27.01.2018

ASF rozlewa się na Europę. Specjalne ubranie i buty tylko do chlewa

Zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF) ma już ma charakter ogólnoeuropejski. Oprócz Polski, wirus dotarł także do Łotwy, Estonii, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rumunii i do Czech.

W Polsce dotychczas odnotowano 107 ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 1040 przypadków ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Przed kilkoma dniami wykryto aż 13 padłych dzików zakażonych wirusem w okolicach wsi Skrzypki, Jędrzejki, Pisanica, Lisewo, Romanowo i Ryczywół, w gminie Kalinowo, w powiecie ełckim.

W województwie podlaskim już w 40 gminach obowiązują różne ograniczenia związane z hodowlą i transportem trzody chlewnej. A niebawem mogą być rozciągnięte na cały kraj.

- W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF, kolejne kraje wprowadzają zakaz importu trzody chlewnej, mięsa wieprzowego oraz innych produktów wieprzowych z Polski. Niedawno zrobiła to Mołdawia - poinformował w środę Główny Lekarz Weterynarii.

Kilka dni temu importu świń, mięsa i produktów wieprzowych z województwa warmińsko - mazurskiego zakazała Ukraina. Wcześniej Ukraina zakazała importu tych produktów z województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, tj. z tych województw, gdzie wystąpiły ogniska afrykańskiego pomoru świń i trzody oraz przypadki tej choroby u dzików.

z powodu ASF dla polskich producentów wieprzowiny zamknięta jest też większość dużych rynków azjatyckich.

Konsultacje w sprawie propozycji nowych rozwiązań związanych z ASF

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ewa Lech przedstawiła już organizacjom rolniczym przygotowany w resorcie projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

- Nowelizacja ta jest konieczna ze względu na zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania się choroby w głąb kraju – podkreśliła wiceminister i dodała, że przygotowane przepisy mają za zadanie podnieść poziom bioasekuracji gospodarstw, a tym samym zmniejszyć ryzyko wniknięcia do niego choroby.

Projekt przewiduje, że na terenie całego kraju rolnicy, którzy utrzymują świnie w swoich gospodarstwach będą musieli przeznaczyć na ten cel oddzielne pomieszczenia, w których nie będą utrzymywane inne gatunki zwierząt. Budynki, w których prowadzona jest produkcja trzody chlewnej będą musiały zostać zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych, które mają możliwość swobodnego poruszania się po okolicy.

Nowe przepisy ustanowią obowiązek stosowania odzieży ochronnej i obuwia ochronnego, które będą noszone tylko przy obsłudze świń, a także karmienia zwierząt tylko paszą, która była odpowiednio zabezpieczona przed dostępem zwierząt dzikich. Wprowadzą także nakaz mycia i odkażania rąk oraz oczyszczania i odkażania obuwia, przez osoby obsługujące świnie, a także czyszczenia i odkażania narzędzi i sprzętu używanego do obsługi zwierząt.

Obowiązkowe będzie wykładanie przed chlewnią i systematyczne nasączanie mat dezynfekcyjnych, a zalecane ograniczenie do niezbędnego minimum liczby osób wchodzących do pomieszczeń gdzie utrzymywane są świnie, jest jednym z elementów zmniejszających ryzyko wystąpienia choroby.

Projektowane rozporządzenie przewiduje również szereg zmian m.in. dokumentacji, czy też utrzymywania świń w systemie otwartym.

- Określone w projekcie rozporządzenia wymagania dla gospodarstw to podstawowe elementy bioasekuracji, których spełnienie pozwoli na znaczące zmniejszenie ryzyka przeniesienia choroby do gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie – powiedziała wiceminister Ewa Lech.

W resorcie rolnictwa przygotowywane są też zasady finansowania programu prewencyjnego zapobiegającego rozprzestrzenianiu się ASF. Projekt przewiduje odpowiedni czas na przystosowanie produkcji do spełnienia zasad bioasekuracji oraz pomoc finansową dla tych gospodarstw, które albo zrezygnują z kontynuowania tej produkcji od razu, albo nie będą w stanie spełnić wymogów.

W zależności od decyzji Komisji Europejskiej, pomoc ta będzie prowadzona bądź przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, bądź będzie udzielana w formie pomocy socjalnej.

WYG

Źródło: MRiRW

Fot. Fotolia

 

udostępnij na fabebook
29.01.2018, 13:05:41

edek

A ja się pytam co z dzikami?

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.15.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
15.01.2025

MAGAZYNIER

15.01.2025

SPRZEDAWCA

Dodaj nowe ogoszenie