17.02.2021

Bank Spółdzielczy w Sejnach przyczynił się do sukcesu. Daniel Pawłowski i rzeka mleka w Polulach

W zaledwie trzy lata mała, nierokująca gospodarka w Polulach, w gminie Szypliszki, zmieniła się w ostatnie wysokotowarowe gospodarstwo produkcyjne w okolicy.

Daniel PawÅ‚owski zaczynaÅ‚ od 60 tys. litrów wysokoklasowego mleka rocznie. Teraz produkuje ponad 600 tys. litrów, co czyni go jednym z najlepszych lokalnych dostawców Mlekpolu.

- Wielu ludzi, w tym także mÅ‚odych rolników, sÄ…dzi, że w rolnictwie wystarczy ciężka praca fizyczna. Nic bardziej mylnego – mówi Daniel PawÅ‚owski.

Bo wÅ‚asne gospodarstwo to też niemniej ciężka praca umysÅ‚owa – logistyka caÅ‚ego przedsiÄ™biorstwa, ciÄ…gÅ‚y rozwój, inwestycje, troska o jakość surowca. No i piecza nad ksiÄ™gowoÅ›ciÄ… takiego agrobiznesu. Bo tutaj nikt nie dysponuje wÅ‚asnym dziaÅ‚em finansów, a liczyć trzeba umieć. I to liczyć nie tylko naprawdÄ™ sprawnie, ale też – jak przekonuje Daniel PawÅ‚owski – co najmniej na dwa lata wprzód.

Trzeba być wizjonerem

Gdy skoÅ„czyÅ‚ szkoÅ‚Ä™, plan miaÅ‚ już gotowy – wielka hodowla, nowoczesne obory i zadbane gospodarstwo. Start miaÅ‚ trudny.

- Przez cztery lata trzymaÅ‚em bydÅ‚o po cudzych oborach oddalonych nawet o 15 km. Codziennie o Å›wicie objeżdżaÅ‚em okoliczne wsie, żeby zrobić obrzÄ…dek, uprawiaÅ‚em 100 hektarów ziemi, a do tego pracowaÅ‚em na etat w zakÅ‚adzie. Ludzie siÄ™ ze mnie Å›miali – bo kto trzyma krowy po cudzych oborach? Ale ja wiedziaÅ‚em, co robiÄ™ – wspomina Daniel PawÅ‚owski. – ChodziÅ‚o o to, żeby utrzymać ciÄ…gÅ‚ość produkcji mleka i wypracować zdolność kredytowÄ…. Moim celem byÅ‚o postawić oborÄ™ i rozszerzyć produkcjÄ™. Kiedy wreszcie po kilku latach udaÅ‚o mi siÄ™ dostać kredyt i tÄ™ oborÄ™ postawić, to dziÄ™ki temu bydÅ‚u trzymanemu po sÄ…siednich wsiach, od razu miaÅ‚em jÄ… czym zapeÅ‚nić. Nie byÅ‚o przestoju, budynki od razu zaczęły na siebie zarabiać. WÅ‚aÅ›nie to mam na myÅ›li, kiedy mówiÄ™, że w tej branży trzeba myÅ›leć dwa lata wprzód – dodaje. Tak nie minęły trzy lata i z kilku krów zrobiÅ‚o siÄ™ 240 sztuk bydÅ‚a, a z 60 tys. tysiÄ™cy litrów mleka – blisko 10 razy wiÄ™cej. I to mleka nie byle jakiego, ale najwyższej klasy.

Zdobyć kredyt na godziwych warunkach

- PostanowiÅ‚em, że oborÄ™ postawiÄ™ sam. Zdolność kredytowÄ… już miaÅ‚em. CaÅ‚a trudność polegaÅ‚a na znalezieniu instytucji, która w mój plan uwierzy i udzieli pomocy na godziwych warunkach. W wiÄ™kszoÅ›ci banków to wcale nie jest takie proste. Te duże wyliczajÄ… ryzyko na podstawie sztywnych kryteriów. Dlatego szukaÅ‚em regionalnej instytucji. No i znalazÅ‚a siÄ™, bardzo niedaleko. Pomóc zgodziÅ‚ siÄ™ lokalny bank. 

W Daniela PawÅ‚owskiego uwierzyÅ‚ Bank SpóÅ‚dzielczy w Sejnach.

- To klient, który ubiegajÄ…c siÄ™ o kredyt, zapewniaÅ‚, że nie minie kilka lat, a jego gospodarstwo zacznie przynosić milionowe dochody. WiedzieliÅ›my oczywiÅ›cie, że caÅ‚y plan ma sens, ale akurat z tego miliona trochÄ™ żartowaliÅ›my. Czas pokazaÅ‚, że staÅ‚o siÄ™ dokÅ‚adnie tak, jak pan PawÅ‚owski zapowiadaÅ‚ – mówi Ewa Å»ebrowska, analityczka Banku SpóÅ‚dzielczego w Sejnach.

Jak tÅ‚umaczy Ewa Å»ebrowska, obopólny sukces wynika z modelu biznesowego i podstawowych zaÅ‚ożeÅ„ spóÅ‚dzielczoÅ›ci. No i z innej niż w bankach globalnych koncepcji zysku. Banki globalne majÄ… kapitaÅ‚ obcy, pochodzÄ…cy od akcjonariuszy z caÅ‚ego Å›wiata, a ich celem jest generowanie dla tych akcjonariuszy zysku. Za to kapitaÅ‚ banków spóÅ‚dzielczych jest wyÅ‚Ä…cznie polski, lokalny. A sam zysk rozumiany jest tutaj szerzej – jako inwestycja w rozwój i przedsiÄ™biorczość regionu. Banki spóÅ‚dzielcze majÄ… sÅ‚użyć lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci.

- Banki SpóÅ‚dzielcze nie sÄ… instytucjami charytatywnymi, ale spoÅ‚ecznie zaangażowanymi. Nie wykluczamy dobrych biznesplanów na podstawie sztywnych procedur, ale inwestujemy tam, gdzie widzimy potencjaÅ‚. Sukces naszych klientów i rozwój regionu to coÅ›, co z zaÅ‚ożenia nam siÄ™ opÅ‚aca. To jest model biznesowy równie popularny w Dolinie Krzemowej, co w województwie podlaskim. Nie udzielamy kredytów na sÅ‚owo. Mamy czas, by pochylić siÄ™ nad jednostkowym przypadkiem, możemy brać pod uwagÄ™ tak zwany czynnik ludzki, a decyzje podejmujemy indywidualnie. DziÄ™ki temu, że jesteÅ›my instytucjÄ… regionalnÄ…, możemy sobie pozwolić na traktowanie wszystkich naszych klientów jak partnerów.

- W przypadku pana PawÅ‚owskiego, doszliÅ›my do wniosku, że we wspólnym interesie regionu jest, by takich gospodarstw jak to prowadzone przez niego nie zabrakÅ‚o. Od tego zależy nie tylko cena i jakość pożywienia, które potem trafia na nasze stoÅ‚y, ale przede wszystkim to, by z biegiem czasu tego pożywienia nie zabrakÅ‚o.

Gospodarstwo Daniela PawÅ‚owskiego to w tej chwili najwiÄ™ksze gospodarstwo produkcyjne we wsi. A tych ubywa z roku na rok. Powodów jest kilka. Rozwojowi produkcji rolnej nie sÅ‚uży system dopÅ‚at. Te zależą bowiem od posiadanych gruntów, a nie od produkcji.

- W praktyce dopÅ‚aty przysÅ‚ugujÄ… wÅ‚aÅ›cicielowi ziemi, nawet jeÅ›li oddaje jÄ… komuÅ› w dzierżawÄ™, a sam nie robi nic w zakresie produkcji rolnej. MÅ‚odzi, którzy przejmujÄ… gospodarstwa po swoich rodzicach coraz częściej emigrujÄ… do miast. Na miejscu zostajÄ… starsi. CzÄ™sto tylko po to, by utrzymać takie dopÅ‚aty, które sÄ… wtedy swojego rodzaju zasiÅ‚kiem socjalnym – zauważa Daniel PawÅ‚owski.

Inny powód to rosnÄ…ce koszty takiej produkcji. I duże wymogi hurtowni, jeÅ›li chodzi o jakość surowców. Na przykÅ‚ad jakość mleka mleczarnie badajÄ… co dwa dni. Gdy jest zbyt niska, dochód producenta spada. Co to oznacza dla rolników? Zdaniem Daniela PawÅ‚owskiego, bez kompleksowego podejÅ›cia do wÅ‚asnego gospodarstwa, ten biznes przestaje siÄ™ opÅ‚acać.

Mieć kompleksowe podejście

- Dla mnie kluczowa okazaÅ‚a siÄ™ kwestia żywienia - tÅ‚umaczy Daniel PawÅ‚owski. - WspóÅ‚pracujÄ™ w tym zakresie ze specjalistÄ…. Dużo czasu i trudu wkÅ‚adam w to, żeby moje bydÅ‚o byÅ‚o karmione odpowiednio. Å»adnego GMO, prawidÅ‚owa suplementacja, czysta żywność pochodzÄ…ca z samodzielnie uprawianego pola. To przekÅ‚ada siÄ™ nie tylko na ilość mleka, ale także na jego jakość. Smutna krowa mleka nie da. A źle karmiona da mleko kiepskiej jakoÅ›ci. Tego nie nauczy żadna szkoÅ‚a, bo oprócz wiedzy, trzeba dużo praktyki, wyczucia i pasji.

Daniel PawÅ‚owski sam zajmuje siÄ™ też inseminacjÄ… bydÅ‚a. Gdyby teraz miaÅ‚ pójść do szkoÅ‚y, wybraÅ‚by weterynariÄ™. To jego pasja. Póki co, uczy siÄ™ na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™ i od specjalistów, z którymi pozostaje w ciÄ…gÅ‚ym kontakcie.  Co jeszcze? Na pewno nastÄ™pna obora, może wiÄ™cej wÅ‚asnych gruntów.

(materiał partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie