja. Poważniejszym skutkiem niedoborów snu jest pogorszenie stanu zdrowia. Bezsenność prowadzi m.in. do nadwagi, cukrzycy oraz chorób serca.
3. Dolegliwości układu trawiennego
Nadmiar obowiÄ…zków i stres – to czÄ™ste przyczyny problemów gastrycznych. Niestrawność czy wrzody żoÅ‚Ä…dka mogÄ… być odpowiedziÄ… organizmu na nadmierne obciążenie. Odpowiedzialna praca stanowi ogromny balast dla zdrowia. Warto dobrze ocenić wÅ‚asne predyspozycje, zanim wybierzemy okreÅ›lony zawód. W przeciwnym razie możemy dość szybko doÅ›wiadczyć wypalenia zawodowego.
4. Trudności z koncentracją
Chroniczne zapominanie o spotkaniach lub zadaniach do wykonania to niepokojÄ…cy objaw, szczególnie wtedy, gdy jesteÅ›my postrzegani jako osoby doskonale zorganizowane. DoÅ›wiadczajÄ…c tego rodzaju kÅ‚opotów, warto nauczyć siÄ™ efektywnie wypoczywać. DziÄ™ki temu nabierzemy siÅ‚ do dziaÅ‚ania i unikniemy wypalenia zawodowego. Dobrze, by aktywność zawodowa byÅ‚a nie tylko źródÅ‚em dochodu, ale również przyjemnoÅ›ci.
5. Spadek odporności
CzÄ™sto powracajÄ…ce przeziÄ™bienia, infekcje i choroby mogÄ… mieć podÅ‚oże psychosomatyczne. Organizm w ten sposób stara siÄ™ pokazać nam, że żyjemy zbyt intensywnie i pomijamy jego potrzeby. Postarajmy siÄ™ brać na siebie tyle obowiÄ…zków, ilu możemy podoÅ‚ać. Minimalizujmy poziom stresu i spróbujmy oddzielić pracÄ™ i odpoczynek.
6. Brak równowagi emocjonalnej
O wypaleniu mogÄ… Å›wiadczyć również takie symptomy, jak radość, która pÅ‚ynnie przeradza siÄ™ w przygnÄ™bienie. ZmÄ™czenie i stres sÄ… w stanie sprawić, że zaczniemy reagować nieadekwatnie do sytuacji. MogÄ… również przyczynić siÄ™ do tego, że przestaniemy nad sobÄ… panować i np. staniemy siÄ™ niecierpliwi i aroganccy wobec klientów.
7. Utrata wiary we własne możliwości
Przekraczanie terminów, zapominanie o zadaniach, podenerwowanie i problemy zdrowotne mogÄ… sprawić, że zaczniemy wÄ…tpić w to, że jesteÅ›my w stanie dobrze pracować.
Aby nie doÅ›wiadczać symptomów wypalenia zawodowego, postarajmy siÄ™ planować swoje obowiÄ…zki tak, by móc wykonywać je terminowo i dokÅ‚adnie, nie zaniedbujÄ…c przy tym odpoczynku. W przeciwnym razie aktywność zawodowa bÄ™dzie dla nas czymÅ› nieprzyjemnym, a wrÄ™cz szkodliwym. Kluczem do sukcesu jest znalezienie równowagi.