Uruchomiony został kolejny program pomocy dla producentów świń z obszarów zagrożonych i zapowietrzonych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Pomoc, w formie nieoprocentowanych pożyczek bÄ™dzie realizowana na podstawie rozporzÄ…dzenia Rady Ministrów w sprawie szczegóÅ‚owego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadaÅ„ ARiMR.
Nieoprocentowane pożyczki bÄ™dÄ… udzielane na okres do 10 lat, a ich wysokość nie bÄ™dzie mogÅ‚a przekroczyć kwoty nieuregulowanych zobowiÄ…zaÅ„ cywilnoprawnych producentów Å›wiÅ„ i kwoty:
- 50 000 zÅ‚ na siedzibÄ™ stada, w której w 2016 r. utrzymywanych byÅ‚o Å›redniorocznie do 50 sztuk Å›wiÅ„,
- 100 000 zÅ‚ na siedzibÄ™ stada, w której w 2016 r. utrzymywanych byÅ‚o Å›redniorocznie powyżej 50 do 100 sztuk Å›wiÅ„,
- 300 000 zÅ‚ na siedzibÄ™ stada, w której w 2016 r. utrzymywanych byÅ‚o Å›redniorocznie powyżej 100 do 500 sztuk Å›wiÅ„,
- 500 000 zÅ‚ siedzibÄ™ stada, w której w 2016 r. utrzymywanych byÅ‚o Å›redniorocznie powyżej 500 do 1 000 sztuk Å›wiÅ„,
- 1 000 000 zÅ‚ na siedzibÄ™ stada, w której w 2016 r. byÅ‚o utrzymywanych Å›redniorocznie powyżej 1 000 sztuk Å›wiÅ„.
Do kwoty nieuregulowanych zobowiÄ…zaÅ„ cywilnoprawnych producentów Å›wiÅ„ nie bÄ™dÄ… wliczane odsetki.
Pożyczki bÄ™dÄ… udzielane w drodze umowy zawieranej na wniosek producenta Å›wiÅ„ zÅ‚ożony do kierownika biura powiatowego ARiMR wÅ‚aÅ›ciwego ze wzglÄ™du na miejsce zamieszkania albo siedzibÄ™ tego producenta nie później, niż 12 miesiÄ™cy od dnia zakoÅ„czenia obowiÄ…zywania ograniczeÅ„ w handlu Å›winiami. Wzór wniosku znajduje siÄ™ na stronie internetowej ARiMR.
ASF - nowa specustawa
Na posiedzeniu Rady Ministrów przyjÄ™ty zostaÅ‚ projekt nowej specustawy w sprawie ASF.
- Od dwóch tygodni obserwujemy przeniesienie wirusa ASF do centralnej Polski. W zwiÄ…zku z tym, w trybie pilnym, w porozumieniu z Ministerstwem Spraw WewnÄ™trznych i Administracji oraz Ministerstwem Åšrodowiska, przygotowaliÅ›my projekt ustawy – powiedziaÅ‚ podsekretarz stanu.
GÅ‚ównym jej celem jest usprawnienie dziaÅ‚aÅ„ prowadzonych w ramach likwidowania oraz zapobiegania chorobom zakaźnym zwierzÄ…t. BezpoÅ›rednim powodem podjÄ™cia prac legislacyjnych jest potrzeba dodatkowych dziaÅ‚aÅ„, niezbÄ™dnych do skutecznego zwalczania ASF.
- Proponowane rozwiÄ…zania dotyczÄ… m.in. zmiany ustawy o granicy paÅ„stwowej, ustawy prawo Å‚owieckie oraz ustawy o inspekcji weterynaryjnej – poinformowaÅ‚ podsekretarz stanu RafaÅ‚ Romanowski.
Zmiana ustawy o granicy paÅ„stwowej umożliwi wykonywanie na gruntach poÅ‚ożonych w pasie drogi granicznej urzÄ…dzeÅ„ lub budowli sÅ‚użących zapobieganiu lub zwalczaniu chorób zakaźnych zwierzÄ…t. Zbudowanie zapory uniemożliwi migracjÄ™ dzików zza wschodniej granicy kraju. To wÅ‚aÅ›nie stamtÄ…d przemieszczajÄ… siÄ™ dziki zakażone wirusem ASF.
„Takie zabezpieczenie ma pojawić siÄ™ na odcinku granicznym z UkrainÄ… i BiaÅ‚orusiÄ…. Nie bÄ™dzie na samej granicy, szczególne tereny przyrodnicze trzeba bÄ™dzie pominąć” - powiedziaÅ‚ wiceminister Romanowski.
WedÅ‚ug niego ogrodzenie bÄ™dzie przypominać siatki wzdÅ‚uż autostrad i dróg ekspresowych. Koszt budowy ogrodzenia o dÅ‚ugoÅ›ci ponad 1 tysiÄ…ca kilometrów wynosi 130 mln zÅ‚ (ponad 37 mln dolarów). Przy czym w pierwszym roku funkcjonowania koszty jego utrzymania i konserwacji osiÄ…gnÄ… 190 mln zÅ‚otych (ponad 54 mln dolarów). Ogrodzenie bÄ™dzie budowane w latach 2018-2021.
Zmiana ustawy prawo łowieckie reguluje kwestie wykonywania polowania w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody. Przewiduje też zwolnienie od pracy lub wykonywania zajęć służbowych dla osoby wykonującej odstrzał sanitarny zwierząt z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub uposażenia (w ciągu roku kalendarzowego ten czas nie może przekroczyć 6 dni). Myśliwym zaproponowano specjalny dodatkowy płatny urlop na okres do sześciu dni w roku.
Kolejne zmiany przepisów pozwolÄ… na utworzenie zespoÅ‚ów ds. dochodzeÅ„ epizootycznych, skÅ‚adajÄ…cych siÄ™ z osób majÄ…cych specjalistycznÄ… wiedzÄ™ z zakresu epizootiologii weterynaryjnej.
- Liczymy na to, że szybki tryb legislacyjny pozwoli na wejÅ›cie w życie proponowanych zmian jeszcze w tym miesiÄ…cu lub na poczÄ…tku stycznia 2018 roku – podkreÅ›liÅ‚ wiceminister.
Ogólnie rzecz biorÄ…c, w Polsce do tej pory odnotowano 104 ogniska ASF, z czego 81 w tym roku. Po raz ostatni przypadek ASF potwierdzono 21 listopada u dzika z lasu w pobliżu granicy z BiaÅ‚orusiÄ…
Ponad 100 ognisk ASF w Polsce
AfrykaÅ„ski pomór Å›wiÅ„ to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczÄ…ce zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z miÄ™sa.
Wirus afrykaÅ„skiego pomoru Å›wiÅ„ (ASF) wykryto w Polsce w lutym 2014 r. Dotychczas ogniska tej choroby wykryto w naszym kraju w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim. Odnotowano też blisko 660 przypadków ASF u dzików (czasem jeden przypadek oznacza kilka padÅ‚ych dzików) oraz 104 ogniska ASF w gospodarstwach rolnych.
Szereg paÅ„stw wprowadziÅ‚o embargo na polskÄ… wieprzowinÄ™ oraz import żywych Å›wiÅ„. Np. od 16 sierpnia Ukraina ogÅ‚osiÅ‚a zakaz importu zwierzÄ…t podatnych na zachorowanie na ASF, a także produktów, surowca, materiaÅ‚u genetycznego pochodzÄ…cego od nich oraz pasz z powodu rozprzestrzeniania siÄ™ wirusa ASF z województwa mazowieckiego i lubelskiego. Zakaz dotyczy również zakÅ‚adów zlokalizowanych na terenie ww. województw. WczeÅ›niej zakazem objÄ™to województw podlaskie.
WYG