Według naszych danych, w Polsce również odnotowano przypadki śmierci dzików zarażonych afrykańskim wirusem, ale na razie są to nieoficjalne dane” - powiedział 27 stycznia br. szef rosyjskiego resortu sanitarnego, Rosselchoznadzoru, Siergiej Dankwert.
Podczas rozmów z Polską, strona rosyjska zamierza wnioskować o oficjalne informacje w tej kwestii – wyjaśnił Dankwert. „Potrzebujemy monitoringu, który prowadzi strona polska, z zaznaczonymi na mapie powiatami, w których pobierano takie próbki” - podkreślił szef resortu sanitarnego. Polska jest dużym dostawcą produktów do Rosji - podkreślił szef Rosselchoznadzoru.
To już źle nam wróży. Na szczęście Rosjanie nie nałożyli jeszcze embarga na polskie mięso. Tymczasem z litewskiej wieprzowiny, po Białorusi i Rosji, zrezygnowali Ukraińcy. Dankwert nie wykluczył konieczności przeprowadzenia osobistych spotkań z przedstawicielami krajów, eksportujących wieprzowinę z Europy. Rosselchoznadzor przeprowadzi konsultacje z dyrektoriatem UE, odpowiedzialnym za eksport produktów, w sprawie monitoringu świńskiej dżumy afrykańskiej w krajach bałtyckich i Polsce - poinformował agencję ITAR TASS szef resortu Siergiej Dankwert.
„Rosselchoznadzor“ czeka obecnie na informacje z UE o podjętych w ostatnich 3-4 miesiącach działaniach mających na celu monitorowanie populacji dzików. Rosjan najbardziej interesują informacje z Polski, Łotwy, Estonii, Czech, Niemiec, Słowacji, Węgier, Rumunii, Finlandii. W środę, 29 stycznia br. na Litwę już przybędą eksperci Rosselchoznadzoru. Zdaniem Rosjan, na Litwie wirus afrykańskiej grypy jest już od czterech miesięcy. Przyjadą też eksperci Komisji Europejskiej, z grupy ds. nadzwyczajnych oraz specjaliści z laboratorium europejskiego Związku Afrykańskiego Pomoru Świń
Polska nie potwierdza przypadku wykrycia wirusa.
W Komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie stwierdzenia afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie, z 27 stycznia br., czytamy jednak, że „ (…) nie istnieje metoda całkowicie uniemożliwiająca przeniesienie wirusa na terytorium Polski, jednakże zidentyfikowano główne drogi możliwego przeniesienia ASF na terytorium Polski i dla każdej z nich w ciągu ostatnich lat i miesięcy wzmocniono stosowne działania kontrolne lub zabezpieczenia, celem redukcji zagrożenia.
Najważniejsze działania w tym zakresie to:
- Wprowadzenie monitoringu (badania laboratoryjne świń i dzików) w kierunku ASF na terenie województw lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Wszystkie wyniki badań laboratoryjnych wykonanych na próbkach pobranych w ramach w/w programu były ujemne.
- Wydanie rozporządzeń wojewodów (lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego), w sprawie zarządzenia środków w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Białorusi i możliwości jego przeniesienia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w celu zabezpieczeniem powiatów najbardziej zagrożonych możliwością wystąpienia ASF. Rozporządzenia te określają środki, których celem jest stworzenie szczelnego systemu nad obrotem zwierząt wrażliwych na afrykański pomór świń oraz wszelkich pozyskanych od nich
produktów.
- Wzmocnienie kontroli bagażu podręcznego pasażerów wjeżdżających na terytorium Polski pod kątem wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego - dokonywana jest konfiskata i zniszczenie takich produktów, podejmowane są działania nakierowane na wykrycie ewentualnych prób przemytu żywności.
- Wprowadzenie obowiązku kontroli na granicy Polski prawidłowości przeprowadzenia czyszczenia i dezynfekcji pojazdów wjeżdżających na teren UE, a przewożących na terytorium Federacji Rosyjskiej i/lub Białorusi świnie.
- Ponadto, podjęto działania związane z zabezpieczeniem przejść granicznych w maty dezynfekcyjne”.
Stan nadzwyczajny
W związku z wykryciem na Liwie niebezpiecznego wirusa afrykańskiego pomoru świń, w środę, 29 stycznia br. ma być ogłoszony stan nadzwyczajny w rejonach: Varėna, Trakai, Alytaus i Šalčininkai. Informację tę przekazał po posiedzeniu Komisji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych szef MSW Dailis Alfonasas Barakauskas. Decyzję tę ma zatwierdzić rząd.
Przypomnijmy, że litewska inspekcja weterynaryjna już zakazała eksportu do innych krajów ( w tym i z UE) żywych świń z rejonów: Alytaus, Lazdijai, Druskininkai, Varėna, Šalčininkai i Trakai. Te rejony zostały objęte strefą podwyższonego ryzyka. Nie można stamtąd wywozić stamtąd żywych świń i w inne rejony Litwy, w wyjątkiem rzeźni. W całym kraju wzmożono kontrole weterynaryjne.
Litwa zamierza przeprowadzić na terenach objętych stanem nadzwyczajnym masowy odstrzał dzików, nabyć niezwłocznie mobilne piece utylizacyjne do spalania upolowanych i padłych dzików oraz ponowić wniosek do Komisji Europejskiej o sfinansowanie budowy ogrodzenia ochronnego na granicy z Białorusią. Jak poinformował szef Państwowej Służby Weterynarii Jonas Milius, potrzebna 15 mln litów. Ściana ochronna w przyszłości, po zlikwidowaniu ognisk choroby, miałaby zabezpieczać przed ponownym rozprzestrzenieniem się wirusa.
Litwini szacują, że gdyby zakaz eksportu do Rosji, Kazachstanu, na Białoruś i Ukrainę utrzymał się, to straty mogą sięgnąć 80 - 100 mln litów.
Jan Wyganowski