18.01.2015

Altanek nie rozbiorÄ…?

W ubiegłym roku zawisła groźba rozbioru ok. 900 tysięcy altanek działkowych w Polsce. Stało się tak w wyniku wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę działkowca z Warszawy, któremu nakazano rozbiórkę dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni 23,4 m kw.

NSA uznaÅ‚, że - zgodnie z prawem budowlanym - „altanÄ… jest budowla o lekkiej konstrukcji, czÄ™sto ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczonej do wypoczynku oraz ochrony przed sÅ‚oÅ„cem i deszczem”.

9 stycznia 2014r. Naczelny SÄ…d Administracyjny wydaÅ‚ wyrok stawiajÄ…cy pod znakiem zapytania legalność, a wiÄ™c i dalsze istnienie, prawie wszystkich altan w ogrodach dziaÅ‚kowych. NSA poparÅ‚ stanowisko nadzoru budowlanego, iż z ustawy prawo budowlane wynika, że bez decyzji o pozwoleniu na budowÄ™ w ogrodzie dziaÅ‚kowym można postawić jedynie altanÄ™ pozbawionÄ… litych Å›cian. OznaczaÅ‚o to, iż zgodnie z definicjÄ… przyjÄ™tÄ… przez NSA „de facto altana nie może mieć nawet litych Å›cian, drzwi i okien”. Wszystkie obiekty niespeÅ‚niajÄ…ce tych warunków, a wzniesione bez pozwolenia na budowÄ™, sÄ… wg nadzoru budowlanego samowolÄ… budowlanÄ…. Nad altankami zawisÅ‚a zatem realna groźba rozbiórki.

Jako, że ani rzÄ…d, ani inne organy paÅ„stwowe, samorzÄ…dowe nie kiwnęły palcem w obronie dziaÅ‚kowiczów, Krajowa Rada Polskiego ZwiÄ…zku DziaÅ‚kowców uznaÅ‚a za konieczne zainicjowanie opracowania obywatelskiego projektu ustawy. 26 czerwca 2014r. powoÅ‚ano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej STOP ROZBIÓRKOM ALTAN. To kolejna - po promowanym pod hasÅ‚em „OCALMY OGRODY!” projekcie ustawy o rodzinnych ogrodach dziaÅ‚kowych uchwalonym przez Sejm 13 grudnia 2013r. - inicjatywa ustawodawcza PZD. Wówczas, dziÄ™ki zebraniu miliona podpisów obywateli, udaÅ‚o siÄ™ ocalić ogrody i dziaÅ‚kowców przed odebraniem im ich praw. Tym razem projekt PZD ma szansÄ™ powstrzymać rozbiórki altan.

DziewiÄ…tego października 2014 roku dziaÅ‚kowcy przedÅ‚ożyli w Sejmie obywatelski projekt ustawy, majÄ…cy chronić przed rozbiórkÄ… altany postawione na dziaÅ‚kach. WedÅ‚ug organizatorów akcji, pod projektem udaÅ‚o siÄ™ zebrać ponad 694 tys. podpisów.

Co proponuje PZD?

Projekt ustawy zakÅ‚ada, że obiekty wznoszone przez dziaÅ‚kowców bÄ™dÄ… okreÅ›lane mianem „altany dziaÅ‚kowej”. Budowa tych niewielkich budynków rekreacyjno-wypoczynkowych, o powierzchni zabudowy do 35m2 i wysokoÅ›ci 5m (przy dachu pÅ‚askim 4m), nadal ma być wolna od obowiÄ…zku uzyskania pozwolenia na budowÄ™. Co najważniejsze, ustawa objęłaby ochronÄ… także obiekty zbudowane dotychczas. Warunkiem jest, aby ich wymiary mieÅ›ciÅ‚y siÄ™ w normach dotychczas zapisanych dla „altan”.

Sejm rozpatruje

Sejm zajął się projektem 18 grudnia 2014 roku, kierując go do komisji sejmowych. W czwartek, 15 stycznia 2015 roku, obradowała Sejmowa Komisja Infrastruktury. Jedynym tematem przez nią poruszanym był obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i innych ustaw wraz z poprawkami rządowymi. Sejmowa Komisja w całości przyjęła projekt i skierowała go do drugiego czytania w Sejmie. Najprawdopodobniej odbędzie się ono na początku lutego 2015 roku.
Wyniki obrad Sejmowej Komisji Infrastruktury pozwalajÄ… sÄ…dzić, że problemy 900 tysiÄ™cy dziaÅ‚kowców wkrótce siÄ™ skoÅ„czÄ….

Budowa domu bez zezwolenia

PiÄ™tnastego stycznia br. Sejm przyjÄ…Å‚ innÄ… ważna ustawÄ™. Pozwolenie na budowÄ™ lub przebudowÄ™ domów jednorodzinnych już nie bÄ™dzie konieczne – zadecydowaÅ‚ Sejm, zmieniajÄ…c Prawo budowlane. Jest tylko jeden warunek: budowa nie może być uciążliwa dla sÄ…siadów. Nie potrzeba też zezwoleÅ„ na wznoszenie wolnostojÄ…cych niewielkich budynków gospodarczych, w tym garaży oraz ganków,  o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Nowe prawo dotyczy budynków, których obszar oddziaÅ‚ywania nie wykracza poza granice dziaÅ‚ki objÄ™tej inwestycjÄ…, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sÄ…siadów. W takich przypadkach konieczne bÄ™dzie jedynie zgÅ‚oszenie budowy z projektem budowlanym i doÅ‚Ä…czenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowÄ™ dla tego budynku. Starosta bÄ™dzie miaÅ‚ 30 dni na ewentualny sprzeciw.

Ustawa znosi ponadto obowiÄ…zek zaÅ‚Ä…czania do projektu budowlanego oÅ›wiadczeÅ„ o zapewnieniu energii, wody, ciepÅ‚a i gazu oraz o warunkach przyÅ‚Ä…czenia do sieci wodociÄ…gowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, oraz oÅ›wiadczeÅ„ wÅ‚aÅ›ciwego zarzÄ…dcy drogi o możliwoÅ›ci dostÄ™pu do drogi publicznej (z wyjÄ…tkiem dróg krajowych i wojewódzkich, dla których takie uzgodnienia nadal bÄ™dÄ… konieczne). SpeÅ‚nienie przez budynek warunków w zakresie podÅ‚Ä…czenia do mediów bÄ™dzie weryfikowane na etapie zgÅ‚oszenia terminu rozpoczÄ™cia robót budowlanych.
Zlikwidowano też obowiÄ…zek zgÅ‚oszenia o zamierzonym terminie rozpoczÄ™cia robót budowlanych. Do tej pory inwestor – na co najmniej 7 dni przed planowanym terminem rozpoczÄ™cia robót – musiaÅ‚ powiadomić nadzór budowlany.

Jan Wyganowski
ŹródÅ‚o:PZD




udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
17.07.2024

Szukam pracy

16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie