18.10.2014

Polska wraca do komunizmu? Ekonomia sharing w natarciu

W świecie, w którym konsumpcjonizm stał się nowotworem trawiącym ludzką duszę, pojawia się grupa ludzi, którzy chcą wszystko zmienić... Brzmi jak wstęp do filmu science fiction? Taki scenariusz jest dziś rzeczywistością.

Z tÄ… różnicÄ…, że grupa „rewolucjonistów” roÅ›nie do olbrzymich rozmiarów, a nieÅ›miaÅ‚a idea staje siÄ™ obowiÄ…zujÄ…cym trendem. 

Ekonomia dzielenia siÄ™ (ang. sharing economy) przywÄ™drowaÅ‚a do nas z Zachodu. SpoÅ‚eczeÅ„stwo amerykaÅ„skie, zmÄ™czone kryzysem i ciÄ…gÅ‚ym dążeniem do posiadania, powiedziaÅ‚o „dość!”, wprowadzajÄ…c ideÄ™ wspóÅ‚dzielenia. Czy sharing economy ma szansÄ™ zagoÅ›cić na staÅ‚e również w polskiej gospodarce?

Na początku był kryzys

Amerykanie, naród znany ze swojego indywidualizmu, podsunÄ™li naszej części Å›wiata model wspóÅ‚dzielenia. To zjawisko, które zaczęło nasilać siÄ™ wraz z kryzysem ekonomicznym. Ludzie dostrzegli w dzieleniu siÄ™ szansÄ™ na oszczÄ™dność. W ten sposób powstaÅ‚y portale, które kojarzÄ… ze sobÄ… kierowców i pasażerów, idea zakupów grupowych, czy serwisy, w których znajdziemy mieszkania do wynajÄ™cia na krótki okres czasu oferowane przez osoby prywatne.  

Sposób na oszczÄ™dność czy powrót do komuny?

Zwolenników tego typu rozwiÄ…zaÅ„ nie brakuje. TwierdzÄ…, że nie ma nic zÅ‚ego w minimalizowaniu kosztów poprzez dzielenie ich z innymi ludźmi. Oferowane rozwiÄ…zania sÄ… stale rozbudowywane pod kÄ…tem wiarygodnoÅ›ci korzystajÄ…cych z nich osób. PrÄ™dzej bowiem skorzystamy ze wspólnego przejazdu z osobÄ…, która ma pozytywne rekomendacje od innych użytkowników niż od zupeÅ‚nie obcej osoby.

Przeciwnicy zarzucajÄ…, że ekonomia dzielenia siÄ™ przypomina reżim komunistyczny, w którym pracowaÅ‚o siÄ™ razem dla dobra ogóÅ‚u. Te zarzuty skutecznie odpiera Rachel Botsman w swojej książce „Co moje, to Twoje”. PodkreÅ›la, że w komunizmie korzyÅ›ci ze wspóÅ‚dzielenia miaÅ‚a gÅ‚ównie grupa, podczas gdy obecnie to jednostka zyskuje na wymianie i wspóÅ‚pracy. Jeździmy razem, bo jest taniej, pomagamy sobie wzajemnie, bo to pozwala na szybsze uwiniÄ™cie siÄ™ z pracÄ….

 Za wszystkim stojÄ… korporacje

RozwiÄ…zania oparte na sharing economy z zaÅ‚ożenia majÄ… sÅ‚użyć ich użytkownikom. Nie sposób jednak nie zauważyć, że na pomyÅ›le bogacÄ… siÄ™ ich twórcy. Duże korporacje stajÄ… siÄ™ monopolistami, sÄ… wysoko wyceniane. Firmy, które opierajÄ… siÄ™ na spoÅ‚ecznoÅ›ciowym modelu biznesowym tworzÄ… jednak nowÄ… strukturÄ™ – czyniÄ… użytkowników akcjonariuszami, a zarazem wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielami. PrzykÅ‚adem jest popularna aplikacja do wspólnych przejazdów, Yanosik AutoStop – WejÅ›cie spóÅ‚ki Neptis na GieÅ‚dÄ™ byÅ‚o dla nas czymÅ› naturalnym. ChcieliÅ›my, żeby zarówno użytkownicy Yanosika AutoStop, jak i jego starszego brata, Yanosika, poczuli, że majÄ… wpÅ‚yw na ksztaÅ‚t aplikacji, że nie sÄ… tylko marionetkami w jakiejÅ› korporacyjnej machinie, ale wspóÅ‚tworzÄ… rozwiÄ…zanie, z którego sami korzystajÄ… – podkreÅ›la Adam Tychmanowicz, twórca obu aplikacji, prezes Neptis S.A.

Wszystko do pożyczenia

Dzielenie siÄ™ nie jest wynalazkiem wspóÅ‚czesnoÅ›ci. Od lat funkcjonujÄ… wypożyczalnie pÅ‚yt DVD, nie wspominajÄ…c o bibliotekach. Trend ten idzie jednak o krok dalej: o ile dzielenie siÄ™ książkÄ…, filmem, rowerem, samochodem, a nawet mieszkaniem nie jest już dla nikogo zaskoczeniem, o tyle wypożyczenie dziadków na weekend czy dziewczyny na bal, budzi spore kontrowersje. Zwolennicy mówiÄ…, że dopóki nikomu nie czyni siÄ™ tym krzywdy, to dlaczego nie korzystać? Przeciwnicy zarzucajÄ… przekraczanie granic moralnoÅ›ci.

 Dzisiejszy Å›wiat wymusza na spoÅ‚eczeÅ„stwie obsesjÄ™ wÅ‚asnoÅ›ci. Ekonomia dzielenia uczy ludzi, by znaleźli wartość we wspóÅ‚dziaÅ‚aniu. RozwiÄ…zania takie, jak wspólne przejazdy, zakupy grupowe, crowdfunding, czy house sharing zostaÅ‚y stworzone dla ludzi i to oni na nich zyskujÄ…. Nie tylko oszczÄ™dzone pieniÄ…dze, ale również ciekawe znajomoÅ›ci i przeÅ›wiadczenie o tym, że dziaÅ‚ajÄ…c razem, każdy z osobna może mieć wiÄ™cej.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie